Folyamatos támadás alatt a nigériai keresztények

Nem véglegesített becsléseik alapján csak az idei évben több mint ezer, 2015 óta legalább hatezer kereszténnyel végeztek szélsőségesek. Pontos adatok nem állnak rendelkezésre, mert a hatóságok külön nem vizsgálják az áldozatok vallási hovatartozását, ám a különféle statisztikák mind több ezerre teszik a ­nigériai keresztények és muszlimok közötti egyre súlyosabb konfliktus áldozatainak számát – írta meg a Magyar Nemzet, szemlézve a jelentést. 

Beszédes, hogy az Open Doors amerikai alapítvány keresztényüldözést rangsoroló listájában Nigéria a 12. helyen áll.

A támadások többségéért a Nyugat-Afrikában szétszórt fulbék (más néven fuláni) népcsoport a felelős. A mintegy 200 milliós Nigériában az északi területeket elsősorban a szűk többséget alkotó muszlimok, a déli részt pedig Krisztus követői lakják, ami az érzékeny területeken rendre összetűzésekhez vezet – folytatódik a cikk. Más szakértői vélemények szerint a fuláni népesség és a keresztény lakosság közötti összecsapások nem vallási alapúak, hanem a termőföldért és vízért folytatott folyamatos küzdelem részét képezik.

Mint írják, a keresztényeket a Boko Haram dzsihadista csoport is célba vette. A korábban az Iszlám Államnak is hűséget esküdő terrorszervezet célja egy, a saríán alapuló, radikális iszlám ország létrehozása, amelyben semmiféle helye nincs más vallásoknak.


Hirdetés

Amikor 2015-ben Nigériában elnökké választották a muszlim Muhammadu Buharit, felcsillant a remény, hogy az egykori katona vezetésével legyőzik a szélsőségeseket. Buharit idén újraválasztották, noha – mint az a fenti számokból is látszik – a terroristák elleni harca nem járt sikerrel. A ­nigériai keresztények létszáma így is növekszik, többek között a nyugati segítségnek is köszönhetően – utal a cikk a nemzetközi szerepvállalásokra. 

A nigériai emberek megsegítésében Magyarország is jelentős szerepet vállal. A Hungary Helps program keretében hazánk idén egymillió eurós (329 millió forintos) támogatást biztosított a sokotói egyházmegyének.

 

A teljes cikk ide kattintva olvasható.

 

Kiemelt képünk forrása a Pixabay.

'Fel a tetejéhez' gomb