Kik dönthetnek egy élet sorsáról?
A CitizenGo tájékoztatása alapján nem egy olyan eset történt az Egyesült Királyságban, amikor az ország törvényei megtagadták a felelős szülőktől a gyermekük életéről való döntéshozatalt, átruházva azt a bíróságokra.
„Így sérülhet az élethez és a családi élethez való jog, a szülői jogok, illetve a gyermek joga az elérhető legmagasabb szintű egészségügyi ellátáshoz. A szülők küzdelme ellenére e rendszer áldozataként halt meg Charlie Gard, Alfie Evans és Isaiah Haastrup is. Pedig lettek volna intézmények, melyek befogadták és tovább kezelték volna őket” – fogalmazott a CitizenGo.
Az ötéves Tafida Raqeeb lehet a következő áldozata ennek a rendszernek. Tafida néhány hónapja került mély kómába egy agyvérzés után. Az őt kezelő kórház le akarja kapcsolni a kislányt a gépekről, és nem engedi meg a szülőknek, hogy másik intézménybe vigyék kezeltetni a gyermeket.
Schittl-Zaymus Eszter, a CitizenGo magyarországi kampányigazgatója megkeresésünkre elmondta, valószínűleg sokkal több gyermek van, akikkel hasonlóan jártak el. A fent említett ügyekről azért tudunk, mert a szülők nem akarták elfogadni a kórház javaslatát arra vonatkozóan, hogy lekapcsolják a gépekről gyermekeiket, és akár a táplálást és hidratálást is megvonják tőlük.
A kampányigazgató azt is kiemelte, hogy különbség van azok között az esetek között, amikor egy súlyos beteget lekapcsolnak a gépekről, mint amikor egy bíróság úgy dönt, hogy bizonyos időtől kezdve megvonják a táplálást és a hidratálást is – amely gyakorlatilag kínzásnak számít.
Alfie Evanstől például a lélegeztetőgépről való lekapcsolása után tíz órán át megvonták folyadékbevitelt, és huszonnyolc órán keresztül nem táplálták. A közelmúltban Franciaországban elhunyt Vincent Lambert is azért halt meg, mert bírósági döntésre nem biztosítottak számára folyadékot. A folyadék és az élelem pedig nem terápiás eszközök, hanem az ember túléléséhez szükséges minimumok. Ezek megvonása nem egy terápia felfüggesztése, hanem egy ember szomj- vagy éhhalálra való kárhoztatása, amely súlyosan sérti az emberi méltóságot.
Tafida és a többi gyermek esetében azért terelődött jogi útra a gyermekek sorsa, mert a szülők nem fogadták el az orvosok döntését, miszerint a gyermeket le kell kapcsolni az őt életben tartó gépekről.
A CitizenGo kampányigazgatója szerint fontos jogok sérülnek, amikor a szülőktől megvonják a döntés lehetőségét gyermekeik sorsáról.
– A szülők joga és kötelessége, hogy gyermekeik első számú védelmezői legyenek, és felelős döntéseket hozzanak az érdekükben. Az Egyesült Királyság törvényei megtagadhatják a felelős szülőktől a gyermekük életéről való felelős döntéshozatalt, átruházva azt a bíróságokra – mondta Schittl-Zaymus Eszter.
Tafida sorsáról a Londoni Felsőbíróság (High Court) várhatóan 2019. szeptember 30-án dönt. 2019. szeptember 27-én 19:00-kor Budapesten a Sziklatemplomban tartanak közös imát a kislányért, illetve minden olyan gyermekért, akinek életét a felnőttek világa veszélybe sodorja.