A magyarországi németek elhurcolásának emléknapja
Nagy Imrére mártír miniszterelnökként emlékezünk, miután egy kirakatper során halálra ítélték és kivégezték, majd titokban a rákoskeresztúri Új köztemető 301-es parcellájában Borbíró Piroska néven eltemették. 1989. június 16-án, a tömegmegmozdulássá vált újratemetése a magyarországi rendszerváltás egyik emblematikus eseménye lett.
„Nagy Imre kommunista pártban betöltött szerepével és nézeteivel sokan nem értenek egyet, de Nagy Imre a halált választotta, hogy kiálljon a hazája mellett, és azzal, hogy nem tagadta meg a magyar népet, megváltotta a nemzet tiszteletre méltó vezetői közé a menetjegyét” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök tavaly júniusban.
Kevesen ismerik azonban a hős miniszterelnök másik arcát, amelyet a kommunizmus égisze alatt vitt véghez belügyminiszternként. A magyarországi németek kitelepítését az 1945. december 29-én közzétett rendelet, illetve a szervesen hozzá tartozó, 1946. január 4-i keltezésű, Nagy Imre által szignált végrehajtási utasítása mondta ki:
Németországba áttelepülni köteles az a magyar állampolgár, aki a legutolsó népszámlálási összeírás alkalmával német nemzetiségűnek, vagy anyanyelvűnek vallotta magát, vagy aki magyarosított nevét német hangzásúra változtatta vissza, továbbá az, aki Volksbundnak, vagy valamely fegyveres német alakulatnak (SS) tagja volt.
A rendelet kimondja azt is, hogy a mentességeket nem lehet alkalmazni azokra, akik magyarosított nevüket német hangzásúra változtatták vissza, vagy a Volksbundnak, vagy valamely fasiszta szervezetnek, illetve katonai alakulatnak tagja voltak.
Az áttelepülésre kötelezett személyeknek – tekintet nélkül arra, hogy az ország területén, vagy azon kívül tartózkodnak – minden ingatlan és ingó vagyonát a jelen rendelet hatálybalépése napjától kezdődően zár alá vettnek kell tekintetni, a tulajdonos (birtokos) abból semmit el nem idegeníthetett és azt meg sem terhelhette.
Az áttelepülésre kötelezett személyeket minden községben (városban) lakóházanként össze kellett írni és a közös háztartásban élőket családonként csoportosítva jegyzékbe kellett foglalni. Az áttelepülésre kötelezettek névjegyzékét pedig a község (város) hirdetőtábláján függesztették ki.
A végrehajtást szabályozó rendeletben az állt, hogy a kitelepítés alól mentesítettek aránya nem haladhatja meg a járás, a megyei jogú város vagy a megye német lakosságának a 10%-át. Ennek értelmében az „ártatlanok” számát ésszerűtlen módon, adminisztratív úton korlátozta.
Nagy Imre, a rendelet elfogadásának kormányülése előtt így nyilatkozott:
„A rendelet alapjául két körülmény szolgál. Egyrészt saját magyar nemzeti kötelezettségünk, hogy most végre a német lakosságot kitelepítsük. A másik pedig a szövetséges három demokratikus nagyhatalom határozata. (…) Egyrészt tehát történelmi feladatunk, másrészt pedig nemzetközi megállapodás kötelez a végrehajtásra.”