Drag queen képzést indított a világhírű Princeton Egyetem
A Princeton a világ egyik leghíresebb egyeteme, ahol Albert Einsteintől kezdve számos Nobel–díjas tanult és oktatott, illetve oktat még ma is. Hazánk fiai közül itt tanított Wigner Jenő Nobel-díjas fizikus és többek között Neumann János matematikus is. Hallgatói között volt az Egyesült Államok 4. elnöke, James Madison, a 28. elnöke, Woodrow Wilson, valamint a 35. elnöke, John. F. Kennedy is.
A Princetonra járni tehát minden időkben rangot és biztos karriert jelentett. Ezért több mint megdöbbentő az a hír, amely szerint az egyetem vezetése elindított egy „Drag University” nevű, egyéves programot, amelynek célja „a hallgatók képzése művészeti formában”. A képzést a Gender + Sexuality Resource Center mentorálja, amely „befogadó egyetemi közösséget támogat a nők, a femme, a transz és a queer princetoniak számára”.
Ez magyarul azt jelenti, hogy mindazok az egyetemi hallgatók, akik magukévá teszik az LMBTQ elveit, illetve magukat is oda sorolják, egy év alatt elvégezhetik a drag queen kurzust, amely – feltehetően Princeton-i pecséttel – tekintélyes előnyt biztosíthat nekik, ha ezen a területen (is) dolgozni szeretnének. Ezért persze fizetniük kell, pontosan 83.140 dollárt. Cserébe tanulhatnak a drag történelméről, a koreográfia, az arcfestés és a fotózás rejtelmeiről, valamint arról, hogyan varrhatnak maguknak igazi drag queen ruhákat.
Ez utóbbiról egyébként már számos videó is terjed a neten:
Ami a drag történetét illeti, az eredetileg egy színházi kifejezés volt, amelyet akkor használtak, ha egy nő vagy férfi, a másik nem ruháját vette fel. Mai szóhasználattal élve, ő volt a nőimitátor. Az ókorban Szophoklész Antigonéját, majd az újkor kezdetén Shakespeare Júliáját is nőnek öltözött férfiak alakították.
A drag queen, mint megjelenési forma egy bizonyos RuPaul nevéhez fűződik, aki 1996-ban nyilvánosságot kapott egy 100 epizódos televíziós showban, majd 2009-től elindított egy drag queen tehetségkutató vetélkedőt is. Akkoriban persze még nem volt divat, hogy – az általában meleg vagy transznemű férfi – drag queenek gyermekeknek szóló „érzékenyítő előadásokat” tartsanak. De ez az idő is eljött.
Itthon – a Hírnyolc tavalyi cikke szerint – főként különböző józsefvárosi szórakozóhelyeken (többek között Pikó András „kedvenc kocsmájában” is) gyűlnek össze időről időre a Drag Queen Hungary tagjai, hogy megmutassák magukat és színpadi képességeiket.
Sajnos az idei pécsi Szivárványos Napon már gyermekeknek szóló előadást is tartottak volna drag queen-ek, ahogy arról korábban beszámoltunk:
A címlapkép forrása: MTI/EPA/Sedat Suna