Gyurcsány Ferenc akcióba lépett: a szemünk előtt morzsolják fel az MSZP-t
Az MSZP kíméletlenül rosszul áll: a közvélemény-kutatások hónapok óta parlamenti küszöb alá mérik a pártot, amely a még kisebb Párbeszéddel együtt láthatatlansági problémákkal küzd. Nincsenek komoly szakpolitikai felvetései, arcai egymás után futnak bele (időnként szó szerint) rettentő kínos hibákba.
Korózs Lajos a napokban tett közzé egy kisfilmet, amelyet mára az egész ország ismer – csak éppen nem azért, amiért az alkotó szerette volna. Kiderült ugyanis, hogy az abban megszólaló mentőstiszt hazugságot hazugságra halmoz, egyetlen állítása sem állja meg a helyét, így
ahelyett, hogy az akció az egészségügyi kormányzatot hozta volna kínos helyzetbe, az MSZP (és Korózs) számára vált rémálommá.
Támad a baloldali média
Az ügy kippatanásakor a magyar sajtó egyként tárta a nyilvánosság elé a hazug videó hátterét, amelyet a szocialista párt – látva a bajt – mintegy beismerően eltávolított közösségi felületeiről. Addigra azonban megfelelő számú mentés készült a kisfilmről és a belpolitikai újságírás vezető témájává vált, hogy a veterán baloldali politikus vakon elhitt minden állítást interjúalanyának.
Merthogy kiderült: a megszólaló mentőstisztről (állítása szerint 43 éve szolgál) soha nem hallott még az Országos Mentőszolgálat, sem a szamaritánusok, akikre szintén hivatkozott. Nem vállalhatott kizárólag éjszakai műszakot, nem igyekezett tíz, otthoni ápolásban részesülő betegnek nappali szabadidejében, az pedig végképp hazugság, hogy a koronavírus-járvány esetleges eszkalációjára való felkészülés közben kiürített kórházi osztályokról hazaküldött betegek közül tízből kilenc meghalt.
Pedig úgy volt, hogy a videó ütni fog…
Az ütések sorozata nem maradt el: a részletekkel kezdetben a jobb- és baloldali sajtó egyaránt előállt, később azonban – meglepő módon – épp a balos sajtótermékek rukkoltak elő újabbnál és újabb részletekkel.
Az ügyben erős tempót diktált a 24.hu, a 168 Óra, de erősen beleállt a témába az Index, illetve három perces összeállítást közölt kedd esti híradójában az RTL Klub is. (Az Index még arra is hajlandó volt, hogy kiemelt anyagként hozza az Emmi bejelentését, miszerint a tárca feljelentést tesz az MSZP ellen a hamis videó miatt. Nem gyakran látunk ilyet arrafelé.)
Az RTL-től tudhattuk meg például, hogy a Szamaritánus Szeretetszolgálattal a megszólaló nem munkatársi, hanem ellátotti viszonyban volt, korábban fél évig egy otthonukban élt. A 24.hu kereste meg az AMS Mentőszolgálatot (ez már a harmadik volt a Németh Athina által megnevezett álmunkahelyek sorában) – a kormánypárti szimpátiával nehezen vádolható lap hangosan tudatta: ez is hazugság volt, az AMS sosem foglalkoztatta a nőt.
Az történt tehát, hogy egy a baloldal számára kínos ügyben a baloldali újságírók szállították az újdonságokat és mélyítették el a témát, amennyire csak lehetett. Ilyenre hosszú évek óta nem volt példa a magyar sajtóban.
Gyurcsány ante portas
Az MSZP az elmúlt időszakban történelmi mélypontra süllyedt. A párt a közvéleménykutatási adatok szerint még állandósult szövetségesével, a Párbeszéd nevű mikropárttal együtt is csupán 3-4 százalékos támogatottságot tudhat magáénak, a hatályos szabályok szerint tehát nem kerülne be az Országgyűlésbe, ha most lennének választások (két párt közös listájának ehhez tíz százalékot kell elérnie).
A szocialisták leginkább kínos szerepléseikkel hívják fel magukra a figyelmet: Kunhalmi Ágnes ajtónak futásával, Bangóné Borbély Ildikó patkányozásával, vagy éppen azzal, hogy Gurmai Zita elfut a HírTV kamerája elől (és egy italboltba menekül).
A láthatósági problémákkal küzdő párt végső felmorzsolása leginkább egykori miniszterelnökének, Gyurcsány Ferencnek lehet érdeke. A DK elnöke elérkezettnek láthatta az időt arra, hogy támadásba lendüljön: két évvel a soron következő parlamenti választások előtt még épp időben támad, hogy felszámolja korábbi pártját, megmaradt szavazóit (akik a kutatások szerint sokkal inkább DK-kompatibilisek, mint amennyire például a nagy rivális Momentum által mozgósíthatók) pedig a következő megmérettetésig magához édesgesse. Az ellenzék legerősebb pártja címért kiélezett verseny zajlik Gyurcsány és Fekete-Győr pártja között, a szocialistáktól pedig még mindig komoly logisztikai és infrastrukturális háttér kebelezhető be – elsősorban néhány fővárosi kerületben és vidéken.
A Demokratikus Koalíció az önkormányzati választásokra kötött (látszólagos) fegyverszünet után már több módon támadta az MSZP-t: a fővárosi közgyűlésben a szocialisták rovására váltak a legnagyobb frakcióval rendelkező erővé és több más, helyben komoly beágyazottsággal rendelkező MSZP-arcot csábítottak magukhoz (például az újpesti Trippon Norbertet).
A mostani ügy érdekessége, hogy nyilvánosan, sőt, kifejezetten látványosan történik a támadás: a szemünk láttára bontják le a Magyar Szocialista Párt maradványait.
Kiemelt képünkön Gyurcsány Ferenc, a DK vezérszónoka, a párt elnöke felszólalás közben az Országgyűlés plenáris ülésén 2019. június 19-én. MTI/Kovács Attila