Orbán megtalált jegyzeteiből készül székely animációs krimi


Hirdetés

– Székelyudvarhelyi animációs filmstúdiójuk újabb látványos művön dolgozik. Mi is készül pontosan?

– Egy régi filmtervünk megvalósításába kezdtünk bele, mely egészen más lesz, mint a Legendárium eddigi meseanimációi.

Gőzerővel dolgozunk egy Orbán Balázs életét bemutató krimin, mely jelenleg A csontbáró munkacímen fut.

A történetről nem szeretnék sokat elárulni, de azt elmondhatom, hogy a film alapötlete valós eseményen nyugszik. A bonyodalom abból indul ki, hogy nem sokkal Orbán Balázs halála után, egy jó barátja, Koncz Ármin, Orbán szejkefürdői villájában megtalálta a székely báró addig ismeretlen noteszeit…

A Csontbáró egyik vázlata (Forrás: Székelyföldi Legendárium)

A mi történetünk ezek körül a rejtélyes jegyzetfüzetek körül forog majd. Orbán Balázs nem akármilyen életutat járt be, és bárhol is járt a világban, mindent dokumentált. Széles látókörű politikus volt, igazi szervező egyéniség, ráadásul számos nőnek is szenvedélyesen udvarolt…

Egyes pletykák szerint ez az oka, hogy egyszer a csalódott szejkei gondnoknője, Anna, még meg is mérgezte…

Kalandos életéről számos színes történet terjedt korában is, van miből merítenünk. Ráadásul a levéltári források azt is igazolni látszanak, hogy az osztrák titkosszolgálat is megfigyelte, hiszen Kossuthtal is tartotta a kapcsolatot. Többet azonban nem mondhatok a filmről – legyen elég egyenlőre annyi, hogy óriási hajsza indul meg a titkosszolgálat emberei között, hogy Orbán Balázs jegyzeteit megszerezhessék.

Animációs filmünkben tehát a valós események és a konspirációs elméletek összefűzésével raktunk össze egy nem akármilyen székely krimit.

Hangulatában fel szeretnénk idézni nemcsak a 19. század végi Székelyföldet, hanem valamicskét az Indiana Jones- és a Pierrot-filmekből is.

A film egyik látványterve (Forrás: Székelyföldi Legendárium)

– A valóságban mit tartalmaztak Orbán Balázs feljegyzései?

– A székelyföldi gyűjtéseinek kiegészítő leiratait tartalmazzák ezek a füzetek, mivel kutatóként folyamatosan járta Székelyföldet és jegyzetelt. A film elkészítése előtt mi is megnézhettük ezeket a féltve őrzött naplókat, melyek ma különböző intézményekben, a Csíkszeredai Levéltárban, a Kolozsvári Akadémián és Budapesten találhatóak.

– A Ruben Brandt volt eddig az egyetlen magyar krimi-animációsfilm. Ez is valami hasonló lesz?

– Az animációs vezetőnk László Marcell, aki korábban dolgozott a Ruben Brandton, de ez véletlen egybeesés, a két film között nincs összefüggés.

Egy krimit hitelesen megalkotni nem könnyű, kiváltképpen az animáció eszközeivel.

A technikai megvalósítás mellett komoly fejtörést okozott magának a történetnek a megkreálása is – kérdés volt, hogy a valóság és a fikció milyen arányban legyen. Hogyan lehetséges Orbán Balázs életéből kiemelni olyan elemeket és epizódokat, melyeken keresztül sokoldalúan bemutathatjuk őt, miközben el akarjuk kerülni, hogy a sok információ agyonnyomja a nézőt? Fontos az ismeretátadás, ugyanakkor a másik oldalról egy izgalmas, pörgő filmet szeretnénk megalkotni. A kettőt egyeztetni igazi szakmai kihívás – de ettől szép a mi munkánk, szeretjük az efféle próbatételeket.

Orbán Balázs és Konc Armin karakterei (Forrás: Székelyföldi Legendárium)

– Kik írták a történetet?

– A storyline nagy részét én írtam, illetve én is rendezem a filmet. A filmkészítés azonban egy csapatmunka. Két történész, Gidó Csaba és Kápolnási Zsolt segít nekünk a történeti források felkutatásában, a forgatókönyvet pedig Muszka Sándor írja. Mindig azt hisszük, hogy már készen van a végleges történet, de akkor előkerülnek olyan sztorik, melyeket semmiképpen sem szeretnénk kihagyni a filmből. Így, mondhatni, folyamatosan átírjuk a korábbi filmterveket…

– Muszka Sándor stílusát ismerve rögtön adódik a kérdés: a humor mennyire lesz jelen ebben a filmben?

– Nem fogjuk kisajnálni belőle… A humorra minden korban szükség van, és talán van helye egy ilyen krimiben is. Hogyan készíthetnénk egy székely animációs filmet úgy, hogy a ránk jellemző humort kihagyjuk belőle? Ez a film azonban nem úgy lesz bájos, mint a Székelyföldi Legendárium meséi. Utóbbiakon keresztül a gyerekek megismerhetik a székelyföldi mondákat –

a nagyobbacskák előtt pedig ebben a kalandos filmben bontakozik majd ki a mondagyűjtő Orbán Balázs csodálatos élete.

Ehhez pedig egy egészen új vizuális világot hozunk létre, melyhez felhasználjuk a Kováts Fotó Műhely 1860 és 1910 között készült archív fényképfelvételeit is.

A Kováts Fotó Műhely archív fényképfelvételei a filmterven (Forrás: Székelyföldi Legendárium)

– Mikor várható a film megjelenése?

– Előreláthatóan az év végére fogunk elkészülni ezzel a 24 perces kisfilmmel. Bízunk benne, hogy sokak tetszését elnyeri majd! Székelyudvarhelyen évek óta azon munkálkodunk, hogy egyre kiválóbb animációs filmeket készítsünk. Nagy öröm, hogy a filmünket a Nemzeti Filmintézet támogatja. Büszke vagyok a csapatomra, nagyon sokat fejlődtünk, felnőttünk a „nagypályás” műfajokhoz: az első székely krimink talán csak a kezdet!

 

Tóth Gábor

 

A mondák őseink SMS-ei a múltból

A számítógép előtt a gyerekek teljesen elszigetelődnek

Játssz kocsmázást odahaza: Hajnóczy Soma társasjátéka a fröccsről


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb