Emmi: a legtöbb kulturális beruházás indult el 2010 óta – VIDEÓ
Az összegzés felidézi, hogy a Liget Budapest projekt keretében megújult a Szépművészeti Múzeum, a 16,5 milliárd forintos felújítás első üteme 14 ezer négyzetmétert érintett.
Helyreállították a Román Csarnokot, új kiállítótérként a Michelangelo termet és új éttermet, kávézót alakítottak ki. Elindult a múzeum megújulásának második üteme. A Liget Budapest projekt keretében tavaly elkészült az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ a Szabolcs utcában.
A projekt keretében 5,25 milliárd forintból megújult az egykori Olof Palme ház, amely Millennium Háza néven működik.
Folyamatban van a Magyar Zene Házának építése, a Néprajzi Múzeum és a Dózsa György úti mélygarázs kivitelezése. A projekt eleme az Új Nemzeti Galéria, valamint a Magyar Innováció Házának és a Városligeti Színháznak a megépítése, ezek sorsa azonban kérdésessé vált, miután a budapesti városvezetés kimondta, hogy nem kér ezekből a kulturális beruházásokból – írják.
Épül az állatkert biodómja, a Nemzeti Múzeum kertjének fejlesztésére csaknem 2 milliárd forintot biztosítottak.
Zajlik az Iparművészeti Múzeum rekonstrukciójának előkészítése, a Magyar Állami Operaház épületének felújítása és az Eiffel Műhelyház kialakítása. A Kertész Imre Intézet épülete várhatóan az idén elkészül, valamint felújítják, bővítik a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központot – olvasható a közleményben.
Több éve zajlik a Budai Várnegyed építészeti rekonstrukciója, 2014-ben újjászületett a Várkert Bazár, az elmúlt években megújult a Mátyás-templom, rekonstrukciójára 9,4 milliárd forintot fordítottak. Átadás előtt áll az újjászületett Főőrségi épület, amely 2020 tavaszán nyílik meg. Elkészült a Lovarda épülete és a Stöckl-lépcső, amely várhatóan 2021-ben vehető birtokba. Elkezdődött a Budavári Palota déli épületszárnyának rekonstrukciója, amelyben visszaállítják a Szent István-terem enteriőrjét, kormánydöntés született az egykori Külügyminisztérium, a Honvéd Főparancsnokság és a József főhercegi palota újjáépítéséről. A Nemzeti Hauszmann Program keretében a várbeli utak, sétányok, várfalak, zöldterületek is megújulnak.
Az elmúlt években megújult a Zeneakadémia is, a 13,9 milliárd forintos projekt keretében elkészült a Wesselényi utcai oktatóközpont is. 600 milliós kormányzati támogatással megépült a Budapest Music Center, a Thália Színházban a tavaly átadott Thália Télikert kialakításához a kormány csaknem egymilliárd forintot biztosított.
Felújították a Pesti és a Budai Vigadót, a két épület rekonstrukciójára 14,5 milliárdot fordítottak. Két milliárd forintot biztosítottak a Nemzeti Színház korszerűsítésére, határozat született a Nemzeti Táncegyüttes állandó játszóhelyhez juttatásáról és a Modern Opera beruházás támogatásáról.
A következő években a Nemzeti Levéltár korszerűsítése mellett a Műcsarnok, a Terror Háza, a Nemzeti Múzeum és a József Attila Színház felújítását tervezik Budapesten.
A vidéki beruházások közül a közlemény kitér arra, hogy a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban 7,4 milliárd forintos fejlesztés zajlik.
Visszanyerte eredeti állapotát a komáromi Csillagerőd, a csaknem 6,14 milliárd forintos rekonstrukcióval révén több mint 7000 négyzetméteres kulturális központ létesült, amelyet idén adnak át.
Lakitelken 3,3 milliárd forintos támogatásból készül a Nemzeti Művelődési Intézet új épülete, a Makovecz-program 13,4 milliárd forintot biztosít az építész életművének gondozására, amelyből országszerte 30 épület befejezése, felújítása, bővítése valósul meg.
Rekonstrukciós munkák valósultak meg a Szentendrei Régi Művésztelepen, csaknem félmilliárd forintból újították fel a szigligeti és zsennyei alkotóházat.
Mintegy 4 milliárd forintos támogatással kezdődött el 2019-ben a szolnoki színház felújítása és a kecskeméti színház felújításához szükséges tervek elkészítése.
A megyei jogú városok kulturális fejlesztéseinek többségéhez a Modern Városok Program nyújt forrást. Kaposváron 9,5 milliárd forintos ráfordítással megújult a Csiky Gergely Színház. Nyíregyházán 1,2 milliárd forintból felújították a Rózsakert Szabadtéri Színpadot. Sopronban 2 milliárd forintból megújult a történelmi belváros. Egerben az egykori városfal egy részének a helyreállítását végezték el 1,81 milliárd forintból. Szekszárdon interaktív könyvtárat és levéltárat alakítanak ki 4,1 milliárd forintból, 2,78 milliárd forintból felújítják a József Attila Megyei Könyvtárat is Tatabányán, valamint elkezdődött a Szombathelyi Képtár modernizálása, amelyre 1,42 milliárd forint európai uniós támogatást kapott a város. A debreceni, a győri, a veszprémi és a zalaegerszegi színház is megújulás előtt áll – írják.
Megkezdődött a Szolnoki Művésztelep 2 milliárd forintos fejlesztése, folytatódik a Munkácsy-negyed kialakítása Békéscsabán, amelyre több mint 4 milliárd forintot fordítanak. 10,15 milliárd forintból Mindszenty Múzeum létesül Zalaegerszegen és folytatódnak a munkálatok a nyíregyházi Kállay-kúriában. Nyíregyházán folyamatban van a Sóstói Múzeumfalu fejlesztése és a Mesekert projekt előkészítése – olvasható a közleményben.
Folytatódik a Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Várprogram, amelyekben 19 kastély és 15 vár felújítása indul meg több mint 60 milliárd forint támogatással.
A Magyar Falu Programban két alprogram tavaly a helyi közösségek megerősítését és a kulturális élet élénkítését szolgálta. A programban idén 5 milliárd forintot különítettek el a helyi szervezeteknek, kulturális egyesületeknek.
MTI
Nyitókép: A Román Csarnok megnyitása – Wikipedia