Katolikus templomot szenteltek fel Ománban

2019. szeptember 7-én az Ománi Szultanátus területén, Salalah városában új templomot adtak át, amelynek köszönhetően négyre növekszik az országban lévő plébániák száma. „Rendkívüli esemény!” – jelentette ki Mgr. Paul Hinder, Dél-Arábia apostoli vikáriusa.

Mindössze 18 hónappal az építkezés kezdete után került sor a szertartásra, amelyen mintegy ezren — katolikus hívek és magas rangú muzulmán személyiségek — vettek részt – írta a Kaposvári Egyházmegye honlapja.

Paul Hinder püspök, akinek hatáskörébe az Egyesült Arab Emírségek, Omán és Jemen területe tartozik, „a közösség egészét érintő különleges ünnepélyről” beszélt a Vatican News hírportálnak.

A Xavéri Szent Ferenc templom, amely az ország második legjelentősebb városában Salalahban emelkedik, 1000 hívő befogadására képes. „Az ománi katolikus közösség jól van. Élő. A négy plébániából kettő a fővárosban található, elevenek, azontúl van még egy közösség északon, egy pedig délen, Salalahban” – részletezi az apostoli vikárius.

Ománban 180.000 keresztény él, ez a lakosság 6,5%-át jelenti, közülük 55.000 katolikus. Ők nagyrészt hazájukból kivándorolt emberek. A népesség háromnegyede muzulmán. Az ibadita rítus, amely arról ismert, hogy az iszlámon belül a legtürelmesebb irányzat, jelentős többségben van. A szultanátus államvallása az iszlám, s a törvényhozás alapja a saría, az iszlám jogrendszer. De az ország alkotmánya a keresztény és hindu kisebbségek felé toleráns, amennyiben „vallási gyakorlatuk semmilyen formában sem fenyegeti a közrendet, s nem ellentétesek az ország jó erkölcseivel”. A Szükséget Szenvedő Egyház (Kirche in Not) katolikus segélyszervezet számára adatokat szolgáltató „Observatoire de la liberté reliegieuse” kutatócsoport szerint 2016 és 2018 között nem tapasztaltak — sem a kormányzat részéről, sem a társadalomban — egyetlen vallásszabadságot csorbító cselekményt sem. Ugyanakkor azt a tényt is szóvá tették, hogy a „nem muzulmán közösségeknek nincs elegendő számú kultuszhelyük, valamint növekedésük továbbra is probléma Ománban”.

Noha az Ománi Szultanátus és a Vatikán között nincs hivatalos diplomáciai kapcsolat, Mgr. Paul Hinder „jó kapcsolatokat” ápol a hatóságokkal.

forrás: kaposvar.egyhazmegye.hu, videó és kép:Youtube

Iratkozzon fel hírlevelünkre