Lezuhant egy Gripen Szolnoknál (FRISSÍTVE – VIDEÓVAL)

Egyelőre ismeretlen okból lezuhant a Magyar Honvédség egyik Gripen vadászgépe Szolnok mellett, a pilóta katapultált – számolt be róla a kormányfő Facebook-oldalán hétfő délelőtt. Az Országos Mentőszolgálat tájékoztatása szerint a lezuhant magyar vadászgép pilótájának állapota stabil. Ruszin-Szendi Romulusz délután közölte, hogy a gépeken levegő-levegő rakéta és gépágyúlőszerek voltak.
Magyar Péter a hírt megosztva közölte: a honvédelmi miniszter rövidesen tájékoztatást ad, de az előzetes jelentés alapján személyi sérülés nem történt, a civil infrastruktúrában kár nem keletkezett. Nem sokkal később Ruszin-Szendi Romulusz tájékoztatott arról, hogy életben van a lezuhant Gripen pilótája, aki katapultált, és mindent megtett azért, hogy a repülő honvédségi területen érjen földet.
A honvédelmi miniszter azt is tudatta, a rendelkezésre álló információk szerint senki nem sérült meg, a baleset kivizsgálása folyamatban van. Hozzátette: a vezérkari főnökkel a helyszínre indul, hogy pontos tájékoztatást tudjanak adni a történtekről.
Az Országos Mentőszolgálat Facebook-posztot adott ki az esetről. Tájékoztatásuk szerint a lezuhant magyar vadászgép pilótájának állapota stabil. „Bajtársaink megfigyelés céljából mentőhelikopterrel szállítják kórházba” – fogalmaztak a közleményben.
A helyszínen videófelvétel is készült, ahol a már lezuhant gép füstfelhőbe burkolózik:
Az esetet követően már azt is tudni lehet, hogy Kecskemétről szállt fel a Gripen vadászgép, amely a szolnoki MH Kiss József 86. Helikopterdandár területén zuhant le – mindezt a szolnoki polgármester közölte újságírókkal a helyszínen. Győrfi Mihály elmondta: a pilótát először a bázis jól felszerelt kórházába vitték vizsgálatra. A polgármester köszönetét fejezte ki a pilótának, hogy a repülő nem lakott, hanem honvédségi területen zuhant le. Hozzátette: tudomása szerint műszaki hiba történhetett a gyakorlórepülés során.
Később bővebb tájékoztatást adott az esetről a honvédelmi miniszter: Szerinte a pilóta lelki nyugalmának, felkészültségének, magabiztosságának, a honvédség és a tűzoltók gyors reagálásának köszönhető, hogy nem esett kár a civil infrastruktúrában a Gripen vadászgép lezuhanásakor. A Facebookra hétfőn feltöltött, a baleset helyszínén felvett videónyilatkozatában közölte: a vizsgálatokra valószínűleg Svédországból is érkeznek szakértők, a fekete doboz kiértékelése még hátra van.
Ruszin-Szendi Romulusz kiemelte, hogy a gépeken levegő-levegő rakéta és gépágyúlőszerek voltak, amelyek további kárt okozhattak volna, ha a tűzoltók nem végezték volna hatékonyan a munkájukat; a hűtést ugyanis szinte azonnal a repülő földbe csapódása után megkezdték.
A miniszter ígéretet tett arra, hogy mindenről be fognak számolni a közvéleménynek.
Vezetőkép: A Magyar Légierõ egyik Saab JAS 39C Gripen vadászgépe a Baltic International Airshow elnevezésû légibemutatón Rigában 2026. június 27-én. Kép forrása: MTI





