Mező Misi: A zene által ismerje meg Istent minél több ember
A keresztény könnyűzene helye az egyházban
„Már fél évszázada jelen van ez a zenei megszólalás az egyházban Magyarországon” – felelte Gável Gellért arra a kérdésre, hogy az egyházon belül sem egységesen megítélt könnyűzenei dicsőítés milyen helyet kaphat a szentmisén. A katolikus zenész szerint minden stílus fontos, amellyel Istent akarják dicsőíteni – népének, gregorián, magyar zsoltározás vagy akár a keresztény könnyűzene.
Hozzátette:
a lelki megújulást az egyházban nem a zenei stílusokban, hanem az emberek szívében érdemes keresni.
A gitárművész úgy látja, hogy az egyházzenei megosztottság idehaza intenzívebb, mint külföldön. Ez a magyarság ma is élő zenei kultúrájának köszönhető, amely ilyenformán a liturgiában szintén megjelenik.
Mező Misi szerint az újabb zenei stílusok révén több embert meg lehet szólítani az evangélium üzenetével. „Amerikában rengeteg metál- és rockbanda emberek tömegeit hívja be Isten közösségébe” – mutatott rá a Magna Cum Laude együttes frontembereként megismert előadó. A legfontosabb cél, hogy minél több ember ismerje meg Istent. „Ha ez a dicsőítés által megvalósul, akkor kötelességünk, hogy jól sáfárkodjunk azzal a talentummal, amelyet Istentől kaptunk. Akár könnyűzenéről, akár komolyzenéről van szó” – mondta az énekes.
A keresztény könnyűzene helye a világban
A Dal 2021 szakmai zsűrijének a tagja bevallotta: maga is meglepődött, amikor a 414 beérkezett pályamű között Andelic Jonathan dicsőítő dala is szerepelt, és végül bekerült a legjobb negyvenbe. Mező Misi szerint akkor van létjogosultsága egy ilyen dalnak ebben a közegben, amennyiben Isten alkalmassá teszi annak a szívét, aki azt hallgatja. Az az ember ezt a zenét is be fogja fogadni.
A valódi dicsőítés több mint zene
„Elsősorban nem az öröm jelenti a dicsőítést, hanem az Istenbe vetett bizalom megélése” – magyarázta az Eucharist együttes dalszerzője. Ezért fontos tudnunk, hogy Isten csak jót akarhat nekünk.
A dicsőítésben az isteni akaratra válaszolunk. „A színpadra is úgy kell kimennünk, hogy tud-e az életünk folyamatos felelet lenni Isten számára” – fűzte hozzá.
„Annak idején, mint minden ember, én is hittem a magam módján Istenben. Igazából nagy jelentőséget nem tulajdonítottam neki. Úgy gondoltam, hogy az ami én vagyok, amit elértem, az magamnak köszönhető. Istent felraktam a polcra. Csak akkor vettem le onnan, ha nekem szükséges volt, és ha valami baj volt az életemben.
Amikor a Magna Cum Laude frontembereként sikeres lettem, azt gondoltam, minden rólam szól, mintha én lettem volna Isten.
Hálát adok azoknak az embereknek, akik abban az időben visszarángattak a földre a téves önimádatomból” – mondta el saját életéről Mező Misi.
Az énekes életében valahogy mindig megmutatta magát Isten, és jelét adta a személyes jelenlétének. Egy ismerőse az Úr Jézust festette rá az új mikrofonjára, hogy ettől legyen különleges. Egy idézetet is kapott a Bibliából, amelyet szintén ráíratott: „Énekeljetek az Úrnak, dicsérjétek az Urat, mert a szegények lelkét megszabadítja a gonoszok kezéből” (Jer 20,13). Szeretett volna különbözni másoktól, de ebben mindenképpen Istenre akart mutatni.
Közös örökség a hazai keresztény könnyűzene apostolától
Sillye Jenő énekes dalszerző és munkássága Gável Gellért és Mező Misi számára közös pont és nyelvezet a kilencvenes évekből, amikor ténylegesen még nem ismerhették egymást személyes találkozás híján.
A veterán katolikus könnyűzenész öröksége azonban mindkettőjük számára közös kincs és előzmény – hangzott el a beszélgetés során a Szent István Televízió „Szó Van Róla” című műsorában.
A teljes műsor itt megtekinthető:
Kiemelt kép: Mező Misi és Gável Gellért a keresztény könnyűzenei dicsőítés témájában beszélget a Szent István Televízió műsorában. Fotó: You Tube (Szent István Televízió)