Trócsányi László: A gazdasági tevékenység nem válhat nyerészkedéssé – 15 éve indította el gazdasági képzéseit a Károli Gáspár Református Egyetem
A gazdasági tevékenység nem válhat nyerészkedéssé, nem szolgálhatja pusztán az egyén gazdagodását, mert közösségben zajlik, így annak érdekeit is figyelembe kell vennie – fogalmazott Trócsányi László, a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) rektora az intézmény Gazdaságtudományi, Egészségtudományi és Szociális Karának (GESZK) tudományos konferenciáján kedden Budapesten.
A rektor a „Stratégia, értékek, felelősség, bizalom” című konferencián elmondott köszöntőjében arról is beszélt, hogy óriási szerepe van az államnak a szabályozás tekintetében, illetve abban, hogy számonkérje a vállalkozókon a szabályok betartását.
Kifejtette azt is, hogy a cégek, vállalatok innovációs szerepe is nélkülözhetetlen, s hogy azoknak, akik gazdasági tevékenységet folytatnak rendelkezniük kell stratégiával, értékrenddel, továbbá a társadalom és a munkavállalók iránti felelősséggel, mindennek pedig a kölcsönös bizalom kell legyen az alapja.
A KRE 15 évvel ezelőtt indította el a gazdasági képzéseket az emberi erőforrások szak iránt érdeklődő hallgatók számára. A szak akkor az Állam és Jogtudomány Karon a jogász képzésekkel összehangolva indult, ami mára az új karon, a Gazdaságtudományi, Egészségtudományi és Szociális Karon az egyetem egyik legdinamikusabban fejlődő szakmai területét jelenti. Az emberi erőforrások szak mellett 10 éve elindult a gazdálkodási menedzsment, majd a kereskedelem és marketing képzés is – mondta el köszöntőjében Mészáros József, a KRE-GESZK dékánja.
Mészáros József kijelentette, hogy az egyetem gazdasági szakjainak képzései nemcsak értékkötöttek, hanem gyakorlatorientáltak is, mert „az intézmény vezetősége fontosnak tartja, hogy olyan tudással vértezzék fel a hallgatókat, amivel megállják a helyüket a munkaerőpiacon”.
Leszögezte, egyértelmű, hogy a KRE a református, a keresztyén értékrendhez kötött, s hozzáfűzte, hogy ökumenikus szellemben tevékenykednek.
A képzéseink sikerét a piac visszaigazolja, hiszen az elmúlt 15 esztendőben 1500 diplomát adtunk ki
– közölte.
Bölcs döntésnek nevezte, hogy az egyetem vezetése önálló kart alapított a gazdálkodási szakok számára.
A konferencián előadott Bakacsi Gyula egyetemi tanár, Kovács Róbert, a KRE-GESZK oktatási dékánhelyettese és Pulay Gyula tanszékvezető egyetemi docens is.
Pulay Gyula rámutatott, az értékkövetés, az értékek melletti elköteleződés kockázatokkal jár. Persze előadásából, ahogy a KRE konferenciájának egészéből kiviláglott, hogy feltétlenül szükséges a megfelelő értékrend követése, megtartása.
Pulay úgy fogalmazott, hogy „a patyolattisztát könnyű bemocskolni”. Hozzátette, hogy az értékek kinyilvánítása sérülékennyé tesz, hiszen az ellenfelek tudhatják, hogy az adott szervezet ezek szerint fog cselekedni.
Az értékek kinyilvánítása veszélyes, hiszen az azzal ellentétes magatartás bizalomvesztéshez vezet
– tette hozzá.
Ezzel visszautalt a korábbi igazságügyminiszter, a KRE rektora, Trócsányi László szavaira, aki a bizalom alapvető fontosságáról is beszélt.
Előadásában Pulay Gyula végezetül Lev Tolsztojt idézte:
A külső szabályoknak engedelmeskedő ember olyan, mint aki az utcai lámpa alatt áll, és addig teszi a jót, amíg tetteit megvilágítja a lámpa. A belső meggyőződéssel rendelkező ember olyan, mint aki lámpást tart a kezében, hogy mindig jó irányba haladjon.
A konferencia „Képviseljünk-e értékeket a gazdaságtudományi képzésekben?” című kerekasztal-beszélgetésén Trautmann László, a Neumann János Egyetem docense kijelentette, az egyetemeknek – főleg a gazdaságtudományi területeken – mindenképpen értékrendet kell képviselniük.
Azt mondta, hogy jelentős erkölcsi válságot lehet érzékelni a közgazdaságtudományban és a gazdálkodástudományokban is. Éppen ezért az egyetemeknek olyan irányba kell mozdítani a tananyagaikat, hogy erkölcsös gazdálkodókat neveljenek ki, mondta az egyetemi docens.
Egy érdekes aspektusáról is beszélt jelenlegi munkája kapcsán, a Neumann János Egyetemen a mérnökképzésben vesz részt.
A mesterséges intelligencia azért drámai változás, mert óriási hatalmat kaptak általa az informatikusok. A mesterséges intelligencia képessé válik arra, hogy olyan irányba vezesse a társadalmat, a gazdálkodókat, ami bizony ellentétes lehet az értékrend, az állam, a stabilitás szempontjaival – fogalmazott.
Hogy hogyan tesszük a mérnököket erkölcsössé, mennyire erkölcsösek most, és hogyan lehet őket ösztönözni, hogy mást ne kövessenek, csak az értékrendet, ez egy alapvető kérdés
– mondta.
Nézete szerint nemcsak a közgazdászoknak, nemcsak a mérnököknek, de minden szakmának szüksége van erkölcsi irányításra.
Címlapkép: Trócsányi László, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora beszédet mond a Stratégia, értékek, felelősség, bizalom címmel megrendezett tudományos konferencián Budapesten, az intézmény Gazdaságtudományi, Egészségtudományi és Szociális Karán 2024. április 30-án. Fotó: MTI/Máthé Zoltán