London ezentúl úgy kezeli az embercsempészeket, mint a terroristákat


Hirdetés

Az eredetileg elkülönített összeg kétszeresére emeli a brit kormány a szervezett embercsempészet elleni fellépésre létrehozott új határbiztonsági parancsnokság költségvetését.

Sir Keir Starmer munkáspárti brit miniszterelnök a világ legnagyobb nemzetközi bűnüldöző szervezete, a 196 tagországot számláló Interpol négynapos glasgow-i közgyűlésének hétfői nyitónapján bejelentette azt is, hogy

az Európai Politikai Közösség (EPC) csütörtöki magyarországi csúcstalálkozóján új biztonsági megállapodás megkötését kezdeményezi az Európai Unió és Nagy-Britannia között.

Starmer a skóciai nagyvárosban rendezett Interpol-rendezvényen leszögezte: az embercsempészetet ugyanolyan globális biztonsági fenyegetésként kell kezelni, mint a terrorizmust, ezért globális szinten kell egyesíteni az embercsempészet elleni fellépéshez szükséges erőforrásokat, és ugyancsak globális szinten kell megosztani az ezzel kapcsolatos hírszerzési értesüléseket. Közölte:

London a maga részéről a továbbiakban ugyanúgy kezeli majd az embercsempészeket, mint a terroristákat, és az újonnan létrehozott határbiztonsági parancsnokság a bizonyítottan hatékony terrorellenes módszerekkel lép majd fel a szervezett embercsempész bandákkal szemben.


Hirdetés

Starmer elmondta: London megkétszerezi az erre használható finanszírozást, vagyis az eddig előirányzott 75 millió fontról 150 millió fontra (74 milliárd forintra) növeli a határvédelmi testület által a következő két évben felhasználható pénzügyi forrást.

A megemelt finanszírozás révén a parancsnokságon belül létrejön egy olyan hírszerzési ügyosztály, amelynek tevékenysége a nemzetközi embercsempészet felderítésére irányul.

Mindemellett a brit kormány 300 fővel növeli a határbiztonsági parancsnokság állományának létszámát, valamint száz nyomozati és hírszerzési szakértővel egészíti ki az Országos Bűnüldözési Ügynökség (National Crime Agency, NCA) alkalmazotti gárdáját, kifejezetten az embercsempészet elleni fellépés feladatával.

A brit miniszterelnök a glasgow-i Interpol-közgyűlésen felszólalva elmondta azt is, hogy az Európai Unió és Nagy-Britannia viszonyrendszerének szélesebb körű újjáalakítását célzó törekvés keretében London új biztonsági egyezmény megkötését kezdeményezi az EU-val, és ennek részeként szeretné helyreállítani hozzáférését a valós idejű hírszerzési információcsere-hálózatokhoz.

Starmer kijelentette: az Európai Politikai Közösség (EPC) csütörtöki magyarországi csúcstalálkozóján a nemzetközi cselekvési program első számú napirendi pontjaként terjeszti majd elő ezt az ügyet, mivel „az embercsempészet elleni háborút csak együttes erőfeszítéssel lehet megnyerni”.

Címlapkép: Sir Keir Starmer brit miniszterelnök a két nappal korábbi parlamenti választások nyomán megalakult munkáspárti kormány első ülését követő sajtóértekezleten a londoni kormányfői rezidencián, a Downing Street 10-ben 2024. július 6-án. Fotó: MTI/EPA/Bloomberg pool/Chris J. Ratcliffe


Hirdetés

Forrás:
MTI
'Fel a tetejéhez' gomb