Nem alaptalan riogatás volt, hogy Gyurcsány fogja irányítani a fővárost

A különböző bizottságokban, az önkormányzati cégek igazgatóságában és felügyelőbizottságaiban a 2010 előtti szocialista kormányzás olyan arcai tűntek fel, mint Draskovics Tibor, vagy Atkári János. Az alpolgármesterek között is feltűnik két szocialista veterán. Feltehetnénk a kérdést: visszatért a Demszky-korszak?

Láng Zsolt szerint, aki a legnagyobb frakció vezetője lett a Fővárosi Közgyűlésben, a híres mondás, miszerint a káder nem vész el, csak átalakul, erre a helyzetre tökéletesen igaz, ugyanis olyan háttéralkukat kötöttek, amelyekkel a régi rendszer emberei kerültek újra képbe.

– Valóban szürreá­lis élmény volt azt látni, hogy a Humán bizottság élére azt a Havas Szófiát tették, aki az 1956-os forradalmárokat gyilkosoknak tartja,

vagy hogy Gyurcsány Ferenc egykori testőrét, Handl Tamást nevezték ki a Fővárosi Rendészeti Igazgatóság vezetőjének. A főpolgármester egy interjúban azt mondta, hogy Atkári segítségével szeretné visszaszerezni a Fővárosi Csatornázási Művek részvénypakettját, hiszen Demszky Gábor alatt Atkári készítette elő a vállalat privatizációját is. Bénító érvelés, az biztos.


Hirdetés

Ezek alapján azt kell látnunk, hogy nem az emberek riogatására szolgált az az elmélet, hogy Gyurcsány fogja irányítani a fővárost.

És bár Láng Zsolt helyet kapott a Budapesti Városüzemeltetési Holding Zrt. felügyelőbizottságában, aránytalanul kevés kormánypárti képviselő kapott helyet hasonló tisztségekben. Láng Zsoltnak határozott véleménye van a kérdésről.

– A baloldali többség felrúgta a korábbi megállapodást azt illetően, hogy a különböző bizottsági helyek, valamint az önkormányzati vállalatok igazgatósági, felügyelőbizottsági tisztségei­nek elosztása mandátumarányosan történjen. Karácsonyék azzal az abszurd érvvel indokolták azt a lépésüket, hogy a kormánypártok kontójára juttattak ilyen tisztségeket az LMP-nek és a Jobbiknak, hogy ezek a pártok az előző közgyűlésben szerintük „túl jóban voltak” velünk, ezért egy kalap alá vették őket a Fidesz-KDNP-vel. Ez teljesen értelmezhetetlen, ám viccnek azért erős.

Közel 300 ezer szavazó voksolt az országot kormányzó pártszövetség képviselőire Budapesten, ez alapján jóval több döntéshozói tisztség járt volna az önkormányzati vállalatokban.

Láng Zsolt elmondta, hogy a közgyűlésben mindenkinek Budapest és lakosainak érdekeit kell szem előtt tartania és szolgálnia. Továbbá kiemelte, hogy a Fidesz-KDNP-frakció tagjai minden tőlük telhetőt megtesznek, Karácsonnyal pedig igyekeznek türelmesek és jóhiszeműek lenni, ám azt is kiemelte, hogy nyilvánvalóan nincs még meg a kellő tapasztalata. A kérdés az, hogy képes-e egy koherens Budapest-vízióval előállni. Hozzátette, jövő év elejére látni szeretnének egy tervet, hogy az új városvezetés hova és hogyan szeretne eljutni néhány éven belül.

– Tarlós István hivatali ideje alatt Budapest fejlődő, szerethető város és Európa egyik legnépszerűbb turisztikai fővárosa lett, és szeretnénk, ha ezen az úton haladhatnánk tovább.

Karácsony több fővárosi hatókörbe tartozó projekttel kapcsolatban is forráshiányról beszél. Erre reagálva Láng kihangsúlyozta: a kormány ugyanazokat az anyagi forrásokat biztosítja a beruházásokra, mint Tarlós idejében.

– Amikkel az eddigi vezetés elboldogult, azt Karácsony Gergelyéknek is meg kell oldaniuk.Itt megjegyezném azt is, hogy a kampány alatt – és mind a mai napig –

rengeteg olyan ígéret hangzik el a fővárosi vezetőktől, valamint kerületi szinten a szövetségeseiktől – az adórendeletektől kezdve egészségügyi kérdésekig –, ami nem az ő kompetenciájuk.

Olyan dolgokra azonban nem tértek ki a kampányban, amelyek a mindennapok feladatait képezik a főváros vezetésében.

Láng Zsolt szerint azonban a budapestieket nem lehet becsapni, ezért szeretnének választ kapni bizonyos kérdésekre, például hogy a dugódíj pontosan milyen járműveket érintene, hogyan tervezik ezt a rendszert kiépíteni, és a fővárosiak mindennapi közlekedését miképpen befolyásolná. De a baloldal féle klímavészhelyzet is felvet jó néhány kérdést.

– Nem világos, hogy mi lenne a kihirdetett Karácsony-féle klímavészhelyzet intézkedési terve,

ahogyan az sem, hogy az olyan közszolgáltató cégekben, mint az FKF és a BKV, hogyan kívánnak megbirkózni a munkaerőhiánnyal hosszabb távon. Utóbbi problémát csak súlyosbították azzal, hogy az első közgyűlésen megtiltották a túlóra lehetőségét a fővárosi önkormányzat cégeiben – magyarázta Láng.

Nem lehet figyelmen kívül hagyni azokat a véleményváltoztatásokat, amelyeket Karácsony elkövet. Gyakran a saját előzetes álláspontját változtatja meg nem is akárhogy, gyakorlatilag a teljes ellentétét mondja.

A stadionstop kampányának egy kulcsmondata volt, ehelyett most támogatja a Bozsik-stadion létrejöttét, a kézilabda-aréna és az atlétikai stadion megépülését is.

Továbbá értelmezhetetlen Karácsony álláspontja a Centrumkórházzal kapcsolatban, ugyanis annak finanszírozása kormányzati döntés volt.

–A Karácsony által sokszor emlegetett egészségügyi fejlesztések pedig eddig mindössze abban testesültek meg, hogy a kormánytól kért pénzt, de önkormányzati forrást nem volt hajlandó hozzátenni.

Láng kiemelte, nem tudja, Karácsony hogyan számol el saját választóinak ezen lépések fényében.

A teljes interjú itt olvasható.

Fotó: MTI/Mónus Márton

 

 

'Fel a tetejéhez' gomb