Mézeskalácsokból épült falu látható vízkeresztig a pusztavámi evangélikusoknál
A leglátványosabb az evangélikus Kossuth utca és benne maga a templom. „A készítése többnapos munka volt. Másfél kiló tésztából, sablon alapján sültek a falak, a tető. A tésztát meg kellett csiszolni, majd jött a legizgalmasabb feladat: az összeállítás” – mondta el készítője, Kristin Pálné, Anna néni.
A kiállítás a Tatabányától délnyugatra, Székesfehérvártól északnyugatra fekvő, Fejér vármegyei Pusztavámon, a Kossuth utca 127. szám alatti evangélikus gyülekezeti házban látható, egészen vízkeresztig, azaz január 6-ig.
Az evangelikus.hu oldalon pénteken megjelent riportból az is kiderül, hogy már november végén megkezdődött a házak, a templom, a fenyőfák, a háziállatok vagy éppen a ringlispíl elkészítése, megsütése.
Ribárszki Ákos, a település evangélikus lelkésze a Krisztus-váró hit és a kreativitás találkozásaként örömmel fogadta be a gyülekezeti házba a tárlatot – írták.
Első alkalommal 2018-ban, a régi iskola termében rendezték be először a tárlatot. Az első falu még picike volt, de akkora sikert aratott, hogy évről évre többen csatlakoztak a november végén kezdődő munkálatokhoz.
Hogy mitől különleges a pusztavámi mézeskalács falu a télidőben látogatható sok más hasonlóhoz képest?
„Ennek evangélikus kezdeményezés az alapja. Egyaránt megéljük hitbeli összetartozásunkat, ajtót tárunk a többi felekezetnek, s a felerészben német nemzetiségű falu teljes közössége is egybeforr”
– mondta a lelkész.
„Idén előrébb hoztuk a falu megnyitóját. Eddig a szentesti istentisztelet után mutattuk be a műveket, most december 15-én nyitunk, hogy tovább tudjunk ily módon is örülni a közelgő ünnepnek. A halk zene, a lágy fények lelkileg elcsendesítenek” – tette hozzá.
Vezetőkép: Ribárszki Ákos lelkész (balra) és többen a mézeskalácsfalu megalkotói közül. Forrás: evangelikus.hu, fotó: Magyari Márton