Keresztény húsvéti dalok? Mutatunk párat a kedvenceinkből!

A húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe. Az Újszövetség alapján Jézus három nappal a pénteki keresztre feszítése után feltámadt a halálból, majd több tanítványnak megjelent, ezzel bemutatva a lélek halhatatlanságát, sokakban megerősítve a földi élet utáni örök élet felől való bizonyosságot.
Tulajdonképpen a feltámadásban való hit a választóvonal a történelmi Jézuskép, a kulturális kereszténység és az újjászületett, megtért hívők között, ezért is olyan fontos ez az üzenet.
Jézus életében számtalan bölcs tanítás, forradalmi gondolat és gyógyítás volt jelen, de mégis a feltámadással nyert igazán értelmet a megváltási folyamat. Kereszthalálával megváltotta minden ember bűnét az Atya előtt, feltámadásával pedig végleg győzelmet aratott a halál felett és kikövezte nekünk az ehhez vezető utat.
Most, tehát a húsvétot megelőző hetekben Jézus Krisztus negyven napos sivatagi böjtjére emlékezünk, ezért hívjuk ezt az időszakot nagyböjti időszaknak, amely keretein belül keresztényként negyven napig szakítunk a húsfogyasztással, majd húsvét napján – ahogy az ünnep neve is jelzi – veszünk először húsos ételt magunkhoz.
A rövid bevezető után nézzük meg, hogy a legfontosabb ünnepünk, a húsvét üzenete hogyan jelenik meg a hazai és a nemzetközi keresztény könnyűzenei színtéren. Ez egy szubjektív válogatás lesz, de a legnépszerűbb húsvéti dalokat igyekeztem felvenni a listára.
Egyik személyes kedvencemmel kezdeném. A Keresztkérdés nevű formációtól a Kézmosás c. szám tulajdonképpen egy hiphop zenei alapra írt próza Jézus megváltási folyamatáról, kiváltképp a farizeusok általi elfogatás utáni pillanatokról. A szöveg mélysége és üzenetértéke önmagában páratlan mind hazai, mind nemzetközi szinten. Ízig-vérig költészet!
Egy másik kiemelkedő húsvéti tematikájú magyar dal Azapeet nevéhez fűződik, ez az „Utolsó pohár”, amelynek nem csak zenéje, dalszövege, hanem a vizualitása is kiemelendő. Egy harminc fős szakmai stáb készítette a videóklipet Eger városában, ahol egy borospincészet, valamint sok lelkes ruha és eszközkészítő kölcsönözte a bibliai időket idéző korhű megjelenést és díszletet. A dal szerzői Ferencz Péter „Peet”, Bolyki Tamás és Fóris Attila.
Ugyan hangzásvilágában talán kevésbé korszerű már, de tartalmát tekintve örök érvényű Pintér Béla – Van feltámadás c. szerzeménye.
Nemzetközi szinten a legismertebb húsvéti kötődésű dal a Bethel Music nevéhez fűződik. A „Forever” alkotói Kari Jobe, Jenn Johnson, Gabriel Wilson, Christa Black Gifford, Joel Taylor és Brian Johnson minden bizonnyal egy generációkon átívelő alkotást hoztak létre, amely azóta bejárta az egész világot, hiszen számos templomban, gyülekezetben fordították le a saját anyanyelvükre. így már magyar nyelven is elérhető.
A húsvét, elsősorban a feltámadás, így az üdvösség lehetőségének kihirdetésének, az ünneplésnek és az örömnek az ünnepe is. Ennek ad hangot Phil Wickham – This Is Amazing Grace száma.
„A sír, ahol a katonák hiába figyeltek
Csak három napra kölcsönözték
Mert a teste nem maradt ott”
Az idézet az Elevation Worship – Resurrecting c. szerzeményéből van, amely egy igazi monumentális, nagy ívet bejáró, szívből fakadó dicséret. A refrénben úgy folytatják, hogy +a feltámadott király, engem is feltámaszt.” Ez a mi reménységünk és hitünk a Biblia alapján.
A végére hagytam szintén egy személyes kedvencemet a Bethel Music és Jeremy Riddle közreműködésével írt This is amazing grace c. dalt.
Ebbe a dalba minden benne van, ami az Evangélium lényege. Jézus szabaddá tett minket azzal, hogy vállalta a halált, megmentett minket és mindenkit, aki hisz benne és a szavai szerint él.
Ha van olyan dal, ami nem szerepel a listán és szerintetek ott lenne a helye, küldjétek el nekünk kommentben vagy az info@vasarnap.hu-ra!
Vezetőkép: Youtube/Bethel Music & Jeremy Riddle

Hirdetés