Benedict Kiely: Az iraki keresztények továbbra is számítanak az Amerikai Egyesült Államok támogatására

Benedict Kiely atya, a Nasaren.org, egy üldözött keresztényeket segítő szervezet megalapítója. A Registernek adott interjújában a Ninivei-fennsíkon tett január eleji látogatásáról beszélt, arról, hogy milyen újabb nehézségekkel kell szembesülniük az ottani keresztényeknek, és milyen fontos szerepet játszik a segítségnyújtásban az Egyesült Államok.

Bár az ISIS már szinte egyáltalán nincs jelen Észak-Irakban, a helyi keresztények nem lélegezhetnek fel; a Shabak nevű síita szervezet a Ninivei-fennsík városaiból egyre inkább igyekszik kiszorítani a kereszténységet.

Hogy saját szemével is meggyőződjön a hallottakról, és megpróbáljon segíteni a nehéz helyzetben lévő keresztényeknek, Benedict Kiely atya az év első napjaiban az észak-iraki régióba látogatott. Többek között eljutott Bartella, Qaraqosh és Karamlesh városába is.

Bár ezeket a területeket az iraki hadsereg 2017-ben felszabadította, Kiely atya szerint a keresztények továbbra sem érezhetik itt magukat biztonságban. A Registernek  adott január 9-i interjújában beszélt a nagyobb rendőri jelenlét szükségességéről, és az Egyesült Államok fontos szerepéről az újjáépítésben.


Hirdetés

Kiely szerint a legnagyobb probléma, hogy a Ninivei-fennsíkon a kurd és iraki erők egymással háborúznak, ezzel folyamatos veszélynek  kitéve az ott élő keresztényeket és veszélyeztetve a keresztény kultúra jelenlétét.

A terület síita fennhatóság alatt  van, akik minden erejükkel igyekeznek kiszorítani az ott  élő keresztényeket.

Problémát jelent továbbá az is, hogy a keresztény városoknak  nincs saját rendőrségük, így a helyiek ki vannak téve a Shabak hatóságok, a PMF önkényes ítélkezésének. Kiely atya szerint a keresztény lakosság érdekeinek védelmében fontos lenne az iraki rendőrség jelenléte a Ninivei-fennsíkon.

Az utóbbi  időben szerencsére  sok pozitív változás történt  a keresztény lakosságú falvakban, azonban az atya úgy véli, Krisztus követői továbbra is hátrányos  megkülönböztetésben részesülnek a Shabakhoz tartozókkal szemben.

Arra a kérdésre, hogy Amerika mit tehetne még  az üldözött keresztényekért, megköszönte az elnök eddigi intézkedéseit, és azt válaszolta, hogy az  USA-nak megvan a pénze és a hatalma ahhoz, hogy nyomást gyakoroljon az iraki kormányra annak érdekében, hogy megszüntessék a lakosságot folyamatos terror alatt tartó helyi síita rendőrséget, a PMT-t.

Végezetül pedig arra kért minden keresztény embert, hogy imádkozzanak az  üldözött keresztényekért, hogy az ISIS után a síita elnyomástól is megszabaduljanak.

Forrás és kép: National Catholic Register

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

'Fel a tetejéhez' gomb