Budapest elveszett tetődíszei – A Schubert-bérház

Budapest egyik különlegesen szép, ám mára részben megcsonkított épülete a Schubert-bérház, amely a József körút és a Baross utca sarkán áll. Bár napjainkban is impozáns látványt nyújt, eredeti pompáját csak régi fényképekről és leírásokból ismerhetjük.

A Schubert-bérház józsef körúti főhomlokzatának terve. Forrás: Hungaricana

Az épület helyén korábban egy egyszintes lakóház állt, amelyet Schrantz György építtetett 1868-ban. Ennek tervezője Gottgeb Antal volt. Azonban 1891-ben a telket megszerezte Schubert Ármin építész és építési vállalkozó, aki elbontatta a régi házat és egy nagyszabású, akkor modernnek számító bérpalota építésébe kezdett. A terveket építésztársa Hikisch Rezső, az Astoria Szálló későbbi építésze készítette.

A József körúti házak tetőzetét a századfordulón még számos kupola és torony ékesítette. Előtérben látható a Schubert-bérház eredeti tetőzete. Forrás: Fortepan

A négyemeletes, historizáló stílusú bérház 1894-re készült el, és a korszak jellegzetes eleganciáját tükrözte. József körúti középrizalitja felett két kisebb kupola kapott helyet, amelyek mögött díszműbádogos elemekkel lezárt magatető állt. A  sarkon egy impozáns, lanternával (világítóablakkal) kiegészített kupola magasodott. A homlokzatot reneszánsz elemek gazdagították: a negyedik emeleti ablakok közé figurális sgraffito díszítés került.

A Schubert-bérház negyedik emeleti ablakai között még jól látszódnak a figurális sgraffito díszek. Forrás: FSZEK

A Schubert-bérház nemcsak külsejében, hanem felszereltségében is korszerűnek számított. Mindkét körfolyosós belső udvarában elektromos lift üzemelt, amely különlegességnek számított a 19. század végén, hiszen akkoriban a budapesti bérházak többségében még nem volt ilyen kényelmi megoldás. A padlástérben üvegtetővel fedett műterem kapott helyet, ahol alkotók dolgozhattak.

 

A Schubert-bérház látképe az 1920-es évek elején. Forrás: FSZEK

A földszinten működött Bodó Adolf híres kávéháza, amely a város katonatisztjeinek kedvelt találkozóhelye volt. Mivel a Mária-Terézia laktanya és a Ludovika Akadémia is a közelben volt, a vendégek között főként katonatiszteket lehetett találni. Nem véletlen, hogy a városban Bodót „a katonatisztek kávésaként” emlegették.

A II. világháború sérüléseit hamar helyrehozták. Jól látható, hogy a sarokkupola szinte sérülések nélkül átvészelte az ostromot. Forrás: Fortepan

A homlokzaton jól látszódnak az 1956-os belövések. Forrás: Fortepan

A ház első jelentősebb változásai már a második világháború előtt elkezdődtek. Az 1930-as évek végi felújítás során a sgraffito díszítés eltűnt és a sarokkupola lanternáját is elbontották, vélhetően statikai problémák miatt. A második világháború során az épület légibomba találatot kapott, melynek következtében a középrizalit az első emelettől felfelé megsemmisült, azonban a sarokkupola sértetlen maradt. A háborút követően újjáépítették a középrizalit sérüléseit, de a tetőzetet nem állították helyre. Sőt, a megmaradt sarokkupolát is elbontották. Nem kímélte a bérházat az 1956-os forradalom és szabadságharc sem. A környéken igen komoly harci cselekmények történtek, így a ház számos belövést kapott.

A Schubert-bérház Baross utcai homlokzatát már helyrehozták, de az eredeti tetőzet még várat magára. Forrás: www.maps.google.com

Bár az épület ma is áll, eredeti karakterét elvesztette. A hajdani torony és kupolák eltűntek, és a homlokzat részletei is jelentősen átalakultak. Ennek ellenére a ház még mindig őrzi a 19. századi bérpaloták eleganciáját és egy darabka Budapest fénykorából. Ha valaha visszaépítenék eredeti díszeit, a Schubert-bérház ismét a város egyik különleges építészeti gyöngyszeme lehetne.

(A sorozat hamarosan folytatódik!)

Vezetőkép: A Schubert-bérház látképe az 1920-es évek elején. Forrás: FSZEK

'Fel a tetejéhez' gomb