Szent Ignác-évvel emlékeznek alapítójuk megtérésére a jezsuiták
A bíboros homíliájában úgy fogalmazott: „Szent Ignác hitének radikalizmusa a gondviselés válasza volt a reformáció korának nagy kihívására. Az általa alapított Jézus Társasága pedig szellemi és lelkipásztori értelemben meghaladottá tette azt a problémafelvetést, ami az első reformátorok körül kipattant vitákban sok hívő embert megzavart”.
Erdő Péter kitért arra is:
a magyarországi jezsuiták szellemi, kulturális és lelkipásztori munkásságának eredményei már a török időkben mutatkoztak. Példaként említette az első nyomtatásban fennmaradt katolikus bibliafordítást, Pázmány Péter alapvető teológiai munkáit és a jezsuita iskolákat, amelyek „egész rendszert alkottak”.
A magyar jezsuita iskolarendszer csúcsán az egyetlen tartósan fennmaradó magyar egyetem, a Nagyszombati Egyetem helyezkedett el – tette hozzá a bíboros.
Vízi Elemér, a Jézus Társasága Magyarországi Rendtartományának vezetője felidézte:
napra pontosan 500 évvel ezelőtt sebesült meg a baszk lovag, Inigo Lopez Loyola Pamplona várát védve. Ez a sebesülés volt megtérésének kezdete, ezt ünneplik világszerte a jezsuiták és a Szent Ignác-i lelkiségű szerzetes közösségek.
Kiemelte: Ignác élete végéig sánta maradt, ennek ellenére fizikai és lelki értelemben is egész életében zarándokolt. Olyan lelki utat járt be, amelynek örökségéből máig él az egyház, a jezsuita rend, és amelyet szeretnénk másoknak is felkínálni – fogalmazott a magyar tartomány vezetője.
A Szent Ignác-év 2022. július 31-én ér véget és magában foglalja a rendalapító – 1622. március 12-én történt – szentté avatásának 400. évfordulóját is.
A magyar rendtartomány Szent Ignác-évi programjában szerepel kiállítás, konferencia, „jezsuita futás”, kerékpáros zarándoklat Loyolába, zarándokfilm és egy Szent Ignácról készülő musical bemutatója. Az év során több kiadványt is megjelentetnek a rendalapítóról, valamint a magyar rendtartományról.
Inigo Lopez Loyola Baszkföldön született 1431-ben. Fiatal katonaként kicsapongó életet élt. A fordulat 1521. május 20-án következett be életében, amikor Pamplona ostroma közben eltalálta egy ágyúgolyó. Gyógyulásának hosszú és fájdalmas hónapjai alatt számos vallásos szöveget olvasott Jézus és a szentek életéről, amelyek hatására megtért.
1534. augusztus 15-én hat társával szegénységi és tisztasági fogadalmat tett, az általa alapított jezsuita rend, hivatalos nevén Jézus Társasága működését III. Pál pápa 1540-ben hagyta jóvá.
A fénykorában, a 18. század elején 20 ezer tagot számláló jezsuita rend kulcsszerepet játszott az ellenreformációban. Tagjai prédikálva járták a városokat, falvakat, hogy visszatérítsék a protestánssá vált híveket, emellett távoli földrészeken, Ázsiában, Amerikában is térítettek. A missziós szolgálat során több százan vesztették életüket.
A jezsuiták tisztában voltak az oktatásban rejlő evangelizációs lehetőségekkel, így iskolákat, kollégiumokat, egyetemeket, papi szemináriumokat létesítettek.
A II. vatikáni zsinat (1962-1965) utáni időszakot a jezsuita rendben is a megújulás és az útkeresés jellemezte. A nehézségektől sem mentes folyamat lezárulása után a Jézus Társasága hagyományos küldetésének megerősítése mellett hangsúlyt helyez a társadalmi igazságosságért folyó munkára, a társadalom peremén élőkkel való foglalkozásra, a párbeszédre az ateistákkal, más egyházakkal és kultúrákkal.
A Jézus Társasága csaknem 16 ezer tagjával a legnagyobb szerzetesrend és a legnagyobb oktatási hálózatot fenntartó szerzetesi közösség.
A rend Magyarországon az 1550-es évektől tevékenykedik. Jezsuita volt a magyarországi ellenreformáció vezéralakja, Pázmány Péter esztergomi érsek is, aki 1635-ben Nagyszombaton megalapította a jezsuiták vezette egyetemet, a mai Eötvös Loránd Tudományegyetem elődjét.
A rend 1773-as feloszlatása után a jezsuiták csak 1814-ben láthattak ismét munkához, de vagyonukat nem kapták vissza. A magyar rendtartomány 1909-ben lett független provincia, védőszentjei az 1619-ben kivégzett kassai vértanúk.
A kommunista vezetés 1950-ben a jezsuita rendet is feloszlatta, intézményeit államosította. Tagjainak többsége külföldre menekült, az itthon maradottak közül többeket bebörtönöztek. A külföldi és hazai részre szakadt provincia egyesítésére a rendszerváltozás adott lehetőséget. A magyar tartománynak jelenleg közel hatvan tagja van.
(MTI)
Kiemelt képünkön P. Vízi Elemér jezsuita szerzetes, a jezsuita rend magyar rendtartományának provinciálisa átadja a Szent Ignác írásaiból összeállított új Zarándokzsebkönyvet Erdő Péter bíborosnak, esztergom-budapesti érseknek, a rend Szent Ignác-emlékév megnyitása alkalmából bemutatott szentmisén a Jézus Szíve-templomban 2021. május 20-án. MTI/Mohai Balázs