Orbán Viktor: A mai hídátadó egy hosszú távra szóló országépítési terv része – Összeköttetés Kalocsa és Paks között

A Kalocsát Pakssal összekötő új híd egy összetett, átgondolt, hosszú távra szóló országfejlesztési, országépítési terv része – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Tomori Pál-híd átadásán csütörtökön Kalocsán.

Orbán Viktor kiemelte: a kormány feltett szándéka, hogy a Zalaegerszeg-Székesfehérvár-Kecskemét-Debrecen tengelyvonaltól délre minél több beruházást, ipari vállalkozást, vagyis gazdasági erőt telepítsenek, ehhez pedig utakra és hidakra van szükség.

A miniszterelnök meggyőződése, hogy a dél-magyarországi térségek jelentősége felértékelődik a jövőben, és ebben kulcsszerepet játszik a Szerbia és Magyarország közötti áruforgalom és kereskedelem, ami a „Nyugat kapujává” teszi ezt a térséget.

A terv részeként az M6-os autópályát elviszik, elvitték a határig, összekötve ezzel a horvát-szlavón területeket Magyarországgal

– mondta.

Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond a Kalocsa és Paks közötti új Duna-híd avatásán a Bács-Kiskun vármegyei Foktőnél 2024. június 6-án. Mögötte Lázár János építési és közlekedési miniszter. A kétszer egysávos, 946 méter hosszúságú átkelő Tomori Pál nevét viseli. Fotó: MTI/Máthé Zoltán

A következő lépés az lesz, hogy a Szerbiából érkező forgalmat és nyomában a logisztikai központokat, beruházásokat, a termelési egységek egy jelentős részét átterelik ebbe a térségbe, hogy ezzel bekössék Paks és Kalocsa környékét egy gyorsan fejlődő régióba.

Orbán Viktor kitért arra is: az ország legfontosabb stratégiai jellegű beruházásaiból kettő is ezen a környéken épül: Pakson lesz az új atomerőmű, és Kalocsától nem messze halad majd el a Budapest-Belgrád vasútvonal, ami ennek a magyar országépítési programnak az egyik legfontosabb építőköve.

A kormányfő beszédében emlékeztetett arra, hogy

egy választási kampány kellős közepén vagyunk, komoly munka vár ránk a hátralévő három napban.

Kijelentette: ha nem tartunk össze,

akkor idegen hatalmak játszóterévé válunk, országunk értelmetlenül pusztul, hosszú időre kiírjuk magunkat a történelemből, mert a sorsunk irányítását kiveszik a kezünkből.

Ez a figyelmeztetés ma, amikor Európa a háborús készülődés állapotában van, újra időszerű – tette hozzá.

Meg kell őriznünk az egyéget, úgy, hogy újra és újra kinyilvánítjuk. Ezért vasárnap, június 9-én a „nemzeti egység nevében csak a békére szabad szavaznunk” – jelentette ki a miniszterelnök.

Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek és metropolita megáldja a Kalocsa és Paks közötti új Duna-hidat a Bács-Kiskun vármegyei Foktőnél 2024. június 6-án. A kétszer egysávos, 946 méter hosszúságú átkelő Tomori Pál nevét viseli. Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Kiemelte: a Tomori Pál néhai kalocsai érsek és magyar hadvezér nevét viselő új Duna-híd nem csupán a folyó két partját összekötő közlekedési műtárgy, hanem egy mementó, egy óriási acélból és betonból készült felkiáltójel.

Arra emlékeztet bennünket, magyarokat, hogy mekkora veszedelmet jelent a széthúzás, különösen háború idején

– mondta Orbán Viktor.

(MTI)

Címlapkép: Orbán Viktor miniszterelnök (j3), Lázár János építési és közlekedési miniszter (b3), Font Sándor fideszes országgyűlési képviselő (b2), Süli János KDNP-s országgyűlési képviselő (j2), Filvig Géza, Kalocsa polgármestere, a Fidesz-KDNP polgármesterjelöltje (b) és Szabó Péter, Paks polgármestere, a Fidesz-KDNP polgármesterjelöltje (j) átvágja a nemzeti színű szalagot a Kalocsa és Paks közötti új Duna-híd avatásán a Bács-Kiskun vármegyei Foktőnél 2024. június 6-án. Fotó: MTI/MTI Fotószerkesztőség/Máthé Zoltán

'Fel a tetejéhez' gomb