Semjén Zsolt: Az egész társadalom megérezte Ferenc pápa látogatásának jelentőségét

Két nappal Ferenc pápa magyarországi látogatása után Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Veres András győri megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár, Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ főigazgatója, Kuczik János Zoltán rendészeti országos rendőrfőkapitány-helyettes, Tóth Tamás, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára sajtótájékoztatót tartott, melyen értékelték az eseményeket, a szervezést és a levonható következtetéseket.

Semjén Zsolt elmondta, hogy az első szó csakis a köszöneté lehet, ami mindenkinek 100 százalékban jár. A miniszterelnök-helyettes hosszú felsorolást tett és kiemelte, hogy a három napot az is meghatározta, ahogy a Szentatya viselkedett, kellett Ferenc pápa karizmája, az öröme, az, hogy látszott, hogy jól érzi magát, de a Szentlélek jelenléte is érezhető volt.

A magyar politikai palettának, minden pártnak megköszönte, hogy nem használták fel pártpolitikai érdekekre a látogatást – Ferenc pápa megtette az első csodáját.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Veres András győri megyéspüspök a pápalátogatás utáni sajtótájékoztatón. Fotó: Szennyes Krisztián/Vasarnap.hu

Kiemelte, hogy az egész társadalom megérezte a jelentőségét, hogy az apostoli út mindenkit megerősít, nem csak a katolikusokat, de a más felekezetekhez tartozókat is és azokat is, akik messzebb állnak Istentől.

„Az gondolom, hogy mindenkinek ez a feladata: lelkiismeretesen fontolja meg a Szentatya minden szavát válogatás, szelektálás nélkül. Megerősít minket, ha megszívleljük, amit átadott.”

Veres András csatlakozott Semjén Zsolthoz, és ő is megköszönte a sajtónak a méltó hozzáállást, s elmondta, úgy gondolja, hogy a magyar sajtó most olyan bizonyítványt szerzett magának, amelyről csak szuperlatívuszokban lehet beszélni.

Kiemelte, hogy a Szentatya tanításában mindenki talál megfontolásra valót, és a következő időkben erre a tanításra kell építeni. Ferenc pápa elég bátor volt ahhoz, hogy hangsúlyozza a keresztény értékek védelmét, majd utalt arra az interjújára, amelyben felhívta a figyelmet, hogy ha a katolikus egyházat konzervatívnak nevezik, az sokkal inkább bók, mintsem sértés

Tóth Tamás egyedülálló lehetőségnek gondolja ezt az utat abból a szempontból, hogy mi, magyarok megmutathassuk azt, hogy kik vagyunk, minden nehézségen, minden vitán túl mit hordozunk magunkban. Megemlítette, hogy a Szentlélek segítsége nélkül ez nem állt volna össze egy kerek egésszé.

Hajdú János elmondta, hogy a TEK szempontjából nem volt rendkívüli esemény és hozzátette, hogy a vatikáni szervek szerint világszínvonalú volt a védelem, ez pedig nem csak a terrorelhárítóknak, hanem a magyar rendvédelmi szerveknek is szól. Kuczik János Zoltán csatlakozott az elmondottakhoz, s közölte, a rendőrségnek sem kellett rendkívüli eseményeket kezelnie. Megköszönte az embereknek azt, hogy gépjármű helyett a tömegközlekedést választották, ezért nem alakult ki jelentős torlódás, a parkolással sem volt gond, mindenki komolyan vette a szabályokat. A három napon 7510 rendőr és 96 polgárőr volt szolgálatban.

Kovács Zoltán arról beszélt, hogy az elmúlt évtizedben jó úton indultak el, amikor együttműködést építettek ki az állam és az egyház között, az elmúlt három nap pedig szintén ezen együttműködés sikerességének a bizonyítéka.

Hozzátette, hogy Ferenc pápa hat beszédet mondott Budapesten, és bár a rosszindulatú nemzetközi sajtó ezt nem emelte ki, a pápa szavai egybecsengtek a magyar kormány békepárti álláspontjával és a hagyományos család és nemi szerepek melletti kiállással. A Szentatya fiatalokkal való találkozását egy élő, szerves, organikus üzenetet hordozó, „menő” rendezvénynek nevezte, amire több, mint 10 ezer fiatal volt kíváncsi.

A pápa többször eltért az előre megbeszélt programoktól, de az államtitkár megjegyezte, hogy ezt csak egy olyan biztonságos országban lehet megtenni, ahol rend van.

Veres András a sajtótájékoztatón megosztotta, hogy mielőtt Ferenc pápa visszautazott volna Rómába, elmondta neki, hogy amit tudtak, megtettek az előkészületek során. Azért, amit hibáztak, így kért bocsánatot: „Ígérem, a következő látogatására kijavítjuk a hibáinkat”.

Címlapkép: Vasarnap.hu/Szennyes Krisztián

'Fel a tetejéhez' gomb