Légtüneménytan – Halleluja!
Ezúttal a minden Krisztus-hitű által oly annyira áhított keresztény egység ünnepnapja alkalmából válogattunk zenéket. A pannonhalmi főapátság ezeréves millenniumi esztendejében, 1996-ban legelőször megtartott jeles eseményen a grúz, a román, a szerb, az orosz és a magyar ortodox egyház képviseltette magát, továbbá jelen voltak még a magyar katolikus, református és evangélikus egyház vezetői is.
Most, e mindig emelkedett, közösen megült ünnepnap tiszteletére, a világban valóban szerteszórt, s hitében ténylegesen széttöredezett, de lényegét tekintve mégiscsak egyazon isteni személy köré gyűlők egyik legősibb, legszebb közös énekét: az ezerféleképpen felcsendülő halleluját idézzük fel.
A halleluja (הַלְּלוּיָהּ) héber eredetű szó, ami azt jelenti: „dicsőítsétek az Urat!” E szó kiejtésével a hívő lélek ujjongva kiált az ég felé, hogy szóban és dalban fejezhesse ki örömét és háláját, és általa hirdethesse Isten dicsőségét. Az ószövetségi szertartásokban a közösség hallelujával felelt a szólisztikus zsoltársorokra. A későbbiekben már a Septuaginta is lefordítatlanul vette át e szót, Szent Ágoston szerint pedig a keresztény ókor hagyománytiszteletből őrizte meg ezt az eredeti héber kifejezést. A halleluja éneklését már az ősegyház is nagyon kedvelte, főként a húsvéti időben, s a legjelentősebb keresztény ünnepeken.
Van valami megrendítő abban, hogy több ezer esztendeje így ragaszkodik fajtánk egy szóhoz, s ahhoz a szellemi odaforduláshoz, amit maga a halleluja jelent.
Az alábbi 12 műben újra rácsodálkozhatunk az emberiség egylelkű, de végtelen sok színekben pompázó szépséges világára.
***
Egy középkori halleluja Grúziából
Alleluia, alleluia – egy latin gregorián Közép-Európából
Az osloi katedrálisban a 12 éves fiú szoprán, Aksel Rykkvin Mozart Hallelujáját énekli
https://www.youtube.com/watch?v=7Xyp-ysXGY8
A birminghami Szent Simeon ortodox egyházi trió énekel
Kopt keresztény halleluja
Ralph Manuel XX. századi Hallelujáját a spanyolországi Segovia székesegyházban az University of Santo Tomas Singers kórus adja elő
Ferenc pápa a Jeruzsálemi Elnöki Palotában Simón Peres ajándékaként a helybéli gyermekkórus előadásában egy halleluja-összeállítást hallgathatott meg
A nigériai Lara George gospel énekes Patricia King-Uwaje közreműködésével egy igazi afrikai ritmusú dicsőítést énekel, amelynek szövege szinte ugyanaz, mint egy középkori gregoriáné
A Singin’ Black and White egyházzenei csoport így énekelte Händel Messiásának Halleluja című kórustéltelét
https://www.youtube.com/watch?v=5hksKXZQ3us
E felvételen 1976-ban Muscogee Creek őslakos indiánjai hallelujáznak az Oklahoma City Mary Lee Clark Egyesült metodista egyház egyik templomában
A négy katolikus testvér alapította Harpa Dei Kórus Szent Mihály arkangyal ünnepén énekelt halleluját ad elő
„Énekelj halleluját az Úrhoz”, szól a dal Úrnapján a szöuli Sungrak templomban
***
Akik még ennyivel sem teltek be, nekik még egy tucatnyi ráadás:
A Kolozsvári Református Kollégium kórusa énekli Emiliu Dragea Hallelujáját.
A párizsi Notre-Dame szerzeteseinek gregorián-éneke.
Az Orvosok Zenei Csoportjának Egyiptomi Halleluja előadása, a „Gyógyulás a nemzetek számára” című genfi koncertet 2011-ben mutatták be.
A lengyel Wacław Szamotuły reneszánsz Hallelujája imigyen dicséri az Urat.
A ruandai Heman kórus a következőt énekli: „Dicsőítsük királyunkat, Jézus Krisztust, mindannyian azért jöttünk, hogy neki adjuk az életünket, szívünket, mert ő a mi királyunk, tőle kaptuk az életünket, amit értünk, és az összes nemzetért adott! Gyere és énekelj neki, dicsőség Jézus Krisztusnak!”
Halleluja az antiókiai szír ortodox egyházból, szólót énekel: Abdo Remmo Inci
Gordon Young Halleluját a magyar Inferno Minor kórus énekli.
A párizsi Notre Dame 2016-os éjféli miséjén zeng e dicsőítő ének.
A kievi Arkangyal Hangok nevű ortodox kórusának éneke.
Egy XX. századi „Kelta mise” Halleluja-tétele.
A 117. zsoltár katolikus hallelujáját Isabelle Gaboriau énekli.