Hatásos lehet a német-amerikai oltóanyag
Kiemelték: tovább folytatják a munkát és azzal számolnak, hogy november harmadik hetében lesz elég adatuk ahhoz, hogy kiváltsák az amerikai szakhatóság rendkívüli engedélyét az oltás forgalomba hozatalához.
Mint írták, idén nagyjából ötvenmillió, jövőre 1,3 milliárd adagot tudnak gyártani a BNT162b2 elnevezésű oltóanyagból.
A klinikai kísérletek utolsó, harmadik fázisa július 27-én kezdődött. Az oltás mindkét dózisát a fejlesztési program 38 955 résztvevője kapta meg.
Az adatok egy külső, független testület előzetes elemzése alapján azt mutatják, hogy az oltás a beadás utáni 28. naptól védettséget biztosít az új típusú koronavírus által okozott betegségtől.
Ez az eredmény „az innováció, a tudomány és az egész világra kiterjedő együttműködés győzelme” – idézték a közleményben Ugur Sahint, a Biontech társalapító-vezérigazgatóját.
A szakember rámutatott, hogy a DMC előzetes elemzése éppen a járvány második hullámának közepette készült el. Ez még inkább kiemeli annak jelentőségét, hogy a fejlesztés a világjárványból a „normalitásba” visszavezető utak egyikét jelentheti – fogalmazott.
Az eredetileg daganatos betegségek gyógyítására szakosodott mainzi Biontech és a New York-i központú Pfizer Lightspeed nevű fejlesztési programja a világjárvány első heteiben kezdődött.
A vakcinákért felelős német szövetségi szakhatóság, a Paul Ehrlich intézet áprilisban adta meg az engedélyt az oltóanyag emberi tesztelésére. Az Egyesült Államokban májusban kezdődtek a klinikai tesztek.
Peter Liese európai parlamenti képviselő arról számolt be, hogy az Európai Bizottság szerződést készül aláírni több millió adag beszerzéséről az új oltóanyagból.
A tagországok nevében tárgyaló brüsszeli testület szeptemberben közölte, hogy lezárták a tájékozódó megbeszéléseket a két gyártóval mintegy 200 millió adag vakcina lehetséges megvásárlásáról, megállapodást azonban eddig nem jelentettek be.
Az EU korábban hasonló megállapodásokat kötött a francia Sanofi, a brit-svéd AstraZeneca és az amerikai Johnson&Johnson gyógyszergyártókkal is.
(MTI)
Kiemelt képünkön a német Biontech gyógyszergyártó központja látható Mainzban 2020. november 9-én. MTI/AP/DPA/Arne Dedert