A tyúkok körül forog minden a mohai tikverőzésen

Egy élő farsangfarki népszokás, amely csakis húshagyókedden tartható meg.


Hirdetés

„A mohai tikverőzés egy maszkos, alakoskodó farsangi szokás, de a legtöbb farsangi szokástól eltérően mi csak egyetlen egy napon, a farsang utolsó napján, húshagyókedden éljük meg” – mondta el a Vasárnap.hu-nak a helyszínen a Fejér vármegyében található falu, Moha polgármestere, Bakos-Simon Fruzsina.

Húshagyókedden, március 4-én már kora reggel készülődtek a mohaiak a rendezvénypavilon körül, hogy ismét megrendezzék a tikverőzést, amely népszokás régen az ország, illetve a megye több pontján, a Mezőföldön és a Velencei-tó környékén is élt – ahogy azt olvashatták a Vasárnap.hu oldalán Nagy Veronikával készült interjúnkban – mára azonban már csak Mohán tartják meg.


Hirdetés

Az alakoskodók összesen négy figurát testesítenek meg, bár ennél jóval többen vannak mindig. Mindannyian álarcot viselnek.

Bohócok beöltözés közben. Fotó: Vasárnap.hu/Varga Ilona

A színes szalagokkal díszített ruhákban lévő bohócok vannak a legtöbben, ők a legcsintalanabbak, ők kormozzák össze a résztvevőket, legyen az helybéli vagy vendég, férfi vagy nő, gyerek vagy felnőtt, járókelő vagy érdeklődő. Anno alapvetően a lányokat kormozták csak be; termékenységvarázsló szerepe van a koromnak szokásban.

A lányok összekormozása alapvető feladata a tikverőző bohócoknak. Fotó: Vasárnap.hu/Varga Ilona
Senki nem menekül, de senki nem bánja a kormot Mohán. Fotó: Vasárnap.hu/Varga Ilona

Rendre két lány szereplő is jár-kel a tikverőzők között, ők is fiúk, mégpedig olyanok, akiknek ez az első beöltözése. Fontos szereplő még a szalmával kitömött, ezért meglehetősen mulatságosan mozgó szalmatörök és a korom gazdája, a kéményseprő is.

A piros fejkendős lányok is fiúk, ők azok, akik első alkalommal alakoskodnak. Fotó: Vasárnap.hu/Varga Ilona
Két bohóc között a mulatságos léptű szalmatörök. Fotó: Vasárnap.hu/Varga Ilona

Ahogy arra Bakos-Simon Fruzsina is rámutatott,

bár fiúk, legények, férfiak öltöznek be, a néphagyomány nélkülözhetetlen éltetői a helybéli lányok és asszonyok is.

A nekünk nyilatkozó Rónafalvi András például arról adott számot, hogy a hétfői készülődésen túl a felesége és a két barátnője már éjfélkor (!) nekilátott a fánksütésnek, hogy reggel a tikverőzőknek jusson elegendő. A fánkokhoz másfél kilogramm kovászt használtak el. 6-8 üveg pálinkával, több liter forralt borral, vörösborral, fehérborral is készültek.

„Amivel ilyenkor illik”

– fogalmazott.

Rónafalvi András valamilyen formában már 25 éve részt vesz a tikverőzésen. Fotó: Vasárnap.hu/Varga Ilona

A család már 25 éve aktív közreműködője a tikverőzésnek, korábban András is beöltözött, ezúttal a fia húzott maskarát.

Mária néni (kosárral a kezében) több mint 40 éve fogadja a tikverőzőket. Fotó: Vasárnap.hu/Varga Ilona

Mária néni szintén olyasvalaki, aki nélkül nem rendeznek tikverőzést. Így volt ez az elmúlt bő negyven évben. A 88 esztendős asszony a mai napig tart tyúkokat, ő látja el tojással a családját.

Idén két unokája is beöltözött, korábban pedig a fia is volt bohóc alakoskodó a tikverőzés idején.

Régebben alakoskodók csak a katonakor előtt álló legények lehettek, olyanok, akik még nem házasodtak meg. Jó alkalom volt az ismerkedésre mindig a néphagyomány, az álarc mögül még a szégyenlősebb fiúk is fesztelenebbül mutathatták ki érdeklődésüket ideáljuk felé. Az esti bálon pedig kiderülhetett, hogy kölcsönös-e az érdeklődés. Manapság már nem ilyen szigorúak a szabályok, családapák is vannak a tikverőzők között, nekik viszont már nem kell törődniük a párválasztással, ők már jól döntöttek korábban.

„Még 40 éves bohócok is vannak az álarcok mögött, de az, hogy ők is beöltöznek, segíti a hagyományt fenntartani”

– vélekedett a polgármester.

Bakos-Simon Fruzsina, Moha polgármestere. Fotó: Vasárnap.hu/Varga Ilona

Az eseményre sokan látogattak el, rengeteg környékbeli iskolás örült hangosan és csillogó szemmel annak, hogy őket is jól összekormozták a bohócok.

Minden évben sok iskolás gyerekcsoport látogat el Mohára, a tikverőzésre. Fotó: Vasárnap.hu/Varga Ilona

Számukra a rendezvény elején – mintegy hagyományőrző bemutatóként – eljátszották a tikverőzés azon részét, amelyik mindig a házakban, illetve a házak udvarában történik. Az alakoskodókat kolbásszal, itallal, jó szóval fogadó házigazdák tojással „fizetnek” a tikverőzőknek, amiért azok bekormozzák a tyúkjaikat, s furkósbotjukkal jelképesen megütögetik a baromfikat, ezekkel rájuk termékenységet, a háziakra pedig bőséget hoznak.

A tyúkok nagy napja húshagyókedd Mohán. Fotó: Vasárnap.hu/Varga Ilona

E bemutató után indultak útnak a falu Fő utcáján az alakoskodók, s tértek be az udvarokba, ahol fogadták őket. Volt udvar, ahova a tikverőzők mellett az érdeklődő közönség tagjai is betérhettek, de jobbára inkább csak a maskarások. A mohaiak ezzel érik el, hogy az esemény a látványosság mellett az intim hagyományőrzés, a helyiek baráti találkozása, a közösség ünnepe is legyen évről évre.

Vezetőkép: Egy bohóc alakoskodó a mohai tikverőzésen 2025. március 4-én, húshagyókedden. Sem a kezében lévő, sem a többi tyúknak nem esett bántódása a farsangfarki néphagyomány délelőttjén. Fotó: Vasárnap.hu/Varga Ilona


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb