„Adj vért és ments meg három életet”


Hirdetés

Magyarországon az Országos Vérellátó Szolgálat gyűjti össze az összes önkéntesen adott vért. Az intézmény szakmai főigazgató-helyettesét, Dr. Nagy Sándort többek között arról kérdeztük, miért fontos, hogy minden nap legyen, aki vért ad, és hogy van-e kész tervük arra az esetre, ha Magyarország is belép a háborúba.

– Magyarországon csak az Országos Vérellátó Szolgálatnak lehet vért adni?

A jogszabály azt mondja ki, hogy vért Magyarországon csak az Országos Vérellátó Szolgálat és a szolgálattal erre a tevékenységre szerződött, vérgyűjtési tevékenységre felhatalmazott intézmény gyűjthet. Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy azok a kórházi transzfúziós osztályok, amik valamikor még az OVSZ megalakulása (2001) előtt szintén vérellátók voltak, továbbra is vérgyűjtőként működhetnek. Minden szakmai anyagot, eszközt mi biztosítunk a vérgyűjtéshez. A mi eljárásrendünket kötelesek betartani, hiszen a készítmények minősége egységes kell, hogy legyen.

– Miért van szükség az egységesítésre?

Mert az összegyűjtött vér mind hozzánk, az Országos Vérellátó Szolgálathoz kerül. Itt dolgozzuk fel és tároljuk a készítményeket, és innen osztjuk szét a kórházaknak. A kórházak használhatják a saját intézményükben összegyűjtött vért, de egymás között nem adhatják át, csak rajtunk keresztül. Így biztosítjuk, hogy az ország minden betege egyenlő eséllyel jusson hozzá megbízható, biztonságos vérkészítményhez.

– Ha jól tudom, országok között sem lehet vért átadni. Tehát Magyarországon levett vér nem szállítható külföldre, vagy fordítva?

Az országok közötti vérszállításnak hazánkban nincs jogszabályi akadálya, de ezt minden nemzet máshogy határozza meg. Alapvetően minden ország elsődleges szempontja a nemzeti önellátás, tehát annyi vért gyűjtenek, amennyi a saját egészségügyi rendszerük önellátásához szükséges. Manapság senki sem engedheti meg magának, hogy egy másik ország számára gyűjtsön vért.

Az Országos Vérellátó Szolgálat XI. kerületi véradó központja. Kép: Vasarnap.hu/ Szennyes Krisztián
– A határon túli magyarok egészségügyi ellátását akkor nem is lehet ilyen módon támogatni?

Bizonyos esetekben a főigazgató – az ország ellátását figyelembe véve – adhat engedélyt készítmények másik országba szállítására. Ez a gyakorlatban akkor fordulhat elő, ha egy magyar állampolgárt külföldön kezelnek, és az ottani kórházban azt kérik, hogy Magyarország biztosítsa a kezeléshez szükséges vérkészítményt. Illetve, ha magyar katonák állomásoznak valahol, akkor oda szállíthatunk vért. Olyan szempontból nem különböztetjük meg az országokat, hogy él-e ott magyar kisebbség. Egyedül Ukrajna esetében merült fel a háború miatt, hogy oda vinnénk vért. De az ukránok végül úgy döntöttek, hogy inkább felszerelést kérnek, a vérvételt pedig megoldják.

– Reméljük, nem így alakul, de sokunkban felmerül a gondolat, hogy a háború Magyarországra is elérhet. Van erre vonatkozóan tervük, vagy esetleg vérellátási tartalékaik?

Konkrét terveink vannak arra az esetre, ha ez bekövetkezne. A történelem során már többször bebizonyították az emberek, hogy ilyenkor lehet mindenkire számítani. Háború idején sokkal jobban megnő az adakozó kedv, mint a vérkészítményre való igény. Ez történt egyébként most Ukrajnában is. Tehát a legfontosabb, hogy infrastrukturálisan felkészüljünk a véradók számának rohamos megnövekedésére.

Ukrajnában is inkább az okoz nehézséget, hogy a rengeteg összegyűjtött vért feldolgozzák és eljuttassák a kórházakba.

Mi is arra törekszünk, hogy ha szükség lesz rá, ez a rendszer a lehető legolajozottabban, leggyorsabban működjön. Magyarországon az OVSZ intézetei az ország több, különböző pontján vizsgálják ki és dolgozzák fel a vért. Ha bárhol valami probléma adódna, gyorsan át tudjuk irányítani a termelést egy másik központba.

– Ezek szerint nincs vérhiány. Hogyan működik hazánkban a véradás?

Több módon lehet vért adni: különböző eseményeken, fesztiválokon, illetve bármikor be lehet jönni, előzetes regisztráció nélkül az OVSZ valamelyik központjába, vagy kihelyezett vérvételi pontjára. Naponta 40-60 helyen biztosítunk lehetőséget véradásra az intézeteinken kívül. Ezeket a helyszíneket a Vöröskereszt oldalán könnyedén meg lehet találni.

– Sokan vannak, akik csak úgy, a hétköznapokban elmennek egy ilyen pontra vért adni?

Szerencsére vannak, igen. Azt tudni kell, hogy bár nagyon fontos, hogy jelen legyünk a különféle rendezvényeken, a biztonságos ellátás alapját a rendszeres véradások képzik. De szükség van azokra is, akik a fesztiválokon, rendezvényeken adnak vért.

– Ha már a fesztiváloknál tartunk, sok könnyűzenei fesztiválon is hirdetik, hogy lehet vért adni. Ezeken a helyszíneken nem okoz gondot a fertőzések elkerülése, illetve mennyire alkalmas az ilyen rendezvények közönsége a véradásra?

Önmagában a fesztiválok nem jelentenek érdemben nagyobb kockázatot, mint az egyéb vérgyűjtési helyszínek. Azt tapasztaljuk, hogy aki vért ad, az abban a napszakban azért nincs alkoholos befolyásoltság alatt, ha erre gondol.

Nyilvánvalóan más elvárásokat támasztunk egy sátras véradás esetében, mint egy intézetinél. Tehát vannak eltérő feltételek, de önmagában a szakmai része, az egészségügyi elvárások a jelentkezővel szemben, a szakmai elvárások a helyszínnel szemben, azok ugyanolyanok. A donorok nem tudnak megfertőződni, hiszen minden esetben egyszer használatos eszközöket használunk. A recipiensek pedig, akik a vért kapják szintén nincsenek kitéve semmiféle kockázatnak, hiszen az így összegyűjtött vért is ugyanolyan komolyan megvizsgáljuk.

Véradás az Országok Vérellátó Szolgálat XI. kerületi központjában. Kép: Vasarnap.hu/Szennyes Krisztián
– Nemrég volt az Egy Vérből Vagyunk véradással összekötött jótékonysági futás. Véradás szempontjából milyen eredménnyel zárult.

Szerencsére nagyon sokan, több mint 170-en vettek részt, ami önmagában is egy igen szép szám. De ezen az eseményen nem is ez volt a fontos, hanem az, hogy csatlakozhattunk egy önkéntes, jótékonysági eseményhez és segíthettünk.

– A résztvevő futók öt nap alatt 500 kilométert futottak, gondolom ilyenkor azért nem szerencsés vért adni…

Nem! A futóktól nem is vettünk vért. Véradás után egy napig nem is szabad sportolni, vagy komolyabb fizikai megerőltetésnek kitenni magunkat. Itt a társuló intézményekből, középiskolákból, lakosságból kerültek ki a véradók.

– Hogyan befolyásolta a Covid a korábbi biztonsági előírásokat?

A járvány kitörésekor nagy volt a bizonytalanság. Hamar kiderült, hogy a Covid vérrel nem terjed, tehát csak arra kell figyelnünk, hogy az egészségügyi dolgozók és a véradók ne fertőzzék meg egymást. Az itt dolgozókra komoly egészségügyi szabály érvényes, a legkisebb Covid-gyanú esetén sem vehetik fel a munkát. Ez inkább, mint mondtam a donorok és az egészségügyi dolgozók védelmében van.

– Ha segítünk, mindig szeretjük látni annak az eredményét. Mi történik azzal a vérrel, amit így összegyűjtenek, illetve mekkora csepp a tengerben egy önkéntes véradás?

Három típusú vérkészítményt állítunk elő, vagy állíthatunk elő technikailag egy levett vérből. Vörösvérsejt-koncentrátumot, vérlemezke-koncentrátumot, az úgynevezett trombocitát, és a plazma-készítményt. Ezek közül a vörösvérsejt-koncentrátumra van a legnagyobb szükség, éves szinten kb. 380 ezer adagra. A vérlemezke koncentrátumból van a legkevesebbre szükség, ezért azt nem minden vérvétel esetén használjuk fel. A trombocita készítményről érdemes tudni, hogy az maximum öt napig áll el. Ezért fontos, hogy folyamatosan, rendszeresen legyenek véradóink, mert azt öt napnál tovább nem tudjuk raktározni. A plazma-készítményt 2 évig tudjuk tárolni, felhasználása a véralvadási zavarok rendezésének érdekében történik a betegeknél.

Tehát egy vérből háromféle készítmény készül. Innen jön a szlogen: „Adj vért, és ments meg három életet!”

A címlapképen Dr. Nagy Sándor, az OVSz szakmai főigazgató-helyettese.


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb