Pumukli Budaörsre költözött

Rendhagyó animációtörténeti kiállítás nyílt a Bleyer Jakab Helytörténeti Gyűjteményben.

Animációtörténeti kiállítás nyílt Pumukli és pajtásai – A német és magyar animáció kapcsolatai címmel. A tárlatot Ternovszky Béla, Kossuth-díjas animációs filmrendező nyitotta meg csütörtökön a budaörsi Bleyer Jakab Helytörténeti Gyűjteményben.

Ternovszky Béla elmondta, hogy nagyon örült annak, hogy a Pumukli-sorozat munkálatai megkezdésnek 45. évfordulóján külön kiállítással emlékeznek meg a magyar-német koprodukcióról. Az animációs filmrendező kiemelte, hogy mindez még jóval a Vasfüggöny leomlása előtt történt meg, és éppen a Pumukli volt az első közös vállalkozása a nyugat-német Infafilmnek és a Pannónia Filmstúdiónak.

A sorozat óriási sikert ért el nemcsak Németországban hanem Európa-szerte. A magyar nézők azonban csak a német premier után hat évvel, 1988-ban ismerkedhettek meg a csintalan kobold kalandjaival.

Ternovszky Béla kiemelte, hogy a sorozat készítése során komoly szakmai barátságok születtek, amelyek meghatározták az Infafilm és a Pannónia Filmstúdió következő két évtizedét is. Megemlítette többek között azt is, hogy Nepp József forgatókönyve, a Macskafogó is csak német koprodukcióban tudott elkészülni. Az 1980-as évek eredményes kapcsolatait követően az 1990-es évek elején újabb, nagy jelentőségű sorozat gyártására, a Tüskeböki és pajtásai című sorozatra kérték fel őt és társrendezőjét, Szórádi Csabát.

Gajdos Frank Katalin, a budaörsi Heimatmuseum igazgatója és Ternovszky Béla, Kossuth-díjas animációs filmrendező a kiállítás megnyitóján. Fotó: Bleyer Jakab Helytörténeti Gyűjtemény

Gajdos Frank Katalin, a budaörsi Heimatmuseum igazgatója a megnyitón elmondta, hogy egy rendhagyó tárlatot szerettek volna létrehozni, amely nem csak az animációtörténet ismeretlen fejezeteit mutatja be, hanem számos olyan történelmi különlegességet is felvonultat, amely kevésbé ismert az 1980-as és 1990-es évek német és magyar kapcsolataiból.

„A megnyíló kiállításunkban az elmúlt 45 év meghatározó animációfilmjeinek figurái múzeumunk valamennyi kiállítóterét benépesítik, mellyel izgalmasabbá, érdekesebbé válik klasszikus német nemzetiségi tájházunk is”

– mondta a megnyitón Gajdos Frank Katalin, majd kiemelte, hogy a kiállításon sokak gyermekkorának számos meghatározó rajzfilmjeivel és azok alkotóival, történeteivel, illetve az 1980-as évek kultikus filmjeivel is megismerhetnek a látogatók.

„Múzeumunk az elmúlt években egyértelműen újszerű kommunikációra, nyitottságra, befogadó, interaktív foglalkozásokra helyezte a hangsúlyt”

– tette hozzá az igazgató asszony, aki egyben köszönetét fejezte ki Budaörs Város Önkormányzatának, mivel támogatásukkal tudott megvalósulni az új időszaki kiállítás.

Tóth Gábor, a Pumukli és pajtásai – A német és magyar animáció kapcsolatai című kiállítás kurátora a megnyitón. Fotó: Bleyer Jakab Helytörténeti Gyűjtemény

Tóth Gábor néprajzkutató, a kiállítás kurátora kifejtette, hogy szerettek volna egy egyedi, és a fiatalok számára is izgalmas kiállítást létrehozni, amely képes bemutatni a német és magyar animációs kapcsolatok sarokpontjait.

„A magyar animáció óriási sikereket ért el a rendszerváltás előtt, ezeket nem szabad feledni, sőt kötelesség kutatni és bemutatni a következő generációk számára is”

– mondta, majd hozzátette, hogy a magyar animáció nagy eredményei ellenére, hányatott sorsa volt a rajzfilmek tárgyi anyagainak és a tudományos kutatásoknak. A hagyományos animációs filmkészítés eszközeinek, rajzainak a többsége sajnos az elmúlt évtizedekben többnyire kiselejtezés áldozatává vált.

A Pumuklival kapcsolatos tárgyakat is nehéz volt 40 év távlatából begyűjteni, de a kitartó munkának köszönhetően számos eredeti rajzfilmcell, figuraterv és a háttér is bemutatásra kerülhetett a kiállításon. Egy válogatás is létrejöhetett, amely a Pumuklihoz kötődő német és magyar reklám-, és ajándéktárgyakat mutatja be.

A német és magyar kapcsolatokat felölelő kiállítás a 2000-es évek jelentős filmjeit is megidézi. Így olyan rajzfilmek történetei kerültek ismertetésre, mint a Pettson és Findusz, a Laura Csillaga, vagy éppen az Albert mondja… Arra is fény derült, hogy a Red Bull miért választotta a magyar animációs szakembereket, reklámjaik elkészítéséhez.

A kiállítás tárgyi anyagának összeállítását a Centrál FM, a Cinemon Entertainment, a Kecskemétfilm Kft, a Kastner Kartoon, a Pannónia Stúdió is segítette.

Vezetőkép Ternovszky Béla Kossuth-díjas animációs filmrendező Pumuklival. Forrás: Bleyer Jakab Helytörténeti Gyűjtemény

'Fel a tetejéhez' gomb