A klíma- és a migrációs válság egy és ugyanaz


Hirdetés

A cikk szerzője szerint a túlnépesedés tovább erősíti az éghajlatváltozás hatásait, és növeli az élhetetlenné váló lakóhelyek számát. Az összefüggés ellenére mégis kevesebben vannak ma azok, akik felismerik, hogy mindkét problémával foglalkozni kell. A kérdés kezelése nem függhet politikai hovatartozástól.

A mi feladatunk jelenleg az lehet, hogy próbáljuk csökkenteni a környezetszennyezést. A nagyhatalmakkal ellentétben a kisebb országok teszik meg ebben a szükséges lépéseket. Magyarország is – várhatóan 2030-ra – a hazai áramtermelés kilencven százalékát szén-dioxid-mentes módon állítja majd elő.

Ulicza Tamás úgy véli, kénytelen lesz mindenki belátni előbb-utóbb, hogy a klíma- és a migrációs válság egy és ugyanaz, és nincs egyszerre liberálisabb és konzervatívabb, bal- és jobboldalibb gondolat annál, hogy megőrizzük a Földet úgy, ahogy azt eredetileg kaptuk.

A témában vannak persze, akik árnyaltabban fogalmaznak. A Vasárnap.hu által is szemlézett interjúban Erik Almqvist, a Svéd Demokraták volt képviselője és gazdaságpolitikai szóvivője a klímaváltozás kérdését olyan problémának látja, amely kiválóan illeszkedik a régi marxista logikába, még ha van is benne valamiféle igazság.

Magyarországon az ellenzéki oldal előszeretettel süti rá a kormánypártokra a „nemtörődömség bélyegét” a klímaváltozás kérdésében, a balos-zöldes-liberális pártok retorikáját követve.

Ferenc pápa a környezeti források bölcs és etikus használatára szólít fel minduntalan, szigorúan felhívva a figyelmet a Föld megmentésére. Ferenc pápa második, 2015-ben megjelent Áldott légy (Laudato si) című enciklikája is a teremtett világ kincseinek védelmére szólította fel az emberiséget.

A mögöttünk hagyott európai parlamenti választások kampánya jól példázta: a mindenkit érintő fontos és halaszthatatlan kérdésekből aktuálpolitikai kérdéseket formáltak valódi megoldások helyett, az NGO-k hamiskodó bevonásával.

A migrációval kapcsolatban Ulicza Tamás írásában kifejti: legyen valaki illegális vagy legális bevándorló vagy menekült, a befogadása vagy nem befogadása egyéni sorsán javíthat vagy ronthat, így arra is érdemes figyelnünk, hogy egészében próbáljuk megoldani a problémát, és az emberi jogok és a kereszténység (és majdnem minden más vallás) szellemiségének talaján állva

mindent megtegyünk, hogy a világ minden embere ott tudjon biztonságban és jólétben élni, ahol született, és ne kényszerüljön otthona elhagyására.

Forrás: Magyar Hírlap

 

'Fel a tetejéhez' gomb