Jankovics Marcell: „A kokárdához kár volt hozzányúlni, az egy öngyilkos akció!”


Hirdetés

Megjelent már pólókon és matricákon az elmúlt hónapban, ezúttal azonban a kokárdát alakították át, és tették a kör alakú, rózsadísz szimbólum helyére a Simicska-féle kiszólást. Jankovics Marcell filmrendező, kultúrtörténész szerint az ellenzék nyilvánvalóan lejáratja magát – még a kokárda nélkül is. „Kiírják magukat a kulturált közéletből, azt pedig, hogy a kokárdához nyúlnak, öngyilkos akciónak tartom. Léteznek nemzeti vagy népi baloldaliak is, azok ezt látva nem fognak többé oda szavazni” – mondja Jankovics, aki a világ megváltozására vezeti vissza ezt a dolgot.

Kokárda az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 169. évfordulója alkalmából rendezett állami ünnepségen a fővárosi Múzeumkertnél 2017. március 15-én Fotó: MTI/Kovács Tamás

„Amikor a nővérem még fiatal amerikai állampolgár volt, akkor azt mondta nekem: Marcikám a 4 betűs szavakat nem szabad kimondani Amerikában. Miközben a filmekben az egyiket minimum többet használják, mint azt itthon a műveletlenek szokták használni. Ezzel azt akarom mondani, hogy rettenetes mértékben lezüllött a közbeszéd. A csúnya beszéd egyébként sem új keletű, a Monarchia idején a magyar Parlamentben még lövöldözés is volt, a vallásháborúk idején pedig még Pázmány Péter is mondott csúnyát. Bizonyos körökben ez már akkor is elfogadható volt, de nem ilyen mértékben” – mondja.

A kultúrtörténész szerint most egy olyan mértékű romlásnak lehetünk a tanúi, amilyen korszakváltáskor szokott bekövetkezni. „Véget érőben van egy olyan kultúra amelynek én a koromnál fogva is képviselője vagyok, de gyakorlom is, és jön egy másik, amihez már kevés közünk van. A világ rossz irányba megy, de talán nem jó, ha ezt egy olyan öregember mondja, mint én. Régebben is adódtak nemzedéki ellentétek, de akkor nemzedékekként, míg a ronda beszéd története még nincs 20 éves, már a nyilvánosságban. Megjegyzem, azért a jobboldal is megengedi magának, Bayer Zsolt is a saját, egyébként szellemes műsorába belekever csúnya szavakat, amiket hol kisípolnak, hol nem, mert direkt az benne a poén. Véleményem szerint ebben nem szabad példát mutatni. Meg kell tanulnunk két magyar nyelven beszélni: az egyik a közbeszéd, a másik a magánbeszéd.

Magyar vagy olasz kokárdát hordunk?
Jankovics Marcell érdekességképpen arra is felhívta a figyelmet, hogy általában – és ez már az 1848-as forradalomtól így van – nem megfelelően hordjuk a kokárdát. „Katona Tamás boldogult barátomtól tudom, hogy nem jól csinálták meg a kokárdát, mert ez az olasz kokárda, ahol kívül van a piros és belül a zöld.” A magyarban pedig éppen fordítva kellene lennie, a zöldnek kell kívülre és a pirosnak belülre kerülni – ahogy azt Katona Tamás történész 2004-ben egy vélekedésében kifejtette.

 

 


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb