A digitális gyóntatófülke mellett megjelent az áldást osztogató „szent intelligencia” is
A mesterséges intelligencia már a hitéletünket is képes irányítani – és ha esetleg barokkos túlzásnak tartják ezt a kijelentést, akkor kapaszkodjanak meg: tévednek. Nézzük, miről is van szó.
A kezdetben igen hasznosnak tűnő alkalmazások – például a digitális Biblia – mellett szinte észrevétlenül egyre több olyan applikáció is megjelent, melyek gyakorlatilag átvették az egyházi személy és/vagy vallási vezető szerepét. Az utóbbi években olyan vad és abszurd ötletekkel is előrukkoltak, mint például az, hogy AI Jézus ad nekünk tanácsokat, vagy éppen egy avatarnak gyónjuk meg bűneinket. A gyóntatófülkék helyett vannak chatbotok, sőt, a szertartásvezetők és papok helyett az algoritmusok irányította, misét celebráló robotok is megjelentek. És ez még nem minden.
Talán Önök is hallottak róla, hogy mesterséges intelligenciát integrált a gyóntatószékbe egy svájci kápolna. Az AI Jézus néven ismert avatar képes lelki tanácsokat adni a híveknek. A technológia célja, hogy a gyónás élményét modernizálja (?) és elérhetőbbé tegye a hívek számára. A gép folyamatosan tanul, így a válaszai egyre inkább a vallási tanításokon alapulnak, miközben figyelembe veszik a kérdező egyéni helyzetét. Ez az új megközelítés nemcsak a vallásgyakorlást, hanem a közösségi interakciókat is új dimenzióba helyezi, hiszen a hívek közvetlen kapcsolatban állhatnak egy „szent” intelligenciával, amely a hagyományos gyónási élményt hivatott kiegészíteni. Érdekes tény, hogy az AI már több vallási alkalmazásban is megjelent, de a gyónás lehetősége eddig nem volt elérhető. Ez a lépés egy új irányt nyithat a vallás és a technológia határvonalán – vélekednek a fejlesztők, akiknek jól láthatóan nem sikerült felfogniuk, hogy egy általuk létrehozott, tehát mesterséges intelligenciát ruháznak fel isteni tulajdonságokkal. Ez pedig szerintem még kicsit sem mókás és még véletlenül sem játék.
A vég kezdete?
Habár a szélesebb nyilvánosság köreiben talán kevésbé volt ez szembetűnő, de a technológia az utóbbi években a nagy világvallásokhoz is megérkezett. 2017-ben a japán Nissei Eco cég újraértelmezte a barátságos Pepper-robotot és egy olyan programot fejlesztettek hozzá, mellyel a kis robot buddhista rituálékat és temetési ceremóniákat képes levezényelni.
Szintén 2017-ben, a Reformáció 500. évfordulójának tiszteletére a németországi protestáns egyház lefejlesztette a BlessU-2 robotot, amelyik azóta több mint tízezer alkalommal áldott meg híveket, női és férfihangon egyaránt képes megszólalni és több nyelven is osztja az áldást.
Egy másik német fejlesztés a SanTO, a keresztény szentek néhány külső jellegzetességével felruházott robot, amelyik az Új Testamentumból származó idézetekkel válaszol a hozzá fordulók kérdéseire és azokkal igyekszik eloszlatni aggodalmaikat. Egy kínai kolostorban pedig egy olyan robot-szerzetessel kísérleteznek, amelyik buddhista énekeket kántál és válaszol a hittel kapcsolatos alapvető kérdésekre.
Egy négyszáz éves kiotói templomban pedig egy Mindar nevű robot-papot állítottak szolgálatba.
Gyónja meg bűneit egy chatboton keresztül!
.Az okostelefonok, az online meetingek és a robotok 21. századában az emberi életnek nincs olyan szegmense, ahonnan hiányozna a technológia és naná, hogy„mindenre van egy applikáció”. A katolikusok például letölthetik a Catholic Confession nevű alkalmazást, hogy azon keresztül egy virtuális gyóntatóval beszélgessenek a bűneikről, nyomon követhessék lelki életük történéseit és közelebb érezhessék magukat Istenhez. Ez egyelőre nem túl népszerű a hívek körében – legalábbis a letöltések száma alapján egyáltalán nem tűnik sikeresnek.
Jó hír, hogy – egyelőre – leginkább kifejezetten hasznos MI-fejlesztésekkel találkozhatunk, ilyen például a Magisterium AI, mely célkitűzésének megfelelően összhangban van a katolikus egyház technológiáról szóló tanításával. (Vagyis azt az emberiség szolgálatára és a közös otthon védelmére kell használni).
A muzulmánoknak készült applikációt 170 millióan töltötték le
A katolikus applikációval ellentétben igen népszerű a muszlimok körében a MuslimPro, melyet világszerte több mint 170 millió felhasználó töltött már le. A Muslim Pro nevű app tartalmazza a napi öt ima időrendjét, értesítést küld a napi két ima időpontját jelentő napfelkelte és napnyugta pontos idejéről, és egy olyan beépített iránytűt is tartalmaz, amelyik megmutatja, merre van Mekka. Más alkalmazások az utazókra is gondolnak: például automatikusan átállítják a Ramadán böjti időszakában a napnyugta és napkelte időpontjait azért, hogy a hívő minél pontosabban betarthassa a böjtöt.
Az egyház szerint a mesterséges intelligencia nem állhat az ember és az Isten közé
Nem meglepő, hogy igen nagy vita övezi az MI-alkalmazását egyházi körökben. A katolikus egyház állásfoglalását egyértelművé tette Ferenc pápa 2023-ban, amikor a„Rome call” résztvevőihez intézett beszédet.
A „Rome call for AI Ethics” egy olyan dokumentum, amit 2020-ban a Pápai Életvédő Akadémia, a Microsoft, az IBM, a FAO és az olasz Innovációs Minisztérium írt alá. Célja, hogy hat alapelvet – átláthatóság, hozzáférhetőség, elszámoltathatóság, pártatlanság, megbízhatóság, biztonság – követve elősegítse a mesterséges intelligencia etikus megközelítését.
A pápa hangsúlyozta a 2023-as beszédében, hogy a mesterséges intelligencia technológiáját „mindenkinek a közös javára és a közös otthonunk gondozásának szolgálatába” kell állítani. Majd egy márciusi megszólalásában még egyértelműbben fogalmazott:„meggyőződésem, hogy a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás fejlődése pozitívan járulhat hozzá az emberiség jövőjéhez.” Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ez a pozitív hozzájárulás csak akkor valósulhat meg, ha a fejlesztők „folyamatosan és következetesen elkötelezik magukat az etikus és felelősségteljes magatartás mellett.”
A mesterséges intelligencia nem feltétlenük „ördögtől való”, az pedig, hogy mire és hogyan használjuk, csak rajtunk, embereken múlik. Tanuljuk meg felelősségteljesen kezelni, Isten dicsőségére – ez az én személyes véleményem. Persze az sem kizárt, hogy egy chatGPT-é…
Vezetőkép: Mesterséges Intelligencia által generált fotó