Allergének a hálószobában – ezek okozhatják az éjszakai köhögést


Hirdetés

Az éjszakai köhögési rohamok hátterében álló két gyakori okról és kezeléséről dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont orvosa nyilatkozott.

Allergének a hálószobában

A köhögés allergia jele is lehet. Az éjszaka jelentkező tüneteket több allergén is okozhatja.

  • Pollenszezonban napközben a hajunkra is rengeteg pollen tapad. Ha este nem mosunk hajat, akkor egész éjszaka nagy dózisban kapjuk az allergiás tüneteket okozó polleneket.
  • Az ágyunkban azonban előszeretettel telepednek meg háziporatkák is. Számukra azért különösen előnyös ez a helyzet, mivel elhalt emberi hámsejteket fogyasztanak, itt pedig nagy mennyiségben találhatnak maguknak táplálékot. Mivel szabad szemmel nem látható, mikroszkopikus méretű élőlényekről van szó, jelenlétüket csak az allergiás tüneteink jelzik.
  • Köhögési rohamot éjszaka penészgomba allergia is okozhat. Nézzünk körül a hálószobában, ha ilyen panaszaink jelentkeznek. Az ablakok környéke és a sarkok mellett lessünk be az északi falra tolt bútorok mögé is, a falon látható elszíneződések, foltok után kutatva.
  • Ha a lakásban házi kedvencet is tartunk, sajnos az ő jelenléte is okozhatja a tüneteinket, különösen, ha az állat a hálószobába is bejáratos.

A köhögésen kívül milyen tünetek jelezhetnek még allergiát?

  • szemviszketés, könnyezés
  • orrviszketés
  • orrfolyás
  • orrdugulás
  • tüsszögés

Ha allergiára gyanakszunk, vizsgáltassuk ki magunkat! Allergia teszt segítségével meg lehet határozni, hogy mi okozza a tüneteinket, és személyre szabott kezeléssel végre nyugodt éjszakák elé nézhetünk. Emellett persze ajánlott néhány házi praktikát is bevetni az allergének ellen.

  • Pollenallergia esetén, a szezonban minden este javasolt hajat mosni, a párnahuzatot gyakrabban cserélni.
  • Az utcai ruhát tartsuk a hálószobán kívül, szabaduljunk meg a felesleges porfogóktól, például újságoktól, plüssöktől, a könyvek kerüljenek inkább a nappaliba.
  • Legalább hetente egyszer porszívózzunk nagy teljesítményű, HEPA szűrős készülékkel.
  • Allergénmentes, 60 vagy 90 fokon mosható ágyneműt használjunk. Az ágynemű huzatot hetente, az ágyneműt havonta mossuk át magas hőmérsékleten. 60 fok felett a poratkák elpusztulnak.
  • Háziállat allergia esetén kedvencünket ne engedjük be a hálószobába, de lehetőség szerint a lakásba se.

Köhögési roham éjszaka – asztma tünete?

Nem megfelelően kezelt allergia szövődménye is lehet, ám önállóan, allergia nélkül is kialakulhat az asztma. Gyakran nem kötjük össze a köhögéssel, pedig kezdődő asztmánál hiányozhatnak a tipikus tünetek. A kezdetben még csak terhelésre jelentkező nehézlégzés, mellkasi szorító érzés, sípoló légzés helyett az asztma első tünete lehet a gyakori éjszakai köhögési roham, az elhúzódó köhögés is.

Ha asztmára utaló tüneteink vannak, tüdőgyógyász tud segíteni a kivizsgálásban és kezelésben. Első körben biztosan szükség lesz légzésfunkciós vizsgálat elvégzésére. Ha a kivizsgálás során bebizonyosodik, hogy a panaszokat asztma okozza, akkor a kezelőorvos személyre szabott kezelést állít össze. Időben elkezdett kezeléssel a tüneteink teljesen meg tudnak szűnni, az éjszakáinkat sem fogják megzavarni a visszatérő köhögő rohamok. Az asztma nem gyógyítható, de kezelhető, a betegek egészséges társaikhoz hasonlóan jó életminőséget tudnak elérni, megfelelő terápia segítségével.

Más betegségek a háttérben

Éjszakai köhögés allergia és asztma mellett több okból is jelentkezhet. Kiválthatja például reflux, szívbetegség, vérnyomáscsökkentő gyógyszerek szedése, de köhögésre ingerelhet akár egy krónikus orrmelléküreg-gyulladás miatt a garatba lecsorgó váladék is. Ha panaszaink vannak, forduljunk orvoshoz, ne várjuk meg, míg a tüneteink rosszabbodnak!

Forrás: Tüdőközpont

 


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb