KINCS: A házasság a feltétel nélküli bizalom és odaadás legmagasabb szintű megnyilvánulása

A házasság a feltétel nélküli bizalom és odaadás legmagasabb szintű megnyilvánulása. Életszövetség, amely a legbiztosabb alapot nyújtja a gyermekvállaláshoz és neveléshez. A Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) felmérései szerint még ma is tízből kilenc magyar ember a házasságot tartja a legjobb párkapcsolati formának, és a fiatalok többsége is házasságban szeretne élni – fogalmazott a KINCS közleményében.

 A Házasság hete kezdeményezés több mint két évtizede Angliából indult el, és minden évben egy hétig a házasság és a család fontosságára hívja fel a figyelmet. A házasság a feltétel nélküli bizalom és odaadás legmagasabb szintű megnyilvánulása egy férfi és egy nő között, amely a legbiztosabb alapot nyújtja a gyermekvállaláshoz és gyermekneveléshez.

A magyarok lelki állapotát vizsgáló Hungarostudy kutatás egyértelműen rávilágít arra, hogy a házasság fontos egészségvédő tényező, testi és lelki szempontból egyaránt, azok ugyanis,  akik házasságban élnek, általában tovább élnek, boldogabbnak és elégedettebbnek is tartják magukat, mint az egyedülállók – írja a KINCS.

Bár a házasság intézményét napjainkban számtalanszor támadják, relativizálják, idejétmúlt, elavult kapcsolati formának tartják, a KINCS kutatásai azt bizonyítják, hogy ennek ellenére még ma is tízből kilenc magyar a házasságot tartja a legjobb párkapcsolati formának. A fiatalok nagyrésze házasságban szeretne élni, ezzel magyarázható, hogy az élettársi kapcsolatok jelentős része is házassággal végződik. Ezt igazolja az a tény, hogy 2010-hez képest jelentősen, mintegy 15 ezerrel nőtt a házasságkötések száma.

A Kopp Mária Intézet korábbi felmérése szerint a 30 év alatti fiatalok házasságpártiak, a megkérdezett egyedülállók 75 százaléka tervezi, hogy a jövőben házasságot köt majd. Ma már a gyermekek háromnegyede is házasságban születik, míg korábban csak minden második újszülöttnek voltak házasok a szülei.

A házasság intézménye tehát ma is széles körben elfogadott értéknek számít, éppen ezért érdemes és kell is beszélni róla. Miként intézetünk névadója, Prof. Dr. Kopp Mária a „Boldogságkeresés útjai és útvesztői” című, immár angol nyelven is olvasható könyvében megfogalmazta: „Soha nem volt olyan fontos a család és a házasság szerepe az egyén és a következő nemzedék életminősége, kiegyensúlyozottsága, valamint az elviselhető társadalmi légkör szempontjából, mint a modern társadalomban.”

A címlapkép forrása: Pixabay

Iratkozzon fel hírlevelünkre