Kitüntették a családorvost, aki felismerte az egyik első koronavírusos beteget itthon


Hirdetés

Dr. Palkó Judit felkészültségének és lelkiismeretességének köszönhetően gyorsan sikerült igazolni a kialakult betegséget, így hatékonyan sikerült izolálni, majd felszámolni a szoros kapcsolatot ápoló zárt iráni közösségben lévő vírust – hangsúlyozta dr. Merkely Béla rektor a kitüntetés átadásakor.

Dr. Palkó Judit 1994-ben szerezte meg az általános orvosi diplomáját a Semmelweis Egyetemen summa cum laude minősítéssel, 2000-ben háziorvostan, 2016-ban üzemorvostan szakvizsgát tett. 2005 óta dolgozik a Közraktár utca 24. szám alatti háziorvosi rendelőben, és hét éve látja el emellett a Semmelweis Egyetem külföldi orvostanhallgatóit és gyógyszerészhallgatóit. Kicsit pótanyaként is tekintenek rá a világ messzi tájairól érkezett diákok, akik gyakran nemcsak testi, hanem lelki problémákkal is felkeresik a rendelőjét. Nyolc éve a Családorvosi Tanszéken oktató családorvosként is részt vesz az ötöd és hatodéves hallgatók képzésében, a szakvizsgára jelentkezők pedig a szakmai gyakorlatukat is elvégezhetik a Közraktár utcai rendelőben a mentorálásával.

A díjazott már a kitörése óta figyelemmel kísérte a Kínából indult COVID-19 járványt, hiszen az egyetem kínai hallgatóival ő is kapcsolatban volt. Éppen ezért tartotta fontosnak, hogy kövesse az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Európai Járványügyi Központ ajánlásait, és rendszeresen referáljon a járványügyi védekezésben szerepet vállaló szakembereknek. A doktornő a háziorvosi rendelőben találkozott először azzal az iráni hallgatóval, akit koronavírus gyanúja miatt irányított tovább szűrésre.

Hazai filogenetikai kutatások azóta bebizonyították, hogy a magyarországi járvány nem egy személytől indult ki, hanem főként a bezáruló Nyugat-Európából hazatérő vendégmunkások révén egyszerre több útvonalon került hazánkba. Ugyanakkor a gyorsan bevezetett korlátozások hazánkban, több más országhoz hasonlóan  is elejét vették annak, hogy az olasz, spanyol, amerikai vagy a kínai pandémiához hasonló súlyos járványhelyzet alakuljon ki.

A Pro Universitate érdemrendet az egyetem kitüntetési szabályzata alapján olyan személy kaphatja, aki munkássága során segítette az egyetem célkitűzéseinek megvalósulását, illetve hozzájárult az egyetem fejlődéséhez és gyarapodásához – olvasható a Semmelweis Egyetem közleményében.


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb