Kilencvenéves korában elhunyt Marina Von Neumann Whitman, az ismert magyar matematikus, Neumann János lánya – tájékoztatta a Neumann János Egyetem az MTI-t.
Kiemelték, hogy a május 20-án elhunyt Marina von Neumann Whitman kiteljesítette édesapja életművét, és kivételesen sikeres életpályát futott be. Hozzátették, hogy rengeteget tett a magyar-amerikai kapcsolatok javítása érdekében.Saját jogán vívta ki az elismerést, feljutott az amerikai politika, közigazgatás, tudományos élet, üzleti világ legfelsőbb csúcsaira.Számos helyen első nőként ért el átütő sikert. Tagja volt például a Nixon amerikai elnök mellett működő háromtagú gazdasági tanácsadó testületnek, és alelnökként dolgozott az autóipari óriásvállalatnál, a General Motorsnál – írták a közleményben. Kitértek arra is, hogy Marina von Neumann Whitmannak fontos szerepe volt a modern kori magyar történelem két eseményében is. Az amerikai külügyi bizottság titkáraként aktív szerepet játszott abban, hogy az Egyesült Államok visszaadta Magyarországnak a Szent Koronát, továbbá a General Motors alelnökeként részt vett abban a döntésben, amelynek eredményeként megvalósult Magyarország első jelentős amerikai ipari befektetése, a szentgotthárdi autó- és motorgyár beruházása – emlékeztetett az egyetem.A Neumann János Számítógéptudományi Társaság honlapján közzétett megemlékezés szerint Marina von Neumann Whitman a Columbia Egyetemen tanult, ahol 1962-ben közgazdaságtanból doktorált. Tudományos pályafutását a Pittsburghi Egyetemen kezdte, ahol a közgazdaságtan közszolgálati professzora lett.1972-ben ő lett az első nő, akit az elnök gazdasági tanácsadói testületébe neveztek ki.1987-ben a General Motors (GM) vezető közgazdászaként alkalmazták, majd ő lett az első nő, aki a GM-csoport alelnöki szintjére emelkedett. Számos vezető multinacionális vállalat, bank, valamint kutatási és politikai intézmény igazgatótanácsában is helyet kapott, köztük az Institute for Advanced Study és a Harvard Egyetem igazgatótanácsában.Pályafutását a Michigani Egyetem Ross School of Business és a Gerald R. Ford School of Public Policy professzoraként fejezte be. Pályafutása során számos olyan fiatal nőnek volt mentora, aki az ipar és a közpolitika hagyományosan férfiak által dominált területeire akart betörni. Három nemzetközi közgazdasági könyv, valamint A marslakó lánya című, életéről és neves édesapjáról szóló memoár szerzője. Forrás: MTI, Vezetőkép: Fordschool.com
Külföldről finanszírozott szervezetek mondják tollba az EP Magyarország-jelentését
2025.06.24.
Meloni szerint „igaz, hogy a helyzet a növekvő káosz irányába mutat, de a káosz nem most kezdődött és nem a Trump-kormányzatot terheli érte felelősség”
2025.06.24.
Rétvári Bence: jelentős, hogy magyar rendőrök segítik védeni a szerb-észak-macedón, valamint a bolgár-török határt is
2025.06.24.
Vicsek Annamária szerint az Európai Parlament újra cserbenhagyta a magyar egyetemistákat