Korábban bagatellizálta a radikális iszlám veszélyt, most diszkriminációellenes biztos lett


Hirdetés

A viták ellenére is megválasztották az új német diszkriminációellenest, akinek a személye megosztja a német társadalmat. Ferda Ataman korábban többször is bagatellizálta a radikális iszlám jelentette veszélyt.

Tájékoztatott cikkében a Berlini gyors a Magyar–Német intézet hetilapja.

A Bundestag csütörtöki döntése alapján a következő négy évben Ferda Ataman vezeti majd a Német Diszkriminációellenes Hivatalt (ADS). Kinevezése heves közéleti vitát váltott ki, mivel Ataman személyének megítélése erősen megosztja a német közvéleményt. A Lisa Paus (Zöldek) családügyi miniszter által a hivatalra jelölt, korábban politikai beszédíróként majd újságíróként dolgozó, török felmenőkkel rendelkező Ataman jelölése nem csak a Bundestag képviselőket, hanem a német közéletet is megosztotta. Végül a megválasztásához szükséges többség is csak nehezen állt össze, a 736 képviselőből 376 szavazott jelölése mellett.

Kritikusai szemében Ataman egy baloldali aktivista, aki korábban többször is bagatellizálta a radikális iszlám jelentette veszélyt.

Az elmúlt években Ataman több kijelentése is nagy vihart kavart. Például 2020 januárjában a Der Spiegel hetilap szerzőjeként az újságírónő a bevándorló közösségek által olykor a fehér németek leírására használt „krumpli” kifejezés negatív jelentéstartalma ellen érvelt. Az ellene felhozott további érvek között szerepelt az egyes közéleti személyek elleni nyilvános lejárató kampányok (cancel culture) támogatása, valamint a németországi törökök tudatos előtérbe helyezése az emigráns közösségek között. Ataman kinevezését hevesen kritizálták az ellenzéki CDU/CSU frakció politikusai, ugyanakkor a koalícióban helyet foglaló FDP politikusai is nyíltan bírálták a kormány döntését.

Linda Teuteberg (FDP) többek között felhívta a figyelmet, hogy kinevezése óta az újságírónő számos – korábban közösségi platformokon tett – megosztó kijelentését törölte, ezzel kívánva elhárítani a múltjával kapcsolatos kínos kérdéseket. A 2006-ban a Szövetségi Családügyi Minisztériumon belüli független hivatalként létrehozott ADS elsődleges feladata, hogy tanácsadást biztosítson azoknak, akik diszkriminációt tapasztaltak vagy annak tanúi voltak, emellett kutatásokat végez, és jelentéseket nyújt be a Bundestagnak. Ataman hivatalos kinevezésével a kormány minden bizonnyal növelni kívánja a korábban csak szimbolikus szerepet ellátó hivatal jelentőségét – vélik a megkérdezett szakértők.

Forrás: Berlini gyors a Magyar–Német intézet hetilapja.

Fotó: Sarah Eick/ADS

 

Baj van: egész Európát fenyegeti az energia-ellátási válság

Ezért nyitnak a németek a transzszexuális labdarúgók felé

Kiemelt képünk forrása Pixabay.com

 


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb