Régészeti kiállítás nyílt a bencések múltjáról a Pannonhalmi Főapátságban

Várszegi Asztrik: Isten kegyelme nem hagyott el bennünket

Tihany, Bakonybél és Budapest után most a Pannonhalmi Főapátságban tekinthető meg Királyok, Szentek, Monostorok című vándorkiállítás. A HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont tárlata április 21-ig tekinthető meg jelenlegi állomáshelyén.

A február 14-én megnyílt tárlaton a tihanyi, a bakonybéli, a pannonhalmi és az almádi bencés monostor korai időszaka villan fel a régészeti, művészettörténeti és bioarcheológiai diszciplínák szemüvegén keresztül. A 2021 és 2024 között elvégzett kutatások eredményei jól mutatják, hogy mennyi nyitott kérdést tartogatnak még a korai bencés szerzetesség történeti-építészeti emlékei – tudósított a megnyitóról a pannonhalmifoapatsag.hu oldal.

Forrás: Facebook/Pannonhalma Élmény, fotó: Hajdú D. András

A kiállításmegnyitón Balogh Balázs, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont főigazgatója elmondta, hogy a projekt – amelynek egyik eredménye maga a vándorkiállítás – három nagy szakaszban zajlott le 2020. december 1. és 2024 december 31. között. Az elsőben a Tihanyi Királykriptát kutatták. Az ásatás egyik fő kérdése az volt, hogy azonosítható-e bármi az egykori királytemetkezésből, illetve a későbbi évszázadok használata milyen nyomokat hagyott az épületen, mennyiben tekinthető a mai altemplom 11. századinak.

Forrás: Facebook/Pannonhalma Élmény, fotó: Hajdú D. András

A második fázisban a bakonybéli monostor udvarán folytak régészeti ásatások, amelyek során meglelték a kerengőt és meghatározták a korai monostor épületeinek elhelyezkedését. S elvégezték Bakonybél-Szentkúton a feltételezett remetebarlang feltárását, valamint lezajlott a Tihanyi félsziget úgynevezett Lidar-felmérése – folytatta.

A harmadik szakaszban természettudományos módszerekkel vizsgálták az almádi nemzetiségi bencés monostorok temetkezéseit, illetve feltárták a pannonhalmi monostor északi udvarát, ahol korai szerzetesi temetőt találtak – írták.


Hirdetés

„A bencés szerzetesség Magyarországon több mint ezer éve formálja a hit, a tudomány és a kultúra egységét. A korai monostorok nemcsak az imádságban, hanem az oktatás, a könyvmásolás, a gyógyítás és a gazdálkodás központjai is voltak. Ez a kiállítás és a mögötte álló tudományos munka azt bizonyítja, hogy a bencés örökség nem csupán múltunk része, hanem jelenünk és jövőnk meghatározó alapjai is”

– mondta Balogh Balázs.

Várszegi Asztrik nyugalmazott pannonhalmi főapát arról beszélt, noha háborús veszélyben él a ma embere is, mégis hisszük, hogy Isten kegyelme nem hagyott el bennünket. „Amikor fájlaljuk egykori monostoraink pusztulását, öröm és vigasz, hogy itt van egy nemzedék, amely felkutatta, újraértékeli a leomlott romokat, hogy okuljunk belőle, hogy a gyökerek üzenetét tisztábban hallhassuk” – fogalmazott az atya.

Vezetőkép: Várszegi Asztrik nyugalmazott pannonhalmi főapát (j) és Balogh Balázs, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont főigazgatója (b). Forrás: Facebook/Pannonhalma Élmény, fotó: Hajdú D. András


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb