A bértámogatási programok 270 ezer embernek segítettek
Bodó Sándor kiemelte, a munkahelyvédelmi bértámogatás időtartama 3+1 hónap, így azok a munkaadók, akik pályázatukat augusztus 31-én adták be, még december végéig, január elejéig részesülnek ebben a támogatási formában.
A munkahelyteremtő bértámogatás az álláskeresők elhelyezkedését segítette, a programban az állam 6 hónapos bértámogatás mellé 3 hónapos továbbfoglalkoztatást vár el a vállalkozásoktól, így a programban részt vevőknek – amennyiben a foglalkoztatójuk hétfőn adta be pályázatát – 2021 nyár elejéig biztosított az állásuk – ismertette az államtitkár.
Közölte, munkahelyvédelmi bértámogatást augusztus 31-ig több mint 17 ezer vállalkozás igényelte, 205 ezer munkavállaló foglalkoztatásához, a támogatás teljes összege 34 milliárd forint.
Erre a támogatási formára a legtöbb igénylés a turizmus és vendéglátásból, a feldolgozóiparból és a kereskedelemből érkezett.
Bodó Sándor szerint a kormány számára fontos volt a kutatás-fejlesztés innováció területén a versenyszférában dolgozók támogatása, hiszen az ezeken a területeken létrejött munkakörök fogják meghatározni Magyarországot a következő években, évtizedekben.
A kutatás-fejlesztési bértámogatást 1250 vállalkozás igényelte, így a kormány 22 ezer kutatás-fejlesztés, innováció területén dolgozó szakember Magyarországon maradásához járult hozzá. A támogatás összköltsége elérte a 17 milliárd forintot. A legtöbb pályázat a fővárosból és az egyetemi városokból érkezett.
A 55 milliárd forintos összköltségű munkahelyteremtő bértámogatásra 35 ezer vállalkozás pályázott, a munkaadók 48 ezer álláskeresőnek tudtak munkahelyet biztosítani. A programra az ágazatok közül a kereskedelemből, a turizmusból, a vendéglátásból és építőiparból érkezett a legtöbb pályázat.
György László, az ITM gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára szerint a munkahelyvédelmi bértámogatások eredményességét mutatja, hogy Magyarország a foglalkoztatás mélypontján nemzetközi kitekintésben a 4. legjobb munkanélküliségi rátával rendelkezett az unióban. Hozzátette, bizakodásra ad okot az is, hogy a regisztrált álláskeresők száma már 12. hete folyamatosan csökken.
Szólt arról is, hogy a héten adják ki a vállalati fehér könyvet, amely a koronavírus-járvány megelőzésében, a kockázatok csökkentésében, illetve a vállalkozás folyamatos működésének fenntartásában ad segítséget a járvány idején. – A kormány legfontosabb célkitűzése, hogy az egészségügyi védekezés sikeres, a magyar emberek pedig egészségesek legyenek – hangsúlyozta György László.
MTI
(Kiemelt képünkön: Bodó Sándor foglalkoztatáspolitikáért és vállalati kapcsolatokért felelős államtitkár beszédet mond a Bremas Hungary Kft. gyárának avatásán Balassagyarmaton 2019. szeptember 2-án. Fotó: MTI/Komka Péter)