Ahova Luther kiszögezte a téziseit – A wittenbergi vártemplom Sopronban áll
A wittenbergi vártemplom 3D-s nyomtatóval létrehozott kicsinyített mását Nagyváradi Krisztián készítette el és adta ajándékul a soproni evangélikus gyülekezetnek.
„Valamit vissza akartam adni a gyülekezetnek. Annyi jót kaptam itt, szerettem volna viszonozni” – fogalmazott Nagyváradi Krisztián az Evangélikus Élet című magazin 2024. október 20–27-i számának hasábjain.
Csaknem ezerhétszáz méter PLA-t, azaz kukoricakeményítőből készült, biológiai úton lebomló, hőre lágyuló műanyag szálat használt fel hozzá az alkotáshoz a készítője, s összesen 724 (!) órányi nyomtatással készült el a 76 féle elemből, összesen 119 darabból összeállított makett.
Az alkotó fotók alapján tervezte meg a vártemplom építőelemeit, minden négyzetmillimétert manuálisan rajzolt meg a tervezőprogramban. A hajszálvékony PLA-szálakat aztán a 3D-s nyomtató kétszáz fokra melegítette, és így kezdte építeni a falakat, egymáshoz illeszteni az elemeket. Csak a kupolát 33 óra alatt készítette el a gép – írták.
Sopronban október 31-én, a reformáció napján rendre közösen ünnepelnek a reformátusok és az evangélikusok. Egyik évben az egyik, másik évben a másik templomban: az egyik egyház a helyet adja, a másik a lelkészt. Idén a soproni református templomban 18 órakor kezdődő ünnepi istentiszteleten Somogyvári Flóra evangélikus lelkész prédikál – olvasható a evangelikus.hu oldalon, ahol egyébként a teljes riport is megtalálható a makett átadásáról.
Címlapkép: A wittenbergi vártemplom 3D-s nyomtatóval készített kicsinyített mását ajándékozta a soproni evangélikus gyülekezetnek Nagyváradi Krisztián. Forrás: evangelikus.hu, fotó: Tóth Attila