A magyar dráma napja Erdélyben
A marosvásárhelyi teátrum az #edenkert című produkcióval a város diákjait szólítja párbeszédre egy drámapedagógiai projekt keretében a Maros-parton hétfőn. Az eseményen a társulat tizenöt színésze Az ember tragédiája tizenöt színéből tart vitaindító beszélgetést középiskolai diákokkal. A színészek és a diákok 15 percet kapnak egy-egy szín ismertetésére és megvitatására, a cél az információk minél pontosabb átadása, a diákok inspirálása, szabad vitára bátorítása. Az esemény helyszínén a színház Harag György 1975-ös, valamint Anca Bradu 2001-es Az ember tragédiája rendezése archív anyagaiból készült kisebb kiállítással is várja a diákokat.
A drámapedagógiai projekt előtt a társulat tagjai megkoszorúzzák Aranka György író és művelődésszervező marosvásárhelyi szobrát. A koszorúzáson Dragomán György író ünnepi köszöntőjét Somody Hajnal és Bálint Örs színművészek tolmácsolják.
A Csíki Játékszín szintén hétfőn a Játszótársak című Kosztolányi-estet tűzi műsorra, amelynek alkotói Némethy Zsuzsa és Bilibók Attila. A leveleket, verseket, novellákat és naplórészleteket felhasználó előadás nem csak Kosztolányi Dezső életéről szól, hanem arról is, hogy ő hogyan látta az életet, a halált, a szeretetet és felesége, Kosztolányiné Harmos Ilona hogyan viselte férje szenvedélyes kicsapongásait és szélsőséges megnyilvánulásait.
A magyar dráma napját 1984-től minden évben szeptember 21-én ünneplik annak emlékére, hogy 1883-ban a Nemzeti Színházban ezen napon volt az ősbemutatója Az ember tragédiája című drámai költeménynek.
(MTI)
Kiemelt képünkön a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház épülete látható. Forrás: Wikipedia.org.