Átlagfizetésből saját lakás?

Garzonlakások ára régióközpontonként

Annak a megállapítására, hogy mennyit kell kicsengetni egy 35 m² alapterületű garzonlakásért az egyes régióközpontokban, az Ingatlannet.hu szeptemberi statisztikája szolgált alapul.

Senkit sem lep meg, hogy hazánk összes régióközpontja közül Budapesten legdrágábbak a lakások. A főváros téglaépítéses típusú lakásainak átlagára idén szeptemberben 840 ezer Ft/m² volt, így itt egy 35 m²-es garzon átlag 29 millió forintba került. Egy ugyanekkora paraméterekkel rendelkező szintén téglaépítésű lakás Székesfehérváron, Győrben és Debrecenben átlag 19-20 millió forintot ért.

Szeptemberben valamivel kedvezőbb volt a vásárlók helyzete Szegeden és Pécsen. Ezekben az egyetemi városokban egy 35 m² alapterületű téglalakást átlagosan 16-17 millió forintért lehetett megvásárolni. A régióközpontok között a legolcsóbb átlagos négyzetméterár – 360 ezer Ft/m² – Miskolcon volt. Az Észak-magyarországi központban egy garzonlakáshoz átlag 12,5 millió forintért lehetett hozzájutni 2020 őszének elején. 


Hirdetés

 

Egy életen át tartó spórolás? 

A fentiekben bemutatott garzonok árcéduláihoz képest sokat kell dolgozni, főleg, ha havonta a nettó átlagfizetést visszük haza. A legtöbbet azoknak kell félretenniük, akik Budapesten tervezik a lakásvásárlást. A fővárosban ugyanis egy 35 m²-es garzon átlagárát, azaz 29 millió forintot, 7 év 4 hónap budapesti nettó átlagbérből lehetne félretenni. Ugyan Budapesten a legmagasabb az átlagfizetés, de itt a legmagasabbak az átlagos négyzetméter árak is.

Székesfehérváron, Győrben és Debrecenben egy 35 m² alapterületű garzonlakás megvásárlásához az adott megye átlagfizetésének 6,5-7 évnyi megspórolására lenne szükség. A vizsgált kislakáshoz Szegeden és Pécsen már az adott megyére jellemző átlagbér körülbelül 6 évnyi félrerakása is elegendő. Miskolcon pedig egy 12,5 millió forint értékű minigarzon Borsod-Abaúj-Zemplén megye 5 év nettó átlagbérével egyenlő.

Számításainkat a KSH adatai alapján végeztük és a teljes összeg félrerakásával számoltunk. Tehát nem vettük figyelembe az olyan rendszeres kiadásokat, mint a rezsi, az étkezés vagy éppen a szórakozás. 

 

Legyen több és jobb minőségű otthon Magyarországon

Az MNB új, 50 pontos javaslatcsomagjában számos lakáspiaccal kapcsolatos javaslattal kívánja támogatni a fiatalok, valamint mellettük az állami alkalmazottak saját lakáshoz jutását. A javaslatok többsége a lakásépítéseket szorgalmazza, melynek hatására az árak is csökkenhetnének.

Annak érdekében, hogy a fiatalok saját lakást tudjanak maguknak venni, a fecskeház programot indítanák el. Ennek értelmében egyrészt az üresen álló önkormányzati lakásokat adnák bérbe a fiatal párok számára, másrészt pedig a program keretében új lakások építésére is sort szeretnének keríteni. A nagyobb kínálat ugyanis az árakra leszorító hatással lehet, ezáltal pedig megnőhetne a saját otthon megvásárlásának esélye.

 

Kapcsolódó, olvasásra ajánlott írásunk: 

Képes egy világjárvány megtörni az ingatlanpiac drágulását?

 

Kiemelt képünkön: az otthonteremtési program keretében a XIII. kerület, Zsinór utcában 70 lakásos bérházat épít a kerület. Az átlagban 53 négyzetméteres lakásokhoz garázs, illetve kocsibeálló is tartozik. A lakásokat várhatóan november végén vehetik birtokukba a lakók.
MTI Fotó: Balaton József

'Fel a tetejéhez' gomb