Bemutatkozó koncert a Katakombában – fellép a Talita Kum együttes

A Talita Kum együttes idestova másfél éve teljesít zenei szolgálatot a Jézus Szíve Jezsuita Templom vasárnap esti miséin.

Hangzásukat improvizatív hegedűjáték, jazzbe hajló zongorakíséret, funky basszus, feszes ütemek és misztikus hangdrum gazdagítja.

Lehetne azt mondani nemes egyszerűséggel, hogy szeretettel ajánlunk egy keresztény könnyűzenei koncertet, de ebben az esetben ez a megnevezés nem volna kielégítő, hiszen egy különleges zenei csemege lesz terítéken az erre fogékony közönség számára. Mondhatnám azt is, hogy az ínyenceknek.

Május 23-án pénteken, este 19 órakor, tehát a húrok közé csap a zenekar. A koncert helyszíne pedig a már jól ismert Katakomba keresztény könnyűzenei klub.

Tarnóczi Barnabással, a zenekar basszusgitárosával és alapítójával beszélgettünk.

– Mi volt a zenekarrá válásotok története? 

– Ez az egész azzal kezdődött, hogy megkeresett Kaposi Brúnó, a Jézus Szíve templom egyházzenei igazgatója és orgonistája, hogy jó lenne egy olyan zenekar, ami kicsit felpezsdíti a könnyűzenét a liturgiákban. Én erre azonnal fogékony is voltam és összehívtam az olyan zenész ismerőseimet, akikben szintén megvan erre a nyitottság. Azt fontos tudni, hogy a „Jezsuban” már évek óta több könnyűzenei együttes is végez szolgálatot, ha szabad mondanom a „hagyományos” módon, jól ismert énekekkel és hangszereléssel. A mi együttesünk alap koncepciója az, hogy kimozduljunk a megszokottból, és új dalokat, vagy a régieket átharmonizálva vagy újrahangszerelve játsszuk el.

– Milyen hangszereket szólaltattok meg ezen a koncerten? Mutasd be a zenekari tagokat, kérlek!

– A fő énekesünk és gitárosunk Csonka Gabi, aki klasszikus magánéneklés után már négy éve tanul jazz éneket. Hegedűn játszik és énekel Budai Timi, egyenesen a váci konzervatórium hegedű tanszakáról. Zongorán Sirák Zsófit halljuk, aki jelenleg is több keresztény zenekar aktív tagja. Cajonon és ütőhangszereken pedig Kurucz Miki ad nekünk stabil alapot.

Ők mindannyian elvégezték a Weiner Leó Zeneiskola keretében működő Liturgikus Könnyűzenei Képzést. Én pedig basszusgitározom, ezt jelenleg a Kőbányai Zenei Stúdióban tanulom, és hangdrumon játszom.

– A hangdrum egy különleges hangszer. Ez lesz az első alkalom, amikor megszólal a Katakombában. Hogy került a látóteredbe ez az instrumentum? Keleti származású, továbbá keleti spirituális tartalmú eseményeken is használják. Te mit gondolsz erről? Összeegyeztethető a kereszténységgel?

– Az az érdekes benne, hogy svájci eredetű a hangszer, valójában nincs köze a keleti kultúrához ilyen szempontból, persze teljesen érthető, hogy a legtöbben erre asszociálnak a különböző hangtálak és a meditatív zene kapcsán.

Először gimnazistaként találkoztam a hangdrummal egy zenei expón, és azonnal magával ragadott. Akkor még nem is gondoltam, hogy pár évre rá lesz egy saját hangszerem. Azóta pedig ez egy belső kis célom volt, hogy liturgikus környezetben játszhassak rajta, mert szerintem kifejezetten passzol az atmoszférája az imádsághoz, Istenkereséshez, szemlélődéshez, vallástól függetlenül. Ezért hálás vagyok a jezsuitáknak, hogy ilyen nyitottak és engedik, hogy kísérletezzünk a hangdrummal a templomi zenében.

– A zenétekhez híven a zenekari név is meglehetősen egyedi. Honnan ered a névválasztás? Mit üzen nektek?

– Nevet választani nem volt egyszerű. Eleinte nem is foglalkoztunk ezzel, inkább a zenélésre koncentráltunk. Aztán jött a helyzet, hogy hogyan hivatkozzanak ránk az atyák és ezért volt egy átmeneti nevünk, de azt nem éreztük az igazinak. Valójában most, hogy lehetőségünk nyílt egy különálló koncertet adni, emiatt vettük komolyan a névválasztást, és hosszú ötletelés és szavazás után a Talita Kum mellett döntöttünk – ugyanis ezeket a szavakat mondta Jézus, amikor feltámasztotta Jairus lányát. Annyit jelent: “Leányka, kelj fel!”

Számunkra fontos ebben Jézus gyengédsége, hogy odalép hozzánk, szeretettel megszólít és új életet ad nekünk.

– A zenekarból mindenki a Jézus Szíve Jezsuita Templomba jár vasárnaponként?

– Erre a rövid válasz az, hogy nem. A zenekar megalakulása előtt már mindenkinek volt közössége, ahol misére is járunk, ki-ki a lakhelyéhez közel, például Gazdagréten, a Margit körúton, vagy Siófokon. A Jezsuhoz a zenei szolgálat köt minket, bár többen közülünk más templomokban is zenélnek emellett. Nem ritka, hogy Timi például egy vasárnap délelőtt még Siófokon hegedül, este pedig velünk zenél itt a Jézus Szívében.

– A repertoárotokban saját szerzeményeket hallhatunk majd vagy már ismert dicsőítő dalokkal készültök? 

– Lesznek saját szerzemények is, ismertebb és kevésbé ismert dalok is. Nem tudom, hogy mit emelhetnék ki a listánkból, de azt biztosan állíthatom, hogy aki eljön a koncertre, az egy változatos és meglepetésekkel teli zenei anyagot fog hallani.

– Van bennetek némi félsz vagy izgalom, tudván, hogy első önálló koncertetek kapujában álltok?

– Izgatottan várjuk a koncertet! Igazából ezzel a felállással a miséken kívül még nem zenéltünk, úgyhogy egy kicsit félünk is, mert több olyan dalt fogunk játszani, amik egy mise keretében nem férnek meg, és azokat még össze kell próbálnunk.

– Milyen terveitek vannak erre az évre?

– Jelenleg havonta egy alkalommal tudunk zenei szolgálatot vállalni a templomban. Igazából ez a zenekarunk célja, nem nagyon tervezünk mást, tekintve, hogy mindenkinek van akár több zenei projektje is emellett. Amire idén sor kerülhet – ezen a bemutatkozó koncerten kívül – az egy különleges mise bemutatása a Jezsuita templom Loyola Capella Vegyeskarával együttműködve.

– Mit üzennétek azoknak, akik érdeklődnek a május 23-ai koncertetek iránt?

– Leginkább azt, hogy ott találkozunk! (nevet…)

Az eseményről bővebben a rendezvény Facebook oldalán olvashatnak.

Vezetőkép: Talita Kum együttes

'Fel a tetejéhez' gomb