Mintegy ötszáz, többségében középkori lelet került elő egy Tolna vármegyei régészeti leletfelderítés során


Hirdetés

A Közösségi Régészeti Egyesület közreműködésével végzett régészeti leletfelderítésről adott hírt a hétvégén a szekszárdi Wosinsky Mór Múzeum. Nemcsak középkori, de késő római és bronzkori leleteket is találtak a 16 és a 17. század fordulója környékén elpusztult lakott település helyén.

Március 8-án a Közösségi Régészeti Egyesület Rácz Tibor Ákos vezetésével Tolna vármegyébe látogatott, ahol egy nagy kiterjedésű, 1600 körül elpusztult középkori település helyén folyt műszeres leletfelderítés. A kutatást a Wosinsky Mór Múzeum régésze, K. Németh András szervezte – adták hírül a múzeum közösségi oldalán.

A körülbelül 7 hektáros területen 25 fővel folytatott kutatás során délelőtt sávosan kutattuk át a lelőhely magját, délután pedig a korábbi terepbejárások és nem roncsoló kutatások során azonosított objektumokat vizsgáltuk át szisztematikusan, illetve lehetőség volt saját „megérzés” alapján is keresgetni – írták.

Körülbelül 500, főleg középkori lelet került elő. A 155 begyűjtött érme közül 130-at középkoriként azonosítottak, ezek a 12. század végétől a 16. század végéig terjedő időszakban kerültek kibocsátásra.

A leletek között néhány kiemelkedő is akad:


Hirdetés

előkerült négy ólom zarándokjelvény (egy épségben), két textilplomba és több fegyvertöredék is, egy keleti típusú, hasáb alakú vasbuzogány, egy csillag alakú buzogány tüskéje és egy gömb alakú, dudoros felületű buzogány töredéke, valamint egy parasztkés hárítótüskéje

– emelték ki.

Hozzátették, hogy a rengeteg gyűrű közül egy IHS feliratos fejesgyűrű érdemel kiemelt figyelmet, a kapcsok közül egy áttört, ezüst virágdíszes darab, a csat közül egy csillag alakú csat töredéke.

Forrás: Facebook/Wosinsky Mór Múzeum

A mintegy hatvan préselt és öntött veret között ritkának számít egy gótikus A betűt mintázó veret.

Forrás: Facebook/Wosinsky Mór Múzeum

A begyűjtött vastárgyak a középkori falvakból ismert használati tárgyak és mezőgazdasági eszközök széles skáláját képviselik: kések, lakatok, kulcs, fejsze, sarkantyú, sarló, kapa – sorolták, s megemlítették, hogy előkerült számos, kézi lőfegyverhez tartozó ólomgolyó is.

A bejegyzésben rámutattak, hogy a Tolna vármegyei lelőhelyet a középkor előtt is lakták, ezt jelzi 25 késő római bronzérme, egy-egy fibula, csüngő és övcsat, a bronzkori lakottságra pedig néhány bronztárgy – pengetöredékek, csüngő stb. – utal.

A Közösségi Régészeti Egyesület munkájáról ebben a korábbi cikkünkben is olvashatnak, amelyben egy egykori vár és egy ott elrejtett kincs is felbukkan.

Kincset rejtő Árpád-kori várat találtak a Fejér vármegyei Kincsesbányán (VIDEÓ!)

Vezetőkép: A Wosinsky Mór Múzeum és a Közösségi Régészet Egyesület közös, március 8-ai leletfelderítésén készült csoportkép. Forrás: Facebook/Wosinsky Mór Múzeum


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb