Ki kell terjeszteni az árrésstopot!

A kereskedelmen túl más szektorokat is rá kell kényszeríteni arra, hogy elégedjenek meg a tisztességes profittal.

Nagyon sokan szkeptikusak voltak egy hónappal ezelőtt, amikor a kormány bejelentette, hogy március 17-től bevezeti az árrésstopot. A kétkedők azt gondolták, hogy áruhiány jöhet, vagy a kereskedelmi láncok majd más termékeken megkeresik az emiatt kieső profitot. Szerencsére egyelőre egyik sem következett be, ellenben az érintett 1000 termék közül majdnem 900-nak az ára csökkent, néhol jelentős mértékben, akár 40-50-60%-kal. Ez pedig jól mutatja, hogy

a kereskedőknek igenis nagyon nagy hasznuk volt ezeken a termékeken, az indokoltnál jóval többet kerestek ezek értékesítésével.

A kormány tehát nem csinált mást, „csak” egy egyensúlyi helyzetet teremtett, amelyben a vásárló normális árat fizet a termékért, a cégek pedig egy korrekt hasznot könyvelhetnek el a portékájuk után. Ráadásul, ha az árak nem növekednek, akkor a fogyasztók is hajlandóak többet vásárolni, a kialakuló forgalomnövekedés pedig akár többszörösen is pótolhatja az árrés csökkentése miatt kieső hasznot. A kormány tehát úgy tűnik, le tudta törni a láncok profitéhségét, amivel a családok anyagi mozgásterét is növelni tudja.

A kereskedelem mellett ugyanakkor vannak más szektorok is, ahol az érintett cégek nem elégszenek meg a tisztességes haszonnal.


Hirdetés

Ilyen a banki- és a telekommunikációs szektor. Mindannyian a bőrünkön érezhettük az elmúlt években, hogy a szolgáltatók milyen ütemben növelték a különböző csomagok díjait, sokszor teljesen indokolatlanul, vagy az inflációt bőven meghaladó mértékben. Pedig a kormány a telekommunikációs cégek felé még azt a gesztust is megtette, hogy kivezette a rájuk korábban kivetett különadókat, a fogyasztók ugyanakkor ebből az árakban semmit sem tapasztaltak.

Ez a két szektor ráadásul azért is különösen fontos, mert számlavezető bankja és telefon-, valamint internetszolgáltatója minden családnak van így, ha itt indokolatlan áremelés történik, azt egyből mindenki megérzi. Nem véletlen, hogy a kormány figyelme a kereskedelmi láncok után az e két szektorban tevékenykedő cégekre irányul.

A családok megélhetése szempontjából ugyanis kulcskérdés, hogy a bankok és a telekommunikációs vállalatok akarnak-e rajtuk extraprofitot keresni.

És az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy igen. Éppen ezért kezdett velük tárgyalni a kormány arról, hogy hogyan tudják önkéntes alapon csökkenteni az áraikat, ugyanakkor erre egyelőre nem sok hajlandóság látszik a részükről. Ha pedig ez nem megy, valamilyen formában itt is jönnie kell az árrésstopnak, mert az tűrhetetlen, hogy ezek a cégek is a családokon akarnak nyerészkedni. És itt sem vitatja senki azt, hogy egy piaci alapon működő cég nyereséget akar termelni, annak mértéke ugyanakkor igenis szabályozandó.

Persze tudjuk jól, hogy az érintettek háborogni fognak és a politikai élet szereplői közül is lesznek olyanok, akik a pártjukat fogják majd. Éppen ezért fontos, hogy egy erős felhatalmazással rendelkező, cselekvőképes kormányunk van, amely ellent tud állni a támadásoknak és határozottan tudja védeni a családok érdekeit.

Vezetőképünk illusztráció. Forrás: Freepik


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb