Internetes átverések: mindent a deepfake technológiáról


Hirdetés

A mai túlzott információ megosztáson alapuló társadalomban naponta több ezer hírrel találkozunk. Így, a legtöbben már találkoztunk valamilyen csatornán a deepfake kifejezéssel, és az internetfelhasználók zöme kamu videó formájában hivatkozik az ilyesfajta online átverésre.

Ma már legális internetes szolgáltatásként is megtalálható e digitális technológia a piacon, ám ezzel párhuzamosan illetéktelen kezekbe kerülve nagy károkat képes okozni a “mélyhamisítás”. Az alábbiakban minden fontos információt összegyűjtöttünk a deepfake technológiáról, amit tudni érdemes.

Mi is pontosan az a deepfake eljárás?

A magyarul talán kevésbé jól hangzó mélyhamisítás kifejezés a deep learning technológiára utal, amely a mesterséges intelligencia egy formája. Ezek az úgynevezett mélytanulási algoritmusok képesek az önálló tanulásra, illetve arra, hogy hogyan oldják meg a problémákat nagy adathalmaz esetén. Az algoritmusok emellett harmadik fél megszemélyesítésére is szolgálnak egyéb digitális tartalmakban, egyre meggyőzőbb videó- ​​vagy hangfájlokat létrehozva.

Az újfajta technológia megjelenése a legális felhasználás mellett éppúgy az illegális megoldások elterjedését is ösztönözte. Manapság aggodalomra ad okot, hogy a mélyhamisítási eljárás álhírek és félrevezető – mégis élethű – videók készítésére is felhasználható. Az internetes átverések e verziója leginkább társadalmi fenyegetettséget hordoz magában a benne rejlő befolyásolási lehetőségek miatt, de éppúgy az üzleti és politikai világban is növekvő veszélyt jelent.

Az internetes csalások új válfaja

A képlet egyszerű: a csalók bárkinek kiadhatják magukat, akinek szeretnék a technológiának köszönhetően. A gyakorlatban ma már annyi is elég, hogy a tettesek készítenek egy videót magukról, ahol beszélnek, majd a program segítségével egy harmadik fél arcát és hangját illesztik a videóra. Az ilyen videók az online térbe kerülve nem csupán félre informálják az internet felhasználókat, hanem a jelenlegi technológiai fejlődésnek köszönhetően forradalmasítják az internetes átveréseket is. Éppen ezért fontos ismerni a mélyhamisított videók jeleit, elkerülve az internetes átveréseket.

Habár első ránézésre a deepfake videók is igazinak tűnnek, ha alaposabban megnézzük, láthatjuk a mélyhamisítás egyértelmű jeleit. A kevésbé fejlett algoritmusokkal hamisított videók leggyakoribb jelei, hogy a videóban szereplő személy arca láthatóan digitálisan van a testhez igazítva. Emellett az arc és a nyak nem olvad össze, míg a hang zajos lehet, és nem éppen úgy hangzik, mintha az illetőé volna. Árulkodó jel lehet még, amikor a videóban szereplő egyén arca enyhén szemcsés, míg a videó többi része tiszta.

A deepfake online csalások kiszűrése

Az internetes támadók bevett szokása, hogy deepfake videók segítségével próbálják rávenni áldozataikat személyes vagy bankkártya adataik megadására. A legárulkodóbb jele a mélyhamisított internetes csalásnak, hogy hírességek arcát használják a tettesek. Ha egy híresség nyereményjátékot hirdet meg a közösségi médiában, videó formájában, és ehhez bármilyen adatot kér, akkor jó eséllyel hamisított videóval állhatunk szemben. A legjobb, ha az ilyen jellegű videókat fenntartásokkal kezeljük, és nem bízunk meg egyetlen olyan videóban sem, amelyben személyes vagy pénzügyi adatainkat kérik.

Forrás: Rackhost.hu


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb