Századvég: Összeurópai „nem” Emmanuel Macron háborús terveire


Hirdetés

Nincs olyan európai ország, ahol a többség katonák küldésével támogatná Ukrajnát – közölte a Századvég Alapítvány Európa Projekt-kutatásának eredményére hivatkozva.

Az összefoglalóban emlékeztettek rá: nagy visszhangot váltott ki a nemzetközi és európai közbeszédben, hogy Emmanuel Macron február 27-én, az általa összehívott párizsi csúcstalálkozón nem zárta ki annak lehetőségét, hogy „hivatalos formában szárazföldi csapatokat küldjenek” Ukrajnába, Oroszország megállítása érdekében.

Macron szerint nem kizárható, hogy nyugati csapatokat küldjenek Ukrajnába – Szijjártó Péter reagált

Mint írták, Magyarország azonnal leszögezte, hogy a továbbiakban sem fog katonákat, illetve fegyvereket küldeni az ukrajnai harctérre, továbbá egyebek mellett Németország, Olaszország és Spanyolország is elhatárolódott a francia államfő kijelentésétől.

Ezen felül Vlagyimir Putyin orosz elnök nukleáris fegyverek bevetését helyezte kilátásba azon országok ellen, amelyek harci alakulatok küldésével segítenék Kijevet

– írták. Felidézték: Emmanuel Macron később megerősítette, hogy a nyugati katonai beavatkozással kapcsolatban minden egyes szava „kimért, átgondolt és megfontolt” volt, majd a március eleji prágai látogatásán a francia elnök gyávasággal vádolta az európai országokat, amiért nem küldenek katonákat Ukrajnába.

A Századvég Alapítvány közleményében azt írta: Emmanuel Macron elnök „katonai intervenciót vizionáló nyilatkozatai szöges ellentétben állnak az európaiak elvárásaival”.

A kutatási adatok tanúsága szerint az uniós és brit polgárok több mint kétharmada (67 százaléka) ellenzi, hogy az országa katonai csapatokat küldjön Ukrajnába, valamint egyetlen vizsgált európai országban sincsenek többségben azok a válaszadók, akik katonák bevetésével segítenék Kijevet – írták Európa Projekt-kutatásuk eredményére hivatkozva.

Kiemelték: a felmérés eredményei „elválaszthatatlanok attól a ténytől, hogy a nyugati katonai erők esetleges ukrajnai jelenléte az orosz-ukrán háború azonnali kiszélesedésével, az európai országok hadviselő féllé válásával, továbbá a civil és katonai áldozatok számának drámai növekedésével járna”.

(MTI)

Címlapkép: Emmanuel Macron francia elnök. Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb