Hingyi László halála után felesége rendezte sajtó alá Budapest ostromának monumentális anyagát


Hirdetés

– Nemrégiben jelent meg Hingyi László Budapest ostroma című művének harmadik, befejező kötete. Ön szerkesztőként is aktívan részt vett a könyvek létrehozásában. Mit érez most, hogy férje hatalmas műve végre elérhetővé vált mások számára is?

– Először is nagyon boldog vagyok, hogy férjem, Hingyi László több mint négy évtizedes kutatási eredményei és az általa gyűjtött források megjelenhettek. Életében mindig csak gyűjtött, ez volt a szenvedélye – hosszan tartó betegsége sajnos megakadályozta abban, hogy ezeket a forrásokat összegezhesse. A Budapest ostroma három kötetéből azonban az érdeklődők most már megismerhetik az általa fáradtságos munkával összegyűjtött dokumentumokat.

A forrás-együttes nagyságát mutatja, hogy a megjelent kötetek bő 1600 oldalon sorakoztatják fel az ostromról szóló legkülönfélébb adatokat.

Hingyi Lászlóné, a megjelent kötetek egyik szerkesztője (Fotó: Tóth Gábor, Vasárnap.hu)

– Nagy munka lehetett a kötetek összeállítása.

– Valóban az volt. Az elmúlt évek nagyrészt a férjem munkájának a rendezésével teltek. Jegyzetei, interjúvázlatai megközelítőleg két és fél folyómétert tettek ki… A feldolgozásban nagy szerepet játszott két – a témát ugyancsak kutató – fiatalember, Tóth Gábor néprajzkutató és Mihályi Balázs térképész. Óriási lendülettel és ernyedetlen szorgalommal kezdtek neki férjem hagyatékának kategorizálásához, legépeléséhez, végül pedig a kötetek megszerkesztéséhez.

– A férje nagyon kitartóan kutatta ezt a témakört. Vajon miért foglalkozott ennyit az ostrommal?

– Fiatal fiúként személyesen élte át a háborús eseményeket, melyek lelkileg nagyon megérintették, mondhatni, fogva tartották. Csak egy példát említenék: az ostrom alatt, a Bocskai úti házukba német katonai egységek települtek, számos fiatal katonát is beszállásoltak hozzájuk. A férjem és a házban tartózkodó fiatal fiúk a besorozott kiskatonákkal hamar barátságot kötöttek. Büszkén mutatták meg nekik a fegyvereiket, ruházatukat, jelvényeiket.

Az elhúzódó harcok során ezek a fiatal német katonák is be voltak vetve, napról napra kevesebben tértek vissza közülük, végül pedig mind elestek.

Egész életében valahogy válaszokat keresett – hogyan és miért vált a székesfőváros hadszíntérré? Mi okozhatta a több tízezer ember nyomorát és gyászát?

Hingyi László könyvei 1600 oldalon mutatják be az ostrom forrásait (Fotó: Tóth Gábor, Vasárnap.hu)

– A hadtörténeti érdeklődése volt a döntő?

– Igen, borzasztóan érdekelte ez a fajta megközelítés, illetve a különböző harci eszközök. Már fiatalon vonzódott a téma iránt. Természetesen 1951-ben, amikor érettségizett, még semmiféle értékelhető leírása nem volt a budapesti csatának. Az akkori folyóiratokban, illetve egy-egy könyvben nagyon egyoldalúan a kommunista hatalom ideológiája tükröződött.

Mindenki csak a „felszabadulásról” írt, a békés és a barátságos szovjet katonákról, miközben egy ország tudta, hogy a leírtakból egy sor sem igaz.

Minden család ismerte a háborúnak azt az igazi arcát, melyet akkor nem vetettek papírral. A férjem arra tett kísérletet, hogy a védők ismeretlen történetét megörökítse.

– Hogyan indult neki a kutatásnak?

– Bízott az emberekben. Úgy gondolta, sok olyan ismerőse van, akinek a szülei, nagyszülei átélték az ostromot, és hitelesen be tudnak számolni az egykori eseményekről. Ajánlásokkal felkereste ezeket az embereket, hogy az ő élményeiket, emlékeiket feljegyezhesse.

Tudatosan érdeklődött azok iránt, akik katonai oldalról meg tudták világítani az egykori harci cselekményeket.

Voltak, akik gyanakvással tekintettek rá, de a legtöbbször szívesen nyilatkoztak neki. Az elbeszélők többnyire beajánlották másokhoz is, így hosszú évek munkája során igen sok embert tudott elérni, melynek eredménye az a több száz – 1965 és 2000 között keletkezett – interjú, melyek a kötetekben olvashatóak.

– Hingyi László az egész ostrom történetét kutatta, vagy annak csak egy részét?

– Az egészet! Ő mindig nagyban gondolkodott, meg akarta ismerni az események mozgatórugóit és azok összefüggéseit. Törekedett arra, hogy a város különböző pontjairól szerezhessen be adatközlőket. Először, és leghangsúlyosabban a bel-budai kerületek eseménytörténetét gyűjtötte, de érdeklődése kiterjedt Pestre és a Buda környéki falvakra is. Mivel Budapest elfoglalása meglepetésszerűen nyugatról történt – valamint erre volt a sikertelen kitörés iránya is –, így gyakran járta a Buda környéki településeket. Hétvégenként ilyenkor sietősen elbúcsúzott a gyerekektől és tőlem. Az ajtóból csak annyit mondott, hogy

„Bevetésre megyek!”.

Késő délutánokon ért csak haza, akkor pedig elmesélte, hogy mit beszélt a helyiekkel és az ottani erdészekkel.

Folyamatosan gyűjtött, igyekezett megismerni az egykori szemtanúk emlékeit. A rendszerváltozás nagy lendületet adott ebben, hiszen nyugatról sokan hazatértek, a Vitézi Rend tagjai közül is többen voltak, akik hiteles információkkal tudtak szolgálni, ráadásul ők gyakorta a harcoló alakulat tagjaként élték át az eseményeket.

„Nagy öröm számomra, hogy unokáim is kíváncsian forgatják a nagyapjuk gyűjtését tartalmazó könyveket.” (Fotó: Tóth Gábor, Vasárnap.hu)

– Miben látja a kötetek értékét?

– A könyvsorozat Budapest várostörténetének egy lényeges forrása, mondhatni, adattára. Nagyon sok értékes, máshol nem megismerhető adat szerepel a kötetekben, amelyekkel napról napra haladva megismerhető az ostrom története. Az interjúkat, visszaemlékezéseket, naplókat gazdag jegyzetapparátus és tanulmányok egészítik ki.

Nagy öröm számomra, hogy unokáim is kíváncsian forgatják a nagyapjuk gyűjtését tartalmazó könyveket.

Nemrégiben egyik unokám iskolai dicséretet kapott, miután az egyik házi dolgozatában felhasználta nagyapja kutatási eredményeit. Bízom benne, hogy ezáltal az ifjúság megismerheti Budapest ostromának politikamentes történelmét – erre ugyanis a ’45 után születettek nem volt lehetősége.

 

Tóth Gábor

Romba dőlt Budapest maradt az elkeseredett csata után

Romba dőlt Budapest maradt az elkeseredett csata után

Romba dőlt Budapest maradt az elkeseredett csata után

Kiemelt képünk forrása: Fortepan.hu


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb