Akadálymentesítés nélküli épületbe költöztetnék a mozgássérült gyerekeket Csepelen – FRISSÍTVE!
Válaszolt az önkormányzat.

Hónapok óta tartó heves vita alakult ki Csepelen a szülők és az önkormányzat között, miután az ottani vezetés hat óvoda bezárását tervezi arra hivatkozva, hogy egyre kevesebb a gyerek és az óvónő. A tervek szerint ezeket az intézményeket másik óvodákkal vonnák össze. A legfőbb probléma, hogy az egyik érintett intézmény, a Napsugár Óvoda mozgássérült gyermekeket is integrál és ennek megfelelően van kialakítva. Ennek ellenére – dacára a szülői tiltakozásnak – a Bóbita Tagóvodával szeretnék azt összevonni, ami nem akadálymentesített és a szülők szerint nem is akadálymentesíthető.
A képviselő-testület február 27-én fog szavazni arról, mi legyen az óvodák sorsa. A érintett szülők úgy látják, hogy Borbély Lénárd csepeli polgármester nem nyitott arra az elképzelésre, hogy megtartsák a Napsugár Óvodát és mindenki számára megfelelő megoldást találjanak arra a problémára, ami minden – jelenleg és a jövőben – az intézménybe járó mozgáskorlátozott gyermeket érint.
A szülők a velük való egyeztetés után úgy érezték, hogy az önkormányzat figyelmen kívül hagyta érvelésüket, pedig petíciót is írtak az óvoda megtartása mellett, amit közel ezren írtak alá.
Az óvodák megmentésére készült szülői javaslatokról az alábbi honlapon lehet tájékozódni: fenyvesoviert.hu.
Az eset kapcsán Koncz Angéla logopédus szakértő tiltakozó levelet juttatott el a csepeli polgármesternek, amelyben szakmai érvekkel is alátámasztja, miért nem megfelelő megoldás a Napsugár Óvoda bezárása és annak másik épületbe költöztetése, felszólítva Borbély Lénárdot arra, hogy a gazdasági vagy esetleges politikai érdekek helyett tartsa szem előtt a jelenleg is oda járó öt mozgássérült gyermek érdekeit, s azokét is, akiknek a jövőben szükségük lehet ennek az óvodának a különleges kialakítására.
Az alábbiakban a polgármesternek szóló levelet változtatások nélkül közöljük
„Tisztelt Borbély Lénárd!
A csepeli óvodák racionalizálási tervezetére vonatkozó véleményemet édesanyaként és okleveles gyógypedagógusként írom.
Gyermekem a Napsugár Tagóvodába jár, ami az egyetlen olyan óvoda a kerületben, amely mozgássérült gyermekeket integrál és ehhez teljeskörűen akadálymentes épülettel és udvarral rendelkezik.
A javaslatterv alapján a Bóbita Tagóvodával kerülne összevonásra, aminek sem az épülete sem az udvara nem akadálymentes és teljeskörűen nem is akadálymentesíthető – gondolok itt a lift beszerelésére vagy az udvaron lévő domb elbontására.
A szülői tájékoztatón azt az információt kaptuk, hogy a Bóbita Tagóvodában a mozgássérült gyermekek a földszinti 2 csoportszobában lennének elhelyezve. Jelenleg 5 mozgássérült gyermeket lát el a Napsugár Tagóvoda, azonban nem megjósolható, hogy a következő nevelési években milyen magas lesz az integrációba bevonható mozgássérült gyermekek száma a kerületben, előfordulhat növekedés. Nem garantált tehát, hogy a 2 földszinti csoportszoba a jövőben is elégséges lesz a mozgássérült gyermekek befogadására. A Napsugár Tagóvoda ezzel szemben 4 csoportszobával rendelkezik és az emelet lifttel elérhető.
Emellett a mozgássérült gyermekek már az óvodában szembesülni fognak hátrányosabb helyzetükkel, hiszen nem fognak tudni felmenni az emeletre, ami erősítheti a kirekesztettség érzését és csorbítja az esélyegyenlőséghez való jogukat. (Miért ne lehetne kíváncsi az óvodás kisgyermek arra, hogy mi van az emeleten?)
Jelenleg a Napsugár Tagóvodában minden adott (személyi és tárgyi feltételek) a mozgássérült gyermekek megfelelő fejlesztéséhez. Gyógypedagógusként érthetetlen számomra, hogy miért kell erről az ideális helyszínről elköltöztetni a mozgássérült gyermekeket.
A legnagyobb tisztelettel kérem, hogy az ő és a jövőben Csepelen felnövő mozgássérült gyermekek érdekében a Napsugár Tagóvodát vonják ki az összevonások alól!
Hangsúlyoznám, hogy a racionalizálási terv céljait megértettem és vitán felül áll, hogy megoldást kell találni a csökkenő gyermeklétszám és az óvodapedagógus hiány okozta nehézségekre. Ezzel együtt kérem, hogy a Napsugár Tagóvoda tekintetében a gyermekek – és kiemelten a mozgássérült gyermekek és családjaik – érdekeit tartsák szem előtt a gazdasági vagy esetleges politikai érdekek helyett!
Tisztelettel Koncz Angéla, gyógypedagógus”
Válaszolt az önkormányzat
A témával kapcsolatban megkerestük Borbély Lénárd polgármestert, hogyan lehetne mindenki számára megnyugtató módon rendezni a kérdést. Az önkormányzat részéről Takó Szabolcs sajtófőnök küldött választ a vasarnap.hu megkeresésére.
Amint azt a válaszban kifejti, a csepeli önkormányzat az országban egyedülálló módon biztosítja a sajátos nevelési igényű gyermekek, köztük a mozgásfogyatékos gyermekek óvodai nevelését és fejlesztését: a sajátos nevelési igényű gyermekek ellátása az elmúlt években folyamatosan került kiterjesztésre az kerületi óvodai rendszerben a specializáció, a jelentkező igények, a területi elérhetőség és a rendelkezésre álló erőforrások egyenletes elosztása figyelembevételével, így ma már az Egyesített Óvoda összes tagóvodája biztosítja az ellátás egy – egy szegmensét.
A tájékoztatás szerint a ma már több mint 25 főt számláló gyógypedagógus, logopédus, óvodapszichológus csapatban dolgozó szakember az Egyesített Óvoda alkalmazásában áll, így biztosítva az érintett gyermekek fejlesztésének irányát kijelölő szakértői véleményben javasolt fejlesztési óraszám maximumát, továbbá a nevelő-testület tagjaiként a mindennapokban az óvodapedagógusok szakmai támogatását mind az óvodai foglalkozásokon mind pedig az óvoda által szervezett egyéb programokon pl.: kirándulásokon, rendezvényeken.
Takó Szabolcs azt írja, a széleskörű szakértelemmel, tapasztalattal bíró humán erőforrás biztosítása mellett a tagóvodák megfelelnek a sajátos nevelési igényű gyermekek ellátásához szükséges tárgyi, környezeti követelményeknek.
A válaszlevélben a sajtófönök azt is kifejti, ahogy az eddigiekben, úgy a továbbiakban is biztosítja a csepeli önkormányzat az ellátáshoz szükséges összes feltételt, köztük az érintett tagóvodákban az akadálymentesítést is.
Tájékoztatása szerint a Napsugár Tagóvodába járó mozgásfogyatékos gyermekek szüleivel külön egyeztetés keretében került sor a következő nevelési évre vonatkozó, szülői kérésnek megfelelő megoldás kidolgozására.
„A szülők kérésének megfelelően alakítjuk ki a csoportokat. Az üres férőhelyek felszámolását, ezáltal az emberileg és anyagilag is nem optimális rendszer racionalizálását biztosító intézkedések mellett a csepeli önkormányzat továbbra is biztosítja az eddigi anyagi forrásokat, feltételeket az óvodai nevelés magas színvonalon történő biztosításához felelősséget vállalva a jövőben születendő gyermekek ellátásáért is”
– áll az önkormányzat válaszában.
Vezetőkép forrása: Pixabay
