A házszentelő pap Krisztust viszi el az őt fogadók otthonába

Virágkorát éli a házszentelés hagyománya Székelyföldön

A házszentelés székelyföldi virágkoráról közölt cikket csütörtökön a Székelyhon.ro portál.

Mint írták, anno „Székelyföld legtöbb katolikus helységében a papok jóval vízkereszt előtt, Gyimesben például már karácsony után, a legtöbb helyen újév napján elkezdték a házszentelést.” A cél az volt, hogy vízkeresztre befejezzék a házszenteléseket.

Az újra népszerűvé váló szertartás során a kántor krétával felírja a három király nevének (Gáspár, Menyhért, Boldizsár) kezdőbetűjét és az aktuális évszámot a megszentelt ház ajtajának szemöldökfájára.

Mint írták, „a felírást egész évben a helyén kell hagyni, nem szabad letörölni”, hogy kitartson az általa szimbolizált védelem.

A házszentelés hagyományáról már Mátyás király idejéből is vannak feljegyzések.

„Házszentelés alkalmával a család a házszentelő papot a ház minden részébe beengedi, ezzel is kifejezik azt, hogy mindenüket a Jóisten oltalmába ajánlják. Ilyenkor az éléskamrába, a konyhába, a fürdőszobába, a hálószobába is belép a pap, és szentelvízzel hinti meg a helyiségeket”

– mondta el a portálnak László Zsolt segédlelkész.

A pap rendre vidimuszokkal, őt segítő ministránsokkal érkezik a szentelést elfogadó otthonokba.

„A házszentelő pap valójában Krisztust viszi el mindenkinek az otthonába” – fogalmazott a segédlelkész, aki kifejezte, hogy ugyan ilyenkor a pap személye körül forog a szertartás, de valójában ő „csak” elviszi magával a Jóisten áldását.

Vezetőkép: László Zsolt segédlelkész: Forrás: képernyőfotó (szekelyhon.ro)

'Fel a tetejéhez' gomb