Egyelőre elérhetetlen a csúcs a nepáli „acélembernek”


Hirdetés
Az egyelőre elérhetetlen csúcs, a Sisapangma – Fotó: Vijay Kiran, Flickr

A brit haditengerészet elitalakulatának volt katonája pénteken

feljutott a Manaszlu 8163 méteres csúcsára, ezzel rekordidő, alig több mint öt hónap alatt megmászott 13 nyolcezrest.

A felső képen a 14-ből 9 halálos csúcs látható egy repülőgépes légi felvételen (Wikipedia) és alatta két NASA rajz illetve műholdfelvétel e területről

Utolsónak a 8027 méteres Sisapangma maradt, ez a csúcs azonban teljes egészében kínai, azon belül is tibeti területen van, a kínai hatóságok pedig az őszi szezonban lezárták a hegyet, és biztonsági okokra hivatkozva nem adtak engedélyt a megmászására.

A lépést részben a kedvezőtlen időjárással indokolták, többen azonban politikai okokat is sejtenek mögötte, a Kínai Népköztársaság ugyanis október 1-jén ünnepli fennállásának 70. évfordulóját, amelyre fokozott biztonsági intézkedések közepette készülnek.

A nepáli Bimthang, háttérben a 8163 méteres Manaszlu. – MTI/Mónus Márton

Nirmal Purdzsa és expedíciójának szervezői szerint a nepáli kormány felvette a kapcsolatot Kínával, hogy adjon engedélyt a Sisapangma megmászására a nepáli katonának, aki az idén tavasszal már bekerült a világsajtóba: ő készítette ugyanis a fotót világ legmagasabb, 8848 méteres hegycsúcsán, a Mount Everesten kialakult torlódásról.

Mind a 14 nyolcezres halálos csúcs – Fotó NASA

Nirmal Purdzsa áprilisban kezdte kísérletét. A 8091 méteres Annapurna volt az első április 23-án, majd májusban következett a Dhaulagiri, a Kancsendzönga, az Everest, a Lhoce és a Makalu. A kísérlet a második szakasszal Pakisztánban folytatódott júliusban a Nangaparbat, a Gasherbrum I-II., a K2 és a Broad Peak meghódításával. A harmadik szakaszra a Cso-Oju, a Manaszlu maradt szeptemberre, és már csak a Sisapangma van hátra.

A Manaszlu 4900 méteres tengerszint feletti magasságban fekvő alaptábora. – MTI/Mónus Márton

A világ 14, nyolcezer méter feletti hegyét a dél-koreai Kim Csang Ho mászta meg az eddig ismert legrövidebb idő, 7 év, 10 hónap és 6 nap alatt – oxigénpalack segítsége nélkül 2005 és 2013 között. Előtte a lengyel Jerzy Kukuczka tartotta a rekordot az 1980-as években 7 évvel, 11 hónappal és 14 nappal.

MTI

Nyitókép: Facebook / Nirmal Purdja


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb