A szuper erős marihuána ötször nagyobb valószínűséggel okoz pszichózist


Hirdetés

A minap vetítették a Sérülés című amerikai filmet, amely arról szól, hogy a maradandó agyi károsodást szenvedett játékosokról készített vizsgálati anyagokat hogyan próbálta meg eltitkolni, letagadni a Nemzeti Futball Szövetség. És ehhez orvosokat is felhasználtak, kutatási eredményeket hamisítottak, vagy hallgattak el. Nincs ez másképp a marihuána-fogyasztás esetében sem. Mindkét oldal képviselői között találunk neves tudósokat, intézeteket, ám azt, hogy ki hazudik, éppen az ő részvételük (hitelességük) miatt nehéz a laikusoknak megítélni.

Akik pártolják, igyekeznek pozitív tulajdonságaikat előtérbe helyezni, például azt, hogy fogyasztása növeli a kreativitást, nyugtat, fájdalomcsökkentő, sőt a magas CBD (kannabidiol) tartalmú orvosi marihuánából, mivel nincs benne pszichoaktív hatóanyag, még életmentő terápiás szereket is lehet készíteni. Bejárta a világsajtót a 6 éves Charlotte esete, akinek sikeresen kezelték marihuánával az epilepsziáját. (Egy cikk a témában.)

Az ellenzők legfőbb érve viszont az, hogy a füvezés az első állomás a komolyabb kábítószerekre való rászokáshoz, növeli a szívroham, a skizofrénia, a szorongásos mentális problémák előfordulásának esélyét, de károsan befolyásolja az agy működését is: romlik a verbális memória, satnyul a szókincs stb.

Ez utóbbit magyar tudósok kutatásai is igazolták. Az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetének Lendület Molekuláris Neurobiológiai Kutatócsoportjában kimutatták, hogy a rekreációs célú füvezés milyen durván beavatkozhat az idegsejtek „beszélgetésének” finomszabályozásába. A kutatókat sokkolta, ahogyan a cannabis aktív hatóanyaga, a THC (tetrahidrokannabinol) valósággal lesöpörte a kulcsfontosságú fehérjéket az idegvégződésekről.

Persze a hatások függenek a dózistól, a fogyasztás gyakoriságától, az anyag minőségétől és a fogyasztó életkortól is. A gyermekkori marihuána-fogyasztásnak különösen veszélyes mellékhatásai lehetnek: alacsonyabb IQ, fokozott hajlam a stroke-ra és bizonyos pszichiátriai rendellenességek gyakoribb előfordulása. (Az külön kérdés, hogy egy gyermek, hogyan fér hozzá a szerhez!)

A kiskorú marihuánához való hozzáféréséről egy videó 

Egy nagy kutatócsoport öt országra kiterjedő vizsgálatában meggyőzően bizonyították (és eredményeiket az egyik legrangosabb orvosi lapban, a Lancelet közzétett tanulmányukban be is mutatták), hogy a cannabishasználat a későbbi pszichotikus rendellenességek fokozott kockázatával jár együtt.

Az enyhébb marihuánát fogyasztók háromszor, a magasabb hatásfokú (koncentrációjú) fajták esetében pedig ötször nagyobb eséllyel vannak kitéve mentális megbetegedéseknek.

Az Anglia, Franciaország, Hollandia, Olaszország, Spanyolország és Brazília 11 területén végzett vizsgálat eredménye volt még az is, hogy pszichózis és a cannabis közötti kapcsolat Londonban és Amszterdamban volt a legerősebb, ahol a vadkender nagy mennyiségű THC-t tartalmaz. (A pszichózis fogalmát többnyire olyan pszichiátriai betegségekre alkalmazzák, amikor a beteg elveszti kapcsolatát a valósággal, téveszméi és érzékcsalódásai vannak.)

Dr. Marta Di Forti, a londoni King’s College vezető kutatója elmondta: „Megállapításaink összhangban vannak azokkal a korábbi vizsgálatokkal, amelyek azt mutatják, hogy a magas THC-koncentrációjú cannabis használata károsabb hatást gyakorol a mentális egészségre, mint a gyengébb formák alkalmazása”.

A kábítószer erejét a kenderben található THC mennyisége határozza meg. Modern technikák használatával a kendertermesztők olyan cannabisfajtákat fejlesztettek ki, amelyekben a THC szintje jóval magasabb lett, mint korábban. A marihuána átlagos erőssége az USA-ban ma 15-20%. A legmagasabb szint, amely megtalálható a növényben, körülbelül 32%.

Minél nagyobb a THC-érték, annál pszichoaktívabb a drog, és annál nagyobb a visszaélés, a függőség és más káros hatások lehetősége.

***

A marihuánafogyasztók argójában a 420-as szám jelöli az „anyagot”, illetve magát a beszívást. E szám így közvetve utal április 20-ára is, ami ezúttal írásunk apropójául is szolgált. 

A 420 eredete meglehetősen homályos, nem tudjuk, hogy mi ez a szám, honnan ered, mit jelent. Van, aki szerint a 420 valójában a délután 4 óra 20 percet jelöli, amikor a „legalkalmasabb” – ha van ilyen egyáltalán – elszívni egy spanglit.

Mások szerint a „négyhúsz” egy azonosító kódszám, amellyel a marihuánafogyasztással kapcsolatos bűneseteket jelöli az amerikai rendőrség.

Bármi is az eredete a 420-nak, ma a világon így vagy úgy, ujjongva vagy titokban, de szót ejtenek a marihuánafogyasztásról.

Mi a különbség a kannabisz és a marihuána között? Egy fiataloknak szóló drogprevenciós videósorozat első része, egy Kalapács nevű laza, szellemes és informatív videócsatornáról:

Nyilas György 

szociológus


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb