Nőtt az indonéziai szökőár áldozatainak száma

A sebesültek száma azonban a korábbi jelentésekhez képest 1495-ről 7202-re emelkedett. A katasztrófában csaknem 1300 ház megsemmisült. A túlélők utáni kutatást januárban is folytatják majd.

A hatóságok arról számoltak be, hogy a rossz időjárási viszonyok és a vastag hamuréteg nehezítik a vulkán vizsgálatát, ezért egyelőre nem tudják megállapítani, várható-e újabb kitörés vagy szökőár. A Sunda-szorosban fekvő Anak Krakatau vulkán nagy része a szombati kitörés miatt beomlott, és ez okozta a cunamit.

Janine Knipper, a nyugat-virginiai Concord Egyetem vulkanológusa szerint nagyon nehéz megállapítani, hogy mekkora esély van a vulkán többi részének beomlására, mert egyelőre nincsenek tisztában azzal, mennyire szilárd a vulkán megmaradt része.

Az ország cunamifigyelő központjának egyik munkatársa szerint az Anak Krakatau mérete annyira lecsökkent, hogy újabb nagy kitörés egyelőre nem várható, viszont a tűzhányót körülvevő vastag felhőréteg miatt nem tudtak róla megbízható légi felvételeket készíteni.


Hirdetés

Az év során az Anak Krakatau több alkalommal is kitört már, aktivitása pedig egyre csak fokozódik. Legutóbb a múlt hét végén tört ki, pusztító cunamit okozva a Szumátrát és Jávát elválasztó Szunda-szoros partjainál.

Közben nagy erejű földrengés rázta meg Kelet-Indonéziát péntek reggel.

A 17 ezer szigetből álló Indonézia három nagy tektonikai lemez találkozásánál, az úgynevezett csendes-óceáni tűzgyűrűben fekszik, ahol gyakoriak a földrengések és a vulkánkitörések. Az országban 127 aktív tűzhányó található.

Krakatau szigetét 1883-ban a valaha feljegyzett legnagyobb vulkánkitörés gyakorlatilag megsemmisítette. A detonáció ereje négyszer nagyobb volt, mint a valaha felrobbantott legerősebb nukleáris fegyver. A sziget helyén évtizedekkel később emelkedett ki a tengerből az Anak Krakatau, amely helyi nyelven azt jelenti: Krakatau gyermeke.

(MTI/AP/AFP, Fotó: MTI/EPA/Bisnis Indonesia/Nurul Hidayat)

'Fel a tetejéhez' gomb