Egy felmérés szerint azok jótékonykodnak a legtöbbet, akik rendszeresen olvassák a Szentírást és járnak templomba

Egy felmérés szerint a Szentírás iránt elkötelezett amerikaiak túlnyomó többsége több pénzt áldoz jótékonyságra, mint azok, akik nem olvassák a Bibliát – írta a Christian Post.

Az Amerikai Bibliatársulat csütörtökön adta ki a State of the Bible USA 2024- es jelentésének kilencedik, egyben utolsó részét. A legutóbbi, „Adakozás” című fejezet az amerikaiak jótékonysági adományozását vizsgálja 2023-ban, és az eredményeket a válaszadók szentírásbeli elkötelezettsége alapján állítja össze az önazonos katolikusok és protestánsok körében. A kutatás 2506 amerikai felnőtt részvételével, január 4. – 23. között készült, a felmérés hibahatára +/-2,73 százalékpontra tehető.

Kiderült: a jótékonysági adományozás gyakorisága és mennyisége alapján a „Szentírással foglalkozók”, vagyis akik rendszeresen olvassák a Bibliát, és az abban szereplő tanításoknak központi helyen vannak az életükben. 

A megkérdezettek 94 százaléka számolt be arról, hogy az elmúlt évben jótékony célra adakozott, átlagosan 2000 dollár összegben. Ezzel szemben azok, akik nem rendszeresen olvassák a Bibliát, jóval kevesebbszer és jóval kevesebb összeget fordít adakozásra. (Átlagosan 288 dollárt.)

Azok, akik a „Bibliától függetlenek” – csoporthoz tartoznak, vagyis nem olvassák a Szentírást, szinte alig jótékonykodnak. Ha pedig mégis, akkor sem esnek túlzásba, konkrétan igen csekély adománnyal segítik a rászorulókat. Jelen kutatásban ez azt jelenti, hogy az ebbe a kategóriába tartozó válaszadók több mint fele nem adományozott jótékony célokra 2023-ban.

„Azok az emberek, akik következetesen olvassák a Bibliát és annak tanításai szerint élnek, nagyobb valószínűséggel adakoznak és támogatnak jótékonysági célokat” – mondta John Farquhar Plake, az Amerikai Bibliatársaság innovációs igazgatója.„A felmérések azt mutatják, hogy ők sokkal többet adnak – nemcsak egyházaiknak, hanem vallási és civil jótékonysági szervezeteknek is. Országos szinten azt mondhatnánk, hogy a Szentírás iránt elkötelezett embereket a nagylelkűség és a jótékonyság jellemzi.”

Az adományozási minták felekezetenkénti lebontása azt mutatta, hogy az evangélikusok voltak a legbőkezűbbek, amikor jótékony célra szánnak pénzt, mintegy 80%-uk számolt be arról, hogy átlagosan 4590 dollárt fordítottak mások megsegítésére.

A katolikusok 73%-a jótékonykodott, átlagosan 1320 dollárral járultak hozzá a segítő szervezetek munkájához. 

A fő protestáns felekezethez (68%) és a történelmileg fekete felekezethez (64%) tartozó válaszadók hasonló arányban adományozott jótékony célra. 

A jelentés megvizsgálta a jótékonysági adományozási mintákat is a keresztény csoportok között, aszerint, hogy milyen gyakran járnak templomba, és mennyire fontos számukra a hitük.

A „gyakorló keresztények” közül azok, akik kereszténynek vallják magukat, havonta legalább egyszer járnak templomba, és úgy írják le hitüket, mint „nagyon fontos” életükben, 93%-uk adományozott jótékonysági célokra, átlag 5885 dollár összegben.

Azok, akik kereszténynek vallják magukat, azonban havonta legalább egyszer nem járnak templomba, a jótékonysági arány 53% volt, átlagosan 1572 dollárt adakoztak.

Azok az „alkalmi keresztények”,  akik havonta legalább egyszer elmennek templomba, de nem értenek egyet azzal, hogy hitük „nagyon fontos az életükben”, 88%-os jótékonysági rátát mértek, átlagosan 2713 dollárt adakoztak.

A nem keresztények kevesebb mint fele (37%) adományozott jótékony célra. A válaszadók e csoportjában az átlagos adományozási összeg 1466 dollár volt, bár a jelentés megjegyezte, hogy ez a szám nem tartalmazza az egyik válaszadó „rendkívül nagy adományát”, amely „jelentősen torzította” az eredményeket. A nem keresztények átlagos adományozási összegét 0 dollárban mérték, ami azt jelenti, hogy több mint a fele egyáltalán nem adományozott semmit.

Cikkünk a Christian Post által közzétett felmérés alapján készült, az eredeti írást ide kattintva olvashatja el.

Vezetőkép: Getty Images

 

'Fel a tetejéhez' gomb